Tuesday, June 25, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Materiały sypkie — transport

Materiały sypkie — transport

Przedsiębiorcy, to dla was!

materiału sypkie transport

fot. Andreas160578 / Pixabay

Bezpieczny transport materiałów sypkich to spore wyzwanie. Właśnie dlatego właściciele firm budowlanych czy przedsiębiorcy tak chętnie korzystają w tym zakresie z pomocy profesjonalnych firm transportowo-spedycyjnych, które mają doświadczenie w przewozie materiałów sypkich i innych surowców wykorzystywanych przy pracach budowlanych. Co jest najważniejsze przy przewozie materiałów sypkich? I na co zwrócić uwagę, aby przewóz tego towaru był bezpieczny?

Czym są materiały sypkie?

Materiały sypkie to materiał ziarnisty lub kruchy, który jest złożony z drobnych, suchych, niespojonych ze sobą cząstek lub takich, które łatwo rozpadają się na drobne cząstki. Jego stan musi umożliwiać przenoszenie potokowe, czyli prościej mówiąc przesypywanie. Ze względu na specyfikę i właściwości materiałów sypkich zazwyczaj stawia się je w specjalnych silosach, jednak niektóre z nich mogą być również przechowywane na wolnym powietrzu.

Ładowanie

Ładowanie materiałów sypkich zazwyczaj polega na przeniesieniu ich za pomocą tzw. łyżki czerpakowej do masowca, wywrotki czy wagonu kolejowego. Zdarza się jednak, że ilość materiałów sypkich jest na tyle mała, że są one przewożone w skrzyniach, pudłach czy beczkach. W ten sposób zapakowany towar może być przeniesiony na specjalną naczepę z firanką. Materiały sypkie mogą być transportowane nie tylko flotą samochodową, ale również statkami morskimi. 

Co zaliczamy do materiałów sypkich?

Do materiałów sypkich należą m.in. mąka, piasek, żwir, materiały wypełniające, proszki chemiczne, popioły, pyły, sadze, ryż, cukier, zboża i pasze. W branży budowlanej materiały sypkie to zazwyczaj: kliniec, cement, grys, żwir, piasek, tłuczeń drogowy, mieszanka drogowa oraz keramzyt. Zgodnie z wymienioną wcześniej definicją są to wszystkie te materiały, które mają stan ziarnisty lub kruchy, a ich przewożenie wymaga przesypywania.

Przewóz sypkich materiałów i sposoby ich pakowania

O czym należy pamiętać, przewożąc materiały sypkie? W pierwszej kolejności należy rozłożyć je w przestrzeni ładunkowej w taki sposób, aby był równomierny nacisk na obie osie pojazdu. Istotny jest również fakt, że ten rodzaj materiałów nie może być magazynowany tylko po jednej stronie skrzyni ładunkowej lub umieszczony w inny sposób umożliwiający mu poruszanie się po całej kabinie podczas podróży. Jako że to zadanie nie należy do najprostszych, to najlepiej powierzyć przewóz materiałów sypkich sprawdzonej firmie. Specjalistą w dziedzinie transportu materiałów sypkich https://max-bud1.com/uslugi-transportowe/transport-materialow-sypkich jest MAX-BUD1, który poza profesjonalną flotą samochodową, posiada przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ