Sunday, May 19, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Masz trądzik różowaty? Sprawdź, co musisz wiedzieć o pielęgnacji swojej skóry!

Masz trądzik różowaty? Sprawdź, co musisz wiedzieć o pielęgnacji swojej skóry!

Każdy zna kogoś, kto zmaga się z tym problemem

Trądzik różowaty

fot. Shauerman / Adobe Stock

Trądzik różowaty to przypadłość, która wymaga przemyślanej pielęgnacji i odpowiednio dobranych produktów. Też się z nią zmagasz i nie wiesz, jak zadbać o cerę i jakie składniki aktywne w kosmetykach będą dla Ciebie najlepsze? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania

 

Trądzik różowaty – co to jest za choroba skóry i jakie są jej objawy?

Co na temat trądziku różowatego należy wiedzieć? Przede wszystkim postawmy sprawę jasno: to nie tyle kosmetyczny defekt, co przewlekła choroba skóry, która rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Rozwija się ona kilkuetapowo: początkowo ma postać przemijającego rumienia, później przekształca się w postać grudkowo-krostkową bez wyprysków. Z czasem trądzik różowaty może przybrać formę zmian przerostowych, naciekowych, a nawet… dotknąć spojówek.

 

Warto wiedzieć, że tendencja do zmian naczyniowych może być dziedziczona w genach, ale sprzyja im wiele czynników, w tym przede wszystkim stres, zaburzenia hormonalne, czynniki atmosferyczne, nieodpowiednia dieta, używki (alkohol, papierosy, kawa), a także nieodpowiednia pielęgnacja. Ta ma kluczowy wpływ nie tylko na pojawiania się trądziku różowatego, ale też nasilanie się jego objawów. Jak zatem zadbać właściwie o skórę w przypadku występowania tej choroby? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie kosmetyki będą odpowiednie.

Jak leczyć trądzik różowaty? Te wskazówki usłyszysz od dermatologa

Leczenie trądziku różowatego powinno się przeprowadzać pod okiem dermatologa, który przepisze odpowiednie leczenie miejscowe lub ogólne. Można też uciec się do metod laserowych, zwłaszcza z wykorzystaniem lasera IPL. Konieczne jest też zadbanie o dietę i unikanie czynników potęgujących objawy (stresu, picia alkoholu, opalania się, intensywnych ćwiczeń, korzystania z sauny). Nie zapomnij też o prawidłowej pielęgnacji, której celem jest łagodzenie zmian, działanie przeciwzapalne, regeneracja skóry, nawilżenie.

Jakie kosmetyki na trądzik różowaty warto stosować?

Jak już wspomnieliśmy, pielęgnacja z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków ma kluczowe znaczenie w przypadku trądziku różowatego. Warto sięgnąć po profesjonalne kosmeceutyki czy dermokosmetyki, które bazują na składzie opracowanym z myślą o tej chorobie skóry. Przykładem mogą być produkty z DermoCity – kosmetyki na trądzik różowaty z takimi składnikami, jak kwas hialuronowy i azelainowy, peptydy czy retinol (ale tylko w formie retinaldehydu) o odpowiednim stężeniu. Co powinno się znaleźć w Twojej kosmetyczce?

 

● Krem na co dzień, który będzie łagodził zmiany i zapewni ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Idealny będzie na przykład taki z ochroną mineralną, fizyczną, czyli tlenkiem cynku lub ditlenkiem tytanu.
● Krem na wieczór lub serum z kwasem azelainowym, który łagodzi zmiany i delikatnie złuszcza naskórek, dzięki czemu odblokowuje pory.
● Środek do demakijażu, który skutecznie, ale łagodnie usunie wszelkie pozostałości makijażu, sebum i martwych komórek – to bardzo ważne dla zachowania cery we właściwej kondycji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ