Friday, October 4, 2024
Home / Uroda  / Pielęgnacja twarzy  / Maść ichtiolowa – na co? Właściwości

Maść ichtiolowa – na co? Właściwości

Apteczny hit za kilka złotych! W dodatku bez recepty. Jej zapach, kolor i konsystencja potrafią zaskoczyć

maść ichtiolowa na problemy skórne

Na co pomaga maść ichtiolowa? / fot. Pexels / Andrea Piacquadio

Borykasz się z różnymi problemami skóry, takimi jak wypryski, trądziki albo stany zapalne spowodowane czyrakami? W twojej domowej apteczce powinna się więc znaleźć maść ichtiolowa. Na co się przyda i co sprawia, że ten tani lek apteczny jest naprawdę skuteczny? Zawiera lanolinę i żółtą wazelinę, a jej głównym składnikiem jest ichtiol, któremu zawdzięcza nazwę. Nie sposób pomylić jej z czymkolwiek innym. To gęsta i lepka ciemnobrunatna maź o charakterystycznym zapachu… asfaltu. Znana jest też pod nazwą: „maść czarna” albo kreślarska”. Na co maść ichtiolowa sprawdzi się najlepiej?

 

Może też cię zainteresuje: 

Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

 

W przypadku zmian skórnych często zamiast popularnej maści cynkowej czy olejku z drzewa herbacianego polecana jest właśnie maść ichtiolowa. Właściwości, które wykazuje, sprzyjają szybszemu gojeniu się ropnych ran i pryszczy. Ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające, rozgrzewające i przeciwobrzękowe. Dlatego jest sprzymierzeńcem wielu osób w walce o piękną skórę. Nie dość, że łatwo dostępnym, to w dodatku tanim jak barszcz! Sprawdź, kiedy maść ichtiolowa będzie ci wyjątkowo potrzebna !

 

Maść ichtiolowa na pryszcze

Jakie główne zastosowanie ma maść ichtiolowa? Pryszcz dzięki niej stosunkowo szybko się goi, dlatego tak chętnie polecana jest osobom z trądzikiem. Maść ichtiolowa na pryszcz, nałożona na kilka godzin, najlepiej na całą noc, potrafi zdziałać cuda! Jeśli obawiasz się, że pobrudzisz pościel lub ubrania, możesz nakleić plaster. Po posmarowaniu wyprysku ropna zawartość sama z niego wypłynie, a to dzięki ichtiolowi, głównemu składnikowi leków dermatologicznych, do których zalicza się też maść ichtiolowa. Podskórny pryszcz, który bywa niezwykle uciążliwy, mało estetyczny i często bolesny, zdecydowanie szybciej wtedy zniknie.

 

W mediach społecznościowych, wśród tanich hitów z apteki, polecanych przez influencerki, często znajduje się maść ichtiolowa na trądzik. Efekty potrafią zaskoczyć. Co prawda, nie jest to remedium na wszelkie problemy skórne. Jeśli jednak męczysz się z podskórnymi, czerwonymi gulami lub pryszcz jest w początkowej fazie rozwoju i chcesz przyśpieszyć jego gojenie, sięgnij po maść ichtiolową.

 

Test i działanie maści ichtiolowej możesz zobaczyć na kanale Istota Cery. 

 

 

Maść ichtiolowa na wrzody

Maść ichtiolowa na wrzód ropny (inaczej czyrak) jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym produktem leczniczym w warunkach domowych. Należy ją nakładać zewnętrznie na skórę (miejscowo) 1-2 razy dziennie. Maść ichtiolowa na wrzody działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, ściągająco i regenerująco. W potocznym rozumienie „wyciąga” ropę na wierzch. Jest to pierwszy krok w walce z uporczywymi zmianami, jakimi są wrzody. Maść ichtiolowa dostępna jest bez recepty i zazwyczaj stosuje się ją na wczesnym etapie walki z czyrakami, zamiast np. ciepłych kompresów. Wpływa na szybsze powstawanie tzw. czopu ropnego, a później jego oczyszczenie z ropnej wydzieliny. Kiedy do tego dojdzie, proces gojenia i zanikania czyraka zazwyczaj nie trwa długo. Po pozbyciu się zgromadzonej we wrzodzie ropy, należy dane miejsce zdezynfekować i nałożyć na nie maść z antybiotykiem oraz opatrunek.

 

Maść ichtiolowa na ranę

Kiedy absolutnie zakazana jest maść ichtiolowa? Na ranę świeżą, niezaleczoną lub uszkodzoną tkankę skórną oraz na błony śluzowe. W takich sytuacjach lepiej jej unikać, bo może silnie podrażnić skórę ze względu na właściwości rozgrzewające. Mimo że wykazuje działania regeneracyjne i sprzyja gojeniu się ran, maść ichtiolowa na otwartą ranę nie jest najlepszym pomysłem. Należy również unikać kontaktu z oczami, jak również wystrzegać się jej w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik. Przy dłuższym i częstym stosowaniu preparat może wywołać zaczerwienienie i przesuszenie skóry. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy maść ichtiolową można stosować na rany ropiejące (wszelkiego rodzaju), odpowiedź brzmi: nie. Maść ichtiolowa służy głównie do leczenia wyprysków, czyraków lub trądziku. W przypadku innych ran skontaktuj się z lekarzem.

 

Czy można używać maść ichtiolową w ciąży?

 

Zastanawiasz się, czy maść ichtiolowa w ciąży jest dozwolona? To pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi – w ulotce bowiem tej informacji nie odnajdziemy. Niemniej jednak maści na bazie ichtiolu lepiej nie stosować, kiedy spodziewamy się dziecka. Producent nie określił jasno, czy można używać maść ichtiolową w ciąży. Jeśli mimo to ta kwestia cię nurtuje, skonsultuj się z lekarzem i zasięgnij jego porady, jeśli planujesz potomstwo lub jesteś w ciąży.

 

Jakie skutki uboczne wykazuje maść ichtiolowa? Stosowanie w ciąży tego preparatu stoi pod znakiem zapytania przez wzgląd na brak danych o działaniach niepożądanych wśród kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jak każdy lek, ten także może wywołać reakcje alergiczne (miejscowe) oraz podrażnienie skóry. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów, niezwłocznie zmyj maść ze skóry. Jeszcze raz podkreślamy: jeśli zastanawiasz się, czy można stosować maść ichtiolową w ciąży, pamiętaj, że jak do tej pory nie przeprowadzono na ten temat żadnych badań. 

 

Może też cię zainteresuje:

Kwas foliowy przed ciążą – ile i jak długo należy go brać?

 

 


Artykuł powstał na bazie informacji zaczerpniętych ze stron internetowych aptek oraz ulotki dołączonej do maści ichtiolowej.

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ