Saturday, June 15, 2024
Home / Kultura  / Film  / Znamy laureatki i laureatów 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Znamy laureatki i laureatów 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Dorota Pomykała, Eryk Lubos – najlepsza aktorka i najlepszy aktor

Eryk Lubos odbiera nagrodę na OCC CAMERA

Eryk Lubos otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w filmie „Tata”

John Malkovich, Królowa Charlotta i kino niezależne w roli głównego bohatera. Dobiega końca 16. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie (28.04 – 7.05.2023). W czasie gali (6 maja 2023) zostali właśnie ogłoszeni laureaci i laureatki nagród festiwalu.

Wytyczanie dróg

Dwa główne konkursy festiwali to „Wytyczanie dróg” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych.

W tym pierwszym główną nagrodę (Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy i 25 tys. dolarów) otrzymała Tonia Noyabrova za film „Do You Love Me?”

Ukraińska reżyserka odtworzyła atmosferę Kijowa z czasów przed upadkiem Związku Radzieckiego. Jej film ma charakter częściowo autobiograficzny. Tonya Noyaborowa przypomniała, że za naszą granicą toczy się wojna i ukraińscy żołnierze walczą o demokrację nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy.

Jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Michael Seresin, Aidan Gillen, w uzasadnieniu napisało:

Za mocny, niezwykle dojrzale nakręcony portret wyjątkowo trudnych czasów, który sprawia, że chcemy zobaczyć więcej i więcej perypetii wspaniale zagranej głównej bohaterki.

Tata – kino drogi i podróż emocjonalna

Ukraiński wątek pojawił się też przy laureacie Polskich Filmów Fabularnych. Tutaj główną nagrodę Dominiki Kulczyk & dFlights (100 tys. zł) otrzymał film „Tata”, w reżyserii Anny Maliszewskiej, którego niektóre sceny kręcone były w Ukrainie. Ukraińcy znaleźli się też w obsadzie filmu.
„Tata” to aktorski popis Eryka Lubosa (otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora), samotnego ojca Miśki, którą pod jego nieobecność opiekuje się ukraińska sąsiadka. Gdy umiera, bohater zmuszony jest zabrać w trasę (jest kierowcą tira) córkę oraz Lenę, wnuczkę sąsiadki.

Eryk Lubos odbierając nagrodę powiedział, że na potrzeby filmu zdał egzamin na prawo jazdy na tiry z naczepami.

W uzasadnieniu werdyktu jury w składzie Debbie McWilliams, Marianne Blicher, Bernd Buder napisało:

Po długiej i niełatwej dyskusji jury wyłoniło zwycięzcę. Ten film pozwala na wejście do świata, o którym niewiele wiemy, zarazem zabierając nas w emocjonalną podróż. Jest oryginalny i perfekcyjnie balansuje pomiędzy dramatyzmem i humorem.

 

Female Voice, bo kobiet jest za mało

Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznano nagrodę FEMALE VOICE (50 tys. zł) ufundowaną przez Bank BNP Paribas i Mastercard. Nagroda ma na celu wspieranie wybitnie uzdolnionych kobiet w polskiej branży filmowej w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina.
Laureatką została Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka „Silent Twins”.

Bohaterkami tego pokazywanego premierowo w Cannes anglojęzycznego debiutu Agnieszki Smoczyńskiej są bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które nagle przestają komunikować się ze światem. 

Zobacz też:
Mastercard Off Camera 2023. Filmowy hołd dla odważnych kobiet

Eryk Lubos i Dorota Pomykała

Nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Eryk Lubos za rolę w filmie „Tata”. „Za stworzenie postaci, w którą wierzymy; charakteru który początkowo jest niesympatyczny i nie dający się lubić, a którego finałowo kochamy wszyscy. Za kreację prawdziwą i szczerą w każdym, najdrobniejszym szczególe.” uzasadniło swój wybór jury.

Najlepszą aktorką została Dorota Pomykała, za rolę w filmie „Kobieta na dachu”. Jury napisało: „Za altruistyczną i opanowaną grę aktorską, która jest zarazem uwewnętrzniona, ale jasno pokazuję wszystkie emocje bohaterki. Za odwagę i szczerość”.

„Kobieta na dachu” w reż. Anny Jadowskiej otrzymała też nagrodę publiczności. Ten film to studium samotności. Bohaterka, sześćdziesięcioletnia położna uwikłana w służbę rodzinie doprowadza się do sytuacji, w której pewnego dnia decyduje się na czyn ekstremalny i absurdalny jednocześnie, przychodzi do banku z nożem kuchennym („Proszą pani, to jest napad”) za to z poważnymi konsekwencjami prawnymi (i nie tylko). 

Anna Jadowska i Dorota Pomykała

Anna Jadowska i Dorota Pomykała odbierają nagrodę publiczności oraz dla najlepszej aktorki / fot. materiały prasowe OFF CAMERA

Pozostałe nagrody festiwalu Mastercard OFF CAMERA

  • MASTERCARD RISING STAR, najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym – Sonia Szyc za rolę w filmie „Miało cię nie być”
  • NAGRODA FIPRESCI dla filmu „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura
    Jest to nagroda przyznawana przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI (Fédération Internationale de la Presse Cinématographique) – organizację zrzeszającą krytyków filmowych z ponad 50 krajów całego świata i przyznającą nagrody na najlepszych festiwalach filmowych.
  • NAGRODA KIPA (Krajowe Izby Producentów Audiowizualnych) dla Jakuba Mroza za produkcję filmu fabularnego pt. „Słoń”. Przyznano też wyróżnienie dla Anna Mazerant i Łukasz Kowalski za produkcję filmu dokumentalnego „Lombard”
  • Nagroda przyznawana przez o wartości 16 000 zł, której fundatorami są DI Factory oraz KIPA. Laureat otrzymuje nagrody dodatkowe od kancelarii Porwisz i Partnerzy oraz międzynarodowej platformy Crew United.
  • #63SEKUNDY. Organizatorzy konkursu, Muzeum Powstania Warszawskiego i Mastercard OFF CAMERA, przyznali nagrody Magdalenie Guzek (1. miejsce), Ulyana Farynko (2. miejsce) i Michałowi Maciejewskiemu (3. miejsce).
    WYRÓŻNIENIE: Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT) – TBC: „Przypadki”, autor: Jakub Borowski

John Malkovich i Królowa Charlotta

Festiwal Mastercard Off CAMERA to 10 dni seansów filmowych, spotkań z aktorami, producentami i reżyserami, kino plenerowe, wiele imprez towarzyszących.
Oprócz filmów konkursowych, wyświetlane były filmy w ramach kilku innych sekcji: Ahoj Przygodo, Amerykańscy Niezależni, Festiwalowe Hity, Herstorie, Techno Party, Wszystko w rodzinie.

Kino plenerowe

Kino plenerowe, Rynek Podgórski / fot. materiały prasowe

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wydarzenie „Storytellers by Storytel”, poświęcone seryjnym, odcinkowym narracjom. To właśnie w ramach tego cyklu odbyła się w czasie festiwalu premiera „Królowej Charlotty: Opowieści ze świata Bridgertonów”. Tuż przed premierą w Netfliksie na OFF CAMERA można było obejrzeć dwa pierwsze epizody tej nowej serii serialu o życiu rodziny Bridgertonów.

Królowa Charlotta

Królowa Charlotta / fot. materiały prasowe

W czasie festiwalu odbywały się też spotkania branżowe (PRO INDUSTY by Digital Domain) oraz pokazy specjalne (można było obejrzeć m.in. „Całkowite zaćmienie” w reż. Agnieszki Holland z Leonardo di Caprio w roli głównej).

Z kolei na rozpoczęcie festiwalu pokazano „Dominion” o walijskim poecie Dylanie Thomasie, utalentowanym, trudnym, tajemniczym, uzależnionym od alkoholu. Jedną z ról grał John Malkovich, który był też gościem specjalnym festiwalu.

To właśnie wizytę Malkovicha na otwarcie festiwalu, jako nadającą rangę festiwalowi, podkreślają mocno organizatorzy. Aktor w czasie Gali Otwarcia w krakowskim kinie Kijów odebrał także nagrodę „Pod prąd”. Pomysł na tę nagrodę wziął się z chęci docenienia artystów, którzy mają już ugruntowaną pozycję w światowej kinematografii, a przy tym chętnie angażują się w mniej znane, niezależne przedsięwzięcia.

– Uważam, że film jest niezwykle dobrze zagrany, świetnie napisany i bardzo dobrze nakręcony, dlatego uważam, że naprawdę warto go zobaczyć

– zachęca John Malkovich do obejrzenia „Dominion”, w którym zagrał doktora Feltona.

John Malkovich

John Malkovich na otwarciu Mastercard OFF CAMERA / fot. materiały prasowe

Drugą bezsprzeczną gwiazdą festiwalu był Jesse Eisenberg. On również odebrał nagrodę „Pod prąd”. Jesse Eisenberg, czyli niezapomniany Mark Zuckerberg z „The Social Network” w czasie tej edycji Mastercard OFF CAMERA pokazał swój debiut reżyserski „When You Finish Saving The World” (z Julianne Moore i Finnem Wolfhardem w rolach głównych)

Gwiazdy na gali

Na gali zakończenia festiwalu Mastercard OFF CAMERA pojawiło się dużo gwiazd, nie tylko kinowych. Byli m.in. Eryk Lubos, Borys Szyc z Justyną Nagłowską, Sonia Szyc, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Anita Sokołowska, Dorota Pomykała, Barbara Kurdej-Szatan, Julia Wieniawa, Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens, Ewa Wachowicz.

Galę zakończył krótkim recitalem Jann.

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ