Monday, July 15, 2024
Home / Moda  / Design  / Wygodny design w sypialni

Wygodny design w sypialni

W ypialni odpoczywasz i nabierasz energii. Niezwykle ważne jest, aby urządzić ją tak, by była piękna i wygodna. O czym należy pamiętać podczas jej projektowania?

Model Madera / Fot. Max - Fliz

Wiele mówi się o tym, że kuchnia jest sercem domu. Choć zazwyczaj tętni w niej życie, to w sypialni odpoczywamy i regenerujemy siły. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby urządzić ją tak, by była piękna i wygodna. O czym należy pamiętać podczas jej projektowania?

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń, subtelne oświetlenie, ciepłe kolory lub wygodne łóżko– pomysłów na to, jak urządzić przytulną sypialnię jest wiele. Indywidualne upodobania mają jednak największe znaczenie. Warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które pomogą nam zaprojektować ergonomiczne i komfortowe wnętrze.

Model Lupo / Fot. Max - Fliz

Model Lupo / Fot. Max – Fliz

Sypialnia piękna…

Jednym z pierwszych kroków jest odpowiedni dobór barw. Wbrew pozorom to, czy są one ciepłe lub chłodne, wpadające w szarość albo burgund, ma drugorzędne znaczenie. Ważne jest były stonowane, gdyż takie odcienie lepiej wpływają na nasze samopoczucie, koją i uspokajają zamiast pobudzać, dzięki czemu łatwiej zasypiamy. Trzeba pamiętać, że kolor ścian stanowi punkt odniesienia przy wyborze mebli oraz tekstyliów. Ponadto, mając na uwadze współczesne trendy, ale również filozofię wschodu zaleca się, by sypialnia była jak najmniej zastawiona różnego rodzaju meblami czy przedmiotami codziennego użytku. Niebagatelne znaczenie ma również oświetlenie, które w przypadku sypialni można podzielić na pewne strefy. Ponieważ przede wszystkim w niej wypoczywamy, nie jest potrzebny bardzo mocny strumień światła. Doskonale sprawdzą się natomiast kinkiety lub inne oświetlenie akcentujące. Jeśli często czytamy w łóżku, warto pomyśleć o zakupie modelu lampki nocnej, którą można zamocować na wezgłowiu. Natomiast jeśli w sypialni znajduje się garderoba lub toaletka, dobrym pomysłem będą żarówki lub diody zamontowane bezpośrednio na ramie lustra.

Model Madera / Fot. Max - Fliz

Model Madera / Fot. Max – Fliz

Niezależnie od tego, na jakie kolory pomalujemy sypialnię, najważniejszym elementem jej wyposażenia jest łóżko. Wybierając jego wymarzony model musimy pamiętać, że równie istotny co materac, jest jego stelaż zwany potocznie ramą, materiał z jakiego został wykonany, budowa zagłówka oraz to, czy ma pojemnik na pościel. Każdy z tych elementów wpływa bowiem bezpośrednio na komfort użytkowania łóżka. Dostępnych jest wiele interesujących modeli, które poza wysoką jakością wykonania zachwycają również swoim designem. Tym samym na uwagę zasługują łóżka takich producentów jak m.in.: Kare Design, Beliani, NAP czy Maxliving. Szczególnie interesujące są modele ostatniego z producentów.

W jego ofercie znajdują się zarówno łóżka bogato zdobione, kolorowe na wskroś współczesne, jak i proste, eleganckie. W tym miejscu warto wymienić chociażby takie modele jak Split z turkusową, tapicerowana ramą, Vigo obity czarną, ekologiczną skórą czy też zachwycający swoją prostotą Madera. Równie ciekawa są bardziej współczesne propozycje, czyli Porto oraz Lupo. Wszystkie z proponowanych przez Maxliving łóżek dostępne są w kilku szerokościach (od 90 do 200 cm) oraz w wersji z pojemnikiem na pościel. Wybierać można między ramami wykończonymi różnego rodzaju tapicerkami – od skóry naturalnej, przez ekologiczną, po różnorodne tkaniny.

Model Porto / Fot. Max - Fliz

Model Porto / Fot. Max – Fliz

… i wygodna

W łóżku spędzamy średnio 1/3 życia, jednak niedostatecznie dbamy o element wyposażenia domu, który bezpośrednio nam w tym towarzyszy – materac. Jest to sporym błędem. Meble dzienne, nawet te z funkcją spania, przystosowane są przede wszystkim do siedzenia – ciężar ciała spoczywa wówczas na małej powierzchni. Materace konstruowane są natomiast tak, by odpowiednio podeprzeć całe ciało w pozycji leżącej, zaś dobrze dobrany ma znaczący wpływ na komfort wypoczynku. – Należy również pamiętać o tym, że idealna długość materaca to nasz wzrost plus 20 cm, natomiast idealna szerokość to 90 cm, dla podwójnego łóżka jest to 180 cm – podpowiada Paweł Kulikowski, specjalista ds. sprzedaży w Max – Fliz. – Co więcej, właściwy materac powinien również maksymalnie regulować odpływ naddatku ciepła, wilgoci i dzięki dostatecznej przewiewności umożliwiać dostęp powietrza do ciała. Wtedy nie będziemy się pocić nawet w najbardziej upalne noce – dodaje. Jednocześnie właściwy materac odgrywa bardzo ważną rolę dla osób cierpiących na ból kręgosłupa lub problemy z krążeniem. Dodatkowo w ciągu jednej nocy potrafimy zmieniać pozycję nawet 30 razy. Tym samym najlepszy materac to taki, który zapewni śpiącemu właściwe podparcie kręgosłupa niezależnie od pozycji.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ