Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / Max Cegielski & Stambuł i dwa światy w MCK

Max Cegielski & Stambuł i dwa światy w MCK

Chcesz spotkać Maxa Cegielskiego w Stambule?

Wystawa Stambuł, Stulecie zmian w MCK Kraków/ fot. materiały prasowe

Orhan Pamuk w MCK Kraków

24 maja o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie z Maxem Cegielskim w ramach programu towarzyszącego wystawie Stambuł – Stulecie zmian. Wystawa ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Kultury przy ul. Rynek 25

Wystawa Stambuł, Stulecie zmian

Orhan Pamuk w MCK Kraków/fot. materiały prasowe

Max Cegielski – dziennikarz, pisarz i prezenter – jest autorem książki Od Konstantynopola do Stambułu, będącej owocem jego licznych podróży do Turcji. Pierwszy raz przyjechał do Stambułu w 2000 roku z bagażem oczekiwań turysty złaknionego poznania „Wschodu”. Interesowała go przeszłość, ale zmysł reporterski szybko kazał mu dociekać innego, głębiej ukrytego Stambułu. Imponująca bibliografia pokazuje, jak wiele pracy wymagało od Cegielskiego dokładne poznanie Orientu. Podczas spotkania skupi się na tym okresie z życia miasta, w którym przeszło ono drogę od tradycji do nowoczesności. Spotkanie towarzyszące wystawie Stambuł, Dwa światy, jedno miasto.

Wystawa Stambuł, Stulecie zmian w MCK Kraków/ fot. materiały prasowe

Orhan Pamuk w MCK Kraków

Wystawa Stambuł dwa światy, jedno miasto to najnowsze dzieło MCK , jednak  „Stambuł. Wspomnienia i miasto”  to dorobek artysty Orhana Pamuka najbardziej znanego współczesnego pisarza tureckiego, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Pisarz przebywał w maju w Krakowie na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego, a spotkanie z czytelnikami w MCK odbywało się w ramach wydarzeń uświetniających obchody 65-lecia Wydawnictwa Literackiego.
Zobaczenie swego rodzinnego miasta w Galerii MCK było dla Orhana Pamuka nie tylko nie lada zaskoczeniem, ale także ogromnym wzruszeniem. Przed spotkaniem wybitny turecki pisarz spotkał się z dyrekcją Centrum – Agatą Wąsowską-Pawlik i Łukaszem Galuskiem.

Zapraszamy na Wystawę Stambuł, Dwa światy, jedno miasto nie tylko miłośników twórczości Pamuka, ale także tych, którzy chcą poznać niezwykły czas w historii miasta zatrzymany na dawnych fotografiach, pocztówkach i obrazach polskich orientalistów.

Wystawa Stambuł, Stulecie zmian w MCK Kraków/ fot. materiały prasowe

Orhan Pamuk w MCK Kraków/ fot. materiały prasowe

Co: Stambuł. Stulecie zmian – spotkanie z Maxem Cegielskim na: Wystawa Stambuł. Dwa Swiaty, Jedno miasto
Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek 25, Kraków
Kiedy: 24 maja 2018 roku, godz. 18.00
Wstęp Wolny

Barbara Mazur

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ