Sunday, May 26, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Materac jednoosobowy – jaki wybrać?

Materac jednoosobowy – jaki wybrać?

Można solo, ale można też w duecie

Materac jednoosobowy

fot. Spacejoy / Unsplash

Łóżka pojedyncze to klasyczne wyposażenie sypialni osób, które mieszkają w pojedynkę, a także pokoi młodzieżowych. Gdy nie ma potrzeby wstawiania szerokiego łóżka małżeńskiego, model jednoosobowy będzie najlepszym wyborem, pozwalając oszczędzić sporo powierzchni w pokoju, a w sypialniach o ograniczonym metrażu ma to niebagatelne znaczenie. Do łóżka pojedynczego trzeba wybrać odpowiedniej wielkości materac. Zastanawiasz się, jakie wymiary mają materace jednoosobowe? Przeczytaj i dowiedz się, jakiej wielkości materace znajdziesz w sklepach z akcesoriami sypialnianymi!

 

Wymiary jednoosobowego materaca – jaka powierzchnia pozwoli wygodnie odpocząć?

Standardowy materac jednoosobowy ma wymiary 90×200 cm. To klasyczny rozmiar, ale oczywiście nie jest to jedyna możliwość. Są też modele wielkości 80×200 cm, które sprawdzą się w przypadku węższych łóżek, idealnych do niezbyt przestronnych sypialni. Takie materace będą wystarczające dla osób o drobnej budowie ciała. Wielu producentów oferuje także modele szersze: 100×200 cm, a nawet 120×200 cm. Zaspokoją one potrzeby tych, którzy lubią mieć więcej miejsca, aby przyjąć wygodną dla siebie pozycję do snu. Szeroką ofertę materacy idealnych do łóżek jednoosobowych w rozmiarze 90×200 znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-90×200-cm-64

 

O ile szerokość materaca jednoosobowego występuje w różnych wariantach, o tyle długość jest względnie stała. Spotykamy jednak materace o długości 190 cm, które sprawdzą się w przypadku osób o wzroście do 170 cm. Materac powinien być bowiem dłuższy mniej więcej 20 cm od wzrostu użytkownika.

Kiedy wybierzemy materac o powierzchni, która pozwoli nam wygodnie sypiać, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden wymiar, tj. wysokość materaca. Jej znajomość przyda się podczas wyboru prześcieradła z gumką, które szyte jest na konkretną wysokość materaca. Z reguły zawiera się ona w przedziale od 18 cm do blisko 40 cm w przypadku wielowarstwowych materacy hybrydowych.

Materac jednoosobowy – na co zwrócić uwagę poza wymiarami?

Wybierając materac do łóżka jednoosobowego, trzeba pamiętać, że wymiary, choć są podstawowym kryterium, jakie musimy mieć na względzie (bo materac musi pasować do ramy łóżka i zapewnić odpowiednią przestrzeń dla użytkownika), to jednak nie są jedynym aspektem, który należy przemyśleć.

 

Oprócz rozmiaru materaca dla komfortu snu ogromne znaczenie ma jego wypełnienie, które może być sprężynowe, piankowe, lateksowe czy łączące różne warstwy (hybrydowe). W zależności od masy ciała, a także własnych upodobań, dobrać należy odpowiednio stopień twardości podłoża do spania (H1 do 60 kg, H2 60-80 kg, H3 80-100 kg, H4 powyżej 100 kg). Wybór powinien być podyktowany także innymi szczególnymi właściwościami wkładu i pokrowca (m.in. prozdrowotnymi). Mając na uwadze wszystkie te kryteria, dobierzemy materac, który zapewni nam odpowiednie warunki nocnego odpoczynku.

Dwa materace jednoosobowe zamiast materaca dwuosobowego

Materace jednoosobowe sprawdzą się nie tylko w sypialni singla. Zakup dwóch materaców jednoosobowych do łóżka dla pary to znakomity pomysł, gdy osoby znacznie różnią się wagą i swoimi preferencjami w zakresie twardości podłoża do spania i w związku z tym każda potrzebuje indywidualnie dopasowany materac. Standardowe wymiary łóżek dwuosobowych to: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm i 200×200 cm. A zatem w zależności od wielkości posiadanego łóżka należy wybrać dwa materace jednoosobowe o wymiarach: 70×200 cm, 80×200 cm, 90×200 cm lub 100×200 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda osoba będzie mieć zapewnione prawidłowe podparcie ciała i sypiać tak, jak lubi.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ