Monday, May 27, 2024
Home / Moda  / Design  / Maty do ćwiczeń – jak wybrać najlepszą?

Maty do ćwiczeń – jak wybrać najlepszą?

Popraw jakość swojego treningu, a także zadbaj o komfort.

Drobny gadżet, który dba o twoje zdrowie i komfort / fot. materiały prasowe

Mata do ćwiczeń przydaje się podczas uprawiania różnych aktywności. Jest niezbędna w fitnessie, jodze czy też pilatesie. To ona zapewnia komfort, a także bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń spośród tylu, dostępnych na rynku rozwiązań? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Drobny gadżet, który dba o twoje zdrowie i komfort / fot. materiały prasowe

Drobny gadżet, który dba o twoje zdrowie i komfort / fot. materiały prasowe

Dlaczego mata do ćwiczeń jest tak ważna?

Osoby, które uprawiają jogę lub też ćwiczą w domy z popularnymi w internecie trenerami wiedzą, jak ważna jest odpowiednia mata. Z pewnością na początku kwestię jej zakupu całkowicie pomijały – przecież ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać na dywanie czy rozłożonym kocu. Owszem można, ale o niebo lepsze, bardziej komfortowe i przede wszystkim bezpieczniejsze jest ćwiczenie na macie. Zapytaliśmy o to eksperta z jednego z największych sklepów sportowych allsports.pl – Dobrze wybrana mata to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Na macie nie będziemy się ślizgać, zapewnia ona odpowiednią amortyzację, a także nie powoduje bolesnych otarć, na które bardzo często skarżą się osoby ćwiczące na szorstkim dywanie.

Jaka mata do ćwiczeń?

Po bliższym przyjrzeniu się tej kwestii okazuje się, że w sklepach z akcesoriami sportowymi (również tych internetowych) dostępnych jest wiele rodzajów mat do ćwiczeń. – Producenci sprzętu wychodzą naprzeciw potrzebom osób uprawiających różne aktywności sportowe i praktycznie do każdej z nich mamy odpowiednią, dopasowaną do jej specyfiki matę. Innej maty wymaga przecież joga, a jeszcze innej fitness czy gimnastyka – gdzie musi ona lepiej amortyzować. – mówi ekspert z serwisu allsports.pl

Spośród jakich mat do ćwiczeń możemy wybierać?

-Maty treningowe: to najbardziej uniwersalny rodzaj mat do ćwiczeń, z założenia przeznaczone są do treningów fitness, aerobiku czy pilatesu. Najczęściej wykonane są z syntetycznej, miłej w dotyku pianki – neoprenu. Idealnie chronią przed bolesnymi otarciami, wynikającymi ze złej amortyzacji stłuczeniami, a także izolują od zimnej powierzchni podłogi.

-Maty do jogi: wraz ze wzrostem popularności jogi, w sklepach zaczęły pojawiać się maty idealnie dopasowane do uprawiania jogi. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim są cieńsze niż maty treningowe (najgrubsze mają ok. 2,5-3,5 cm). Zapewniają doskonałą stabilizację podczas wykonywania różnych asan.

-Maty gimnastyczne: to najgrubszy rodzaj mat, przeznaczone są do wykonywania ćwiczeń akrobatycznych, niezbędne podczas rehabilitacji czy też gimnastyki korekcyjnej.

-Maty tatami, czyli cienkie maty, które zgodnie z japońską tradycją powinny być wykonane ze słomy, a współcześnie robi się je z wytrzymałych tworzyw syntetycznych. Maty tego rodzaju przeznaczone są do treningów judo i innych, wschodnich sztuk walki.

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Przy zakupie maty do ćwiczeń należy wziąć pod uwagę kilka czynników – wówczas na pewno idealnie dopasujemy to akcesorium do naszych potrzeb. Pierwszym z nich jest na pewno grubość (która determinuje przeznaczenie) cienkie maty idealnie nadają się do ćwiczeń rekreacyjnych, grubsze do intensywnych treningów gimnastycznych.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są wymiary maty – długość maty musi być przecież dopasowana do naszego wzrostu – tak, by podczas ćwiczeń całe ciało spoczywało na niej.

Istotny jest również materiał, z jakiego została wykonana mata treningowa – musi być on z jednej strony wytrzymały, a z drugiej odpowiednio miękki, elastyczny i łatwy w czyszczeniu.

Odpowiednio dobrana mata do ćwiczeń to skarb każdej aktywnej osoby. Dlaczego? Gadżet ten stabilizuje, amortyzuje, chroni przed otarciami, bolesnymi obrażeniami, a także zapewnia komfort ćwiczeń. Nic zatem dziwnego, że nad jego wyborem warto się zastanowić.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ