Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Czym charakteryzuje się dobry materac piankowy ‒ wskazówki na przykładzie czołowych materacy Hilding i Janpol

Czym charakteryzuje się dobry materac piankowy ‒ wskazówki na przykładzie czołowych materacy Hilding i Janpol

Dobry materac powinien spełniać wiele warunków ‒ zapewniać wygodę, być zdrowy dla kręgosłupa, nie gromadzić kurzu ani roztoczy

materac piankowy

Materac piankowy dla dzieci i młodzieży - sprawdzamy materace z oferty Hilding i Janpol /fot. materiały prasowe

Materace piankowe mogą być wytrzymałe, komfortowe i zdrowe. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze jednego z nich? Co świadczy o wysokiej jakości materaca?

 

Sprężynowe, piankowe, lateksowe, futony lub wypełnione łuską gryki. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materaców. Wszystkie mają swoje wady oraz zalety i, co za tym idzie, zwolenników oraz przeciwników. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim dwa typy – sprężynowe oraz piankowe. Szczególnie wokół tych drugich narosło wiele mitów. W rzeczywistości materace piankowe mogą być bardzo wygodne, higieniczne i trwałe. Te zalety staną się naszym udziałem jednak tylko, jeśli wybierzemy materac wysokiej jakości. Jak go znaleźć? Na które cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Różne stopnie twardości

Twardość materaca powinna być dopasowana przede wszystkim do wagi użytkownika (lub użytkowników) – im cięższa osoba, tym twardszy materac należy wybrać. Nie bez znaczenia są też indywidualne preferencje, bo nawet lżejsi użytkownicy mogą preferować twardsze posłanie. Przydatną opcją może więc okazać się możliwość wyboru stopnia materaca. W większości modeli (na przykład materac piankowy Hilding Breakdance) odbywa się to przez zmianę stron, a w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach można zmieniać kolejność warstw.

Dostosowanie się do ciała

Jakość snu w największej mierze zależy od tego, jakie wsparcie materac zapewni naszemu ciału. By wywierany przez nie nacisk rozłożył się równomiernie i możliwe było przyjęcie zdrowej pozycji, podłoże musi dostosować się do wszystkich krzywizn. W tym celu producenci stosują między innymi pianki wysokoelastyczne (jak w materacu Janpol Palma) lub termoelastyczne, które zmieniają kształt pod wpływem ciepła ciała.

Różne strefy twardości

Odpowiednie podparcie ciała podczas snu umożliwia także zastosowanie różnych stref twardości. Tam, gdzie nacisk na materac jest największy, podłoże powinno być twardsze, zaś w miejscach, w których ciało naciska najmniej, może być bardziej miękkie. Dzięki temu materac doskonale dostosowuje się do krzywizn ciała. Stref twardości może być nawet siedem. Tyle ma materac polecany przez zdrowykregoslup.plHilding Breakdance.

materac piankowy

Materac Hilding Breakdance /fot. materiały prasowe

 

Kwestie higieniczne

Łóżko to miejsce wręcz idealne do rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. Te na nikogo nie działają korzystnie, jednak szczególnie niebezpieczne okazują się dla alergików. Warto więc wybierać modele, które będą w jak największym stopniu minimalizowały ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. To zależy przede wszystkim od materiału wypełnienia oraz pokrowca. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, pianka wypada bardzo dobrze – szczególnie jej specjalne odmiany, takie jak ta użyta w materacu Hilding Breakdance.

Jakość pokrowca

Jeżeli mówimy o pokrowcu, ten powinien spełniać przede wszystkim dwa warunki. Pierwszy, to wykonanie z materiału, który nie będzie przyciągał kurzu, będącego głównym nośnikiem chorobotwórczych mikroorganizmów. Drugi  natomiast to obecność zamka, który w razie konieczności pozwoli ściągnąć pokrowiec i go wyprać.

Wytrzymałe materiały

Dobry materac powinien bez większych uszczerbków przetrwać co najmniej pięć lat eksploatacji. To, czy tak się stanie, zależy przede wszystkim od jakości pianki. Najtańsze wersje szybko ulegają wyleżeniu, bo pod naciskiem ciała pękają znajdujące się w nich pęcherzyki powietrza. Efektem jest utrata twardości, i tym samym zdolności do zapewniania odpowiedniego podparcia. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy producent objął dany materac gwarancją. Dobre modele, takie jak Hilding Breakdance czy Janpol Palma, objęte są 5-letnią gwarancją.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ