Wednesday, July 17, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Masz te objawy? Nie lekceważ ich – to może być depresja!

Masz te objawy? Nie lekceważ ich – to może być depresja!

Nie mylić z przejściowym gorszym nastrojem

Depresja

fot. Freepik

Według WHO depresja jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych na świecie. Ilość diagnozowanych w obecnych czasach przypadków depresji jest przytłaczająca, a jeszcze bardziej przeraża fakt, że zapewne dane te stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o przypadki faktycznie występujące

 

Pacjenci często nie zgłaszają się po pomoc, lekceważąc obserwowane objawy lub obawiając się konsekwencji postawionej diagnozy – to bardzo źle, gdyż nieleczona depresja może stanowić nawet poważne zagrożenie dla życia. Jakich objawów nie można pod żadnym pozorem bagatelizować?

Czym jest depresja i jakie są jej przyczyny?

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. Potocznie termin używany jest do określenia stanu obniżonego nastroju i spadku samopoczucia, przy czym jest to błędne podejście – depresja obejmuje bowiem zaburzenia nastroju i emocji długotrwałe, które rzutują na codzienne funkcjonowanie chorego. Jest to choroba, która nie wybiera. Oznacza to, że może cierpieć na nią osoba dorosła, dziecko i senior. Może dotyczyć osób ubogich, z problemami finansowymi czy zawodowymi, ale niejednokrotnie zmagają się z nią też osoby, którym „powiodło się w życiu”, które pozornie nie mają teoretycznie żadnych powodów do depresji.

 

Można wyróżnić wiele różnorodnych przyczyn depresji. Za rozwój choroby mogą odpowiadać czynniki biologiczne, w tym pewne predyspozycje genetyczne czy zmiany poziomu neuroprzekaźników. Do depresji mogą prowadzić też czynniki psychologiczne, w tym stresujące wydarzenia z życia, problemy w życiu osobistym i zawodowym, traumatyczne przeżycia czy problemy w relacjach z innymi. Choroba może mieć też związek z czynnikami społecznymi i kulturowymi, w tym wynikać z poczucia wyobcowania, samotności, sytuacji finansowej, mieszkaniowej itd. Depresji sprzyjają problemy zdrowotne chorego lub jego najbliższych, uzależnienia oraz szereg innych czynników.

Objawy depresji – tych sygnałów nie lekceważ!

Wydawać by się mogło, że depresja to ciągły smutek, który doskonale widać po człowieku – nic jednak bardziej mylnego. Często, patrząc z boku, ciężko rozpoznać osobę zmagającą się z depresją, mimo że jej stan jest bardzo poważny. Niekiedy nawet osoba chora nie jest świadoma, że ma depresję, mimo że obserwuje u siebie szereg niepokojących symptomów. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

 

• smutek i pogorszony nastrój,
• utrata zainteresowań,
• nieumiejętność czerpania przyjemności,
• nieuzasadnione zmęczenie,
• wyraźny spadek energii,
• apatia,
• uczucie bezsilności, bezradności, beznadziejności,
• spadek samooceny i poczucia własnej wartości,
• pesymistyczne myślenie,
• problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią,
• problemy ze snem, w tym bezsenność i nadmierna senność,
• zaburzenia apetytu,
• myśli o śmierci lub próby samobójcze,
• nieuzasadnione poczucie winy.

 

Zdarza się również, że depresji towarzyszą inne objawy, Można do nich zaliczyć między innymi bóle głowy czy bóle brzucha, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, zaburzenia seksualne, zaburzenia miesiączkowe itd.

Depresja? Leczenie to konieczność!

Należy ponownie podkreślić, że depresja nie jest chwilowym smutkiem i spadkiem nastroju. To poważna, zagrażająca życiu choroba, którą należy leczyć. Chory na depresję nie może po prostu „wziąć się w garść” – potrzebuje wsparcia specjalistycznego i wsparcia najbliższego otoczenia. Przede wszystkim z objawami depresji należy zatem zgłosić się do lekarza. Zależnie od stanu chorego, stopnia nasilenia choroby i innych czynników specjalista natomiast ustali odpowiednie leczenie.

 

Podstawą leczenia jest psychoterapia, poza tym w niektórych przypadkach uzasadnione jest też przyjmowanie leków antydepresyjnych dobranych właściwie przez lekarza. Aby zadbać o swój stan psychiczny, chory powinien skupić się również na stylu życia, jakości swojej diety, pilnowaniu rytmu snu i wypoczynku, utrzymywaniu więzi z bliskimi osobami, które zapewniają mu odpowiednie wsparcie itd. Trzeba liczyć się z tym, że depresja to nie katar – nie wyleczymy jej w tydzień. Jest to poważna choroba, która może nawracać, dlatego nie można jej lekceważyć i do swojej terapii trzeba podejść odpowiedzialnie.

https://tendoktor.pl/usluga/depresja/

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ