Sunday, July 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble do jadalni – garść pomysłów na smaczną jadalnię

Meble do jadalni – garść pomysłów na smaczną jadalnię

Jadalnia, zwłaszcza połączona z kuchnią, to nieformalne serce domu

meble do jadalni

Meble do jadalni to wyznacznik stylu / fot. materiały Partnera

Jadalnie występują w przeróżnych odsłonach. W dużych domach są to oddzielone przestronne pomieszczenia, przeznaczone na spożywanie posiłków z całą rodziną. W mniejszych mieszkaniach funkcję jadalni pełni zazwyczaj salon, na środku którego postawiony jest stół z krzesłami. Jednakże coraz bardziej popularne stają się hybrydy, czyli jadalnia wydzielona z salonu umowną granicą, taką jak inny rodzaj podłogi, różne kolory ścian bądź szeroka komoda. Bez względu jednak, jaką posiadamy jadalnię, podstawą jej wyposażenia jest już wspomniany stół z krzesłami

 

Jakie meble do jadalni

Jak każdy wie, jadalnia może składać się tylko ze stołu i krzeseł, nie zależnie od dostępnego miejsca. Najpopularniejsze stoły to modele 4-osobowe. Do większych przestrzeni można wybrać modele 6, a nawet 10-osobowe. Trzeba jednak pamiętać, że jadalnia szybko staje się centrum życia codziennego domowników, przez co im większy stół, tym lepiej. Jeśli wybierzemy już ten najbardziej odpowiedni model stołu, powinniśmy dobrać do niego krzesła. Najlepiej, jeśli będą to meble z jednego zestawu. W takim wypadku zachowamy spójność stylistyczną. Jednakże nie jest to reguła. Dla tych bardziej odważnych można pobawić się formami oraz kolorami. Można, więc wybrać krzesła z innego zestawu, które będą się wyróżniać innymi kolorami i formami. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku, aby efekt końcowy doskonale do siebie pasował.

meble do jadalni

fot. materiały Partnera

Elegancja a ergonomia, czyli krzesła i stoły do jadalni

Ustawiając meble w jadalni, np. https://www.meblewojcik.com.pl/rodzaj-pomieszczenia/salon-jadalnia,1.html, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Stół powinien stać w odległości około 60 cm od ściany tak, aby każdy mógł wygodnie odsunąć się od stołu, nie uderzając o ściany. Jeżeli jednak dodatkowo będziemy chodzić pomiędzy stołem a ścianą, to ta odległość wzrasta nawet do 110 cm. Kupując stół do jadalni, powinniśmy także zweryfikować, czy będzie on dobrze dopasowany do ilości domowników, jacy będą z niego korzystali. Średnio na jedną osobę przypada około 60 cm szerokości blatu. Warto, więc przeliczyć obwód blatu czy na pewno będzie on wystarczający.

Jakie inne meble do jadalni?

Zastanawiając się, jakie inne meble do jadalni wybrać, powinniśmy postawić na komodę z przeszklonym drzwiami bądź wysoką witrynę. Można w nich zmieścić zastawę stołową, serwetki i obrusy. W przeszklonych półkach wystawimy eleganckie pamiątki, które podkreślą nasz gust oraz wyczucie estetyki. Dodatkowe meble powinny jednak stylistyką korelować do stołu i krzeseł, a najlepiej być z tych samych kolekcji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ