Friday, May 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Materac z certyfikatem medycznym ‒ czym różni się od zwykłych materaców?

Materac z certyfikatem medycznym ‒ czym różni się od zwykłych materaców?

Jak zadbać o jakość snu w każdym wieku i stanie zdrowia? Podpowiadamy

Materac z certyfikatem medycznym

Materac z certyfikatem medycznym ma pozytywny wpływ na zdrowie w każdym wieku / fot. Envato Elements

Nie ulega wątpliwości, że jakość snu ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Z kolei na jego jakość ma wpływ dobór odpowiedniego materaca. Kwestii tej w żadnym wypadku nie należy traktować lekko! Szczególnie starannie trzeba przemyśleć kupno materaca dla osoby, która zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, bądź ma specyficzne potrzeby. W takiej sytuacji warto zainteresować się materacem z certyfikatem medycznym. Dlaczego?

 

Co potwierdza certyfikat medyczny i kto powinien zdecydować się na  materac z certyfikatem?

Mogłoby się wydawać, że każdy dostępny na rynku materac jest starannie przetestowany pod kątem funkcjonalności. Prawda jest jednak taka, że niejeden z oferowanych produktów wcale nie sprzyja komfortowemu i zdrowemu wypoczynkowi. Skąd możesz mieć zatem pewność, że wybierasz materac o potwierdzonej jakości? Warto zainteresować się modelami, które posiadają odpowiednie certyfikaty pozwalające uznać je za wyroby medyczne w klasie I, jak te od producenta Hilding. Obecność certyfikatu daje ci pewność, że dany produkt przeszedł szereg restrykcyjnych testów pod kątem jego wpływu na stan zdrowia użytkownika. Takie testy przeprowadzane są przez niezależne laboratoria. Co więcej, certyfikat poświadcza, że materac został wykonany z dobrych jakościowo, solidnych i przede wszystkim bezpiecznych dla człowieka materiałów.

 

Niektóre materace medyczne uzyskały także pozytywne opinie ośrodków rehabilitacyjnych, co jest dodatkową gwarancją ich wysokiej jakości. Chociaż niektórym materace medyczne kojarzą się jedynie ze szpitalnymi łóżkami, warto pamiętać, że nadają się również do codziennego użytku w domu. Dla kogo są przeznaczone? Z tego typu podłoża do spania powinny korzystać osoby mające zmiany zwyrodnieniowe, urazy, wady postawy, a także będące w trakcie rehabilitacji. Materac medyczny może też przynieść znaczną ulgę osobom, które z powodu przewlekłej choroby spędzają w łóżku dużą ilość czasu. Tak naprawdę z tych produktów korzystać może każdy, komu zależy na szczególnych właściwościach materaca oraz wyjątkowym komforcie.

Materac z certyfikatem

fot. Envato Elements

Specjalistyczny materac ortopedyczny ‒ jak działa?

Materac ortopedyczny doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała, a jednocześnie zapewnia solidne podparcie dla każdej jego części, zwłaszcza pleców. Podczas wypoczynku na takim materacu kręgosłup użytkownika ściśle przylega do jego powierzchni, a mięśnie mogą w pełni się regenerować. Dzięki czemu jest to możliwe? Materace medyczne odznaczają się wysoką elastycznością punktową, co oznacza, że podłoże ugina się jedynie tam, gdzie w danym momencie wywierany jest nacisk. Doskonałe dopasowanie do ciężaru, pozycji i temperatury ciała zapewniają modele z pianki lateksowej i termoelastycznej, a także te o konstrukcji kieszeniowej.

 

Nawet materace twarde, przeznaczone dla osób o podwyższonej wadze, mogą być komfortowe w użytkowaniu ‒ a nawet powinny takie być! Niektóre z certyfikowanych materaców medycznych posiadają kilka zróżnicowanych stref twardości. Co to oznacza w praktyce? Tego typu modele zostały zaprojektowane z uwzględnieniem masy i kształtu różnych części ciała. W obrębie odcinka biodrowo-krzyżowego kręgosłupa występuje strefa o najwyższej twardości. Podwyższoną twardością odznacza się strefa mieszcząca się w okolicach barków, ramion, łydek i kolan. Z kolei średnia twardość zlokalizowana jest w obszarze ud, klatki piersiowej, stóp oraz głowy. Tak starannego dopasowania do potrzeb użytkownika na próżno szukać w tanich materacach niepotwierdzonej jakości. Pod tym względem modele medyczne znacznie je przewyższają.

Materac z certyfikatem przeciwdziałający odleżynom ‒ jak działa?

Wyjątkową kategorię materacy stanowią modele przeznaczone dla osób przewlekle chorych, które w ogóle nie wstają z łóżka lub spędzają w nim większość dnia. W takim wypadku jednym z największych zagrożeń są odleżyny, czyli bolesne obrzęki powstałe na skutek długotrwałego wywierania nacisku na określoną partię ciała. Dobry materac przeciwodleżynowy okazuje się wtedy prawdziwą pomocą! Tego typu produkt medyczny zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała i ułatwia prawidłowe krążenie krwi.

 

Niezwykle istotne jest również to, by materac z certyfikatem był łatwy do utrzymania w czystości i zapewniał odpowiednią higienę snu. Wiele wyrobów medycznych zostało wyposażonych w specjalną perforację, która umożliwia dobrą wentylację wkładu i przeciwdziała rozwojowi pleśni i bakterii. Kupując materac z certyfikatem dla osoby chorej, warto zwrócić uwagę na to, czy jest wykonany z antyalergicznych, bezpiecznych dla skóry materiałów i posiada zdejmowany pokrowiec. Takie rozwiązanie pozwala odpowiednio zadbać o higienę chorego, a także znacznie wydłuża żywotność materaca.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ