Tuesday, June 18, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak właściwie dbać o meble metalowe?

Jak właściwie dbać o meble metalowe?

Meble z metalu doskonale wyglądają i są bardzo trwałe, ale i one wymagają pielęgnacji

meble metalowe miasto kobiet

fot. Adobestock

Klasykę wśród mebli stanowią meble wykonane z drewna, często jednak oczekujemy od naszych wnętrz czegoś więcej. Chcemy, by były urządzone nowocześnie i oryginalnie. Warto wtedy skupić się na produktach wykonanych z innych materiałów niż drewno. Na uwagę zasługują zwłaszcza meble metalowe

 

W przemyśle meblarskim często wykorzystywany jest metal. Tworzy się z niego nie tylko meble przemysłowe (magazynowe, warsztatowe, garażowe) i ogrodowe. Meble metalowe coraz częściej spotykamy w naszych mieszkaniach. Doskonale zgrywają się z minimalistycznymi koncepcjami oraz z luksusowymi aranżacjami industrialnymi. Do mieszkań najczęściej wybierane są metalowe łóżka, krzesła, regały, szafki. Meble metalowe są też idealnymi meblami na taras, balkon, do ogrodu. Nie szkodzą im wysokie temperatury, deszcz, śnieg, silny wiatr, promienie UV.

Regularne czyszczenie 

Aby meble metalowe służyły nam jak najdłużej, trzeba odpowiednio o nie dbać. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić. Metal to gładki materiał, na którym kurz i inne zabrudzenia stają się szybko widoczne. Wystarczy miękka ściereczka, którą przetrzemy powierzchnie mebli. Nie musimy jej moczyć w wodzie ani w żadnym innym płynie. Najlepiej, by była to ściereczka o zwartej strukturze, z której włókna nie będą wypadały.

Od czasu do czasu warto wyczyścić meble na mokro. Wtedy na ściereczkę zamoczoną w ciepłej wodzie należy wylać niewielką ilość delikatnego środka czyszczącego. Bardzo dokładnie należy przetrzeć wszystkie elementy mebli. Następnie meble  należy dokładnie wysuszyć ręcznikiem papierowym lub czystą, suchą ściereczką. Mebli metalowych nie powinno się czyścić na mokro zbyt często, ponieważ wilgoć może spowodować korozję oraz przebarwienia powierzchni metalowych.

Właściwe użytkowanie mebli metalowych

Aby meble służyły nam przez wiele lat, muszą być właściwie użytkowane. Nie powinny mieć styczności z żadnymi cieczami. Jeżeli na powierzchni mebli zauważymy pierwsze oznaki korozji, jak najszybciej zastosujmy środki antykorozyjne. Jeżeli w mieszkaniu są dzieci, pilnujmy, by nie porysowały mebli i żeby nie wylały na nie soku, herbaty czy wody. Starajmy się, by meble nie miały kontaktu z cieczą.

Konserwacja

Meble metalowe zazwyczaj są pokrywane przez producentów specjalną powłoką lakierniczą. Powłoka zabezpiecza powierzchnię mebli i chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto czasem pokryć meble nową warstwą preparatu przeznaczonego do konserwacji mebli. Będą trwalsze i dłużej zachowają ładny wygląd.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ