Sunday, March 3, 2024
Home / Zdrowie  / Medycyna naturalna  / Masaż limfatyczny nóg – w czym może ci pomóc?

Masaż limfatyczny nóg – w czym może ci pomóc?

Bolą? Sprawdź, jak samodzielnie wykonać masaż limfatyczny nóg

kobieta wykonująca masaż limfatyczny nóg

Jak samodzielnie wykonać masaż limfatyczny nóg? / fot. Canva

Męczą cię częste bóle nóg, spędzasz w pracy większość czasu na stojąco lub siedząco, a może trenujesz intensywnie? Każdy z tym powodów może być dobry, aby rozpocząć masaż limfatyczny nóg. Obrzęk nóg potrafi być bardzo uciążliwy i utrudniać wykonywanie różnych czynności, jeżeli chcesz złagodzić te objawy, najlepszym sposobem jest wykonanie masażu. To łatwa czynność, z którą poradzisz sobie sama w domowym zaciszu. W tym artykule wyjaśnimy, kto powinien wykonywać takie ćwiczenia, jakie są ewentualne przeciwskazania oraz co jest potrzebne, aby je rozpocząć

Masaż limfatyczny – na czym polega i co daje?

W skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego dochodzi do powstawania stanów zapalnych, odpowiadających za pojawiający się ból. Ograniczenie przepływu w krwioobiegu prowadzi ostatecznie do powstania obrzęku. Masaż to idealny sposób na zmniejszenie bólu, stosuje się go profesjonalnie, ale także w warunkach domowych do złagodzenia dolegliwości układu limfatycznego. Wykorzystuje się go w przypadku dolegliwości takich jak: problemy z gospodarką hormonalną, regeneracja po wysiłku lub zabiegach, cellulit, a także niewydolność układu krążenia. Będzie pomocny również przy zmęczeniu, braku ruchu, spędzaniu czasu w pozycji stojącej lub siedzącej oraz przy wyraźnym przeciążeniu.

Masaż limfatyczny – co daje?

Zapewnia ulgę w różnych dolegliwościach bólowych, wykorzystywany jest w gabinetach specjalistycznych oraz u fizjoterapeutów. Sam zabieg, nazywany inaczej drenażem limfatycznym, to bezbolesne ćwiczenia, pozwalające się zrelaksować i ukoić ból.

Masaż limfatyczny – na czym polega?

To pytanie, które często zadają sobie pacjenci. Drenaż polega na uciskaniu poszczególnych partii ciała, przesuwając limfę w kierunku węzłów chłonnych. Działania takie pomagają usuwać wodę z organizmu, wspomagają metabolizm oraz transfer tłuszczy. Przeciwdziała to zastojowi limfy, a także poprawia krążenie krwi. Przyspiesza regenerację organizmu – masaż limfatyczny sprawdzi się więc również w przypadku osób aktywnych fizycznie. Usuwa toksyny, regeneruje skórę, co może okazać się cenne dla kobiet zmagających się z cellulitem.

Jak wygląda masaż limfatyczny nóg?

Jak samemu wykonać masaż limfatyczny nóg? To nic trudnego i na pewno poradzisz sobie sama. Warto wiedzieć, że w profesjonalnych gabinetach masażu lub fizjoterapii wykorzystuje się wysokiej jakości przyrządy, skutecznie zmniejszające pojawiające się obrzęki. Rehabilitant może również doradzić ci, w jaki sposób najlepiej wykonywać domowe ćwiczenia. Możesz jednak spróbować je zrobić, nawet jeżeli nie konsultowałaś się z lekarzem. Jak wygląda masaż limfatyczny nóg? Drenaż polega na uciskaniu, masowaniu, ugniataniu i innych podobnych czynnościach. Wykonuj to, co będzie dla ciebie odpowiednie, tj. nie sprawi bólu i dyskomfortu. Zacznij od stóp, a kolejno podążaj wyżej, aż w kierunku serca. Mowa przede wszystkim o obrzękach, pojawiających się najczęściej na kończynach dolnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruchy te wykonać także na rękach. Masaż limfatyczny nóg w domu to nic skomplikowanego. Skup się najbardziej na wrażliwych dla ciebie partiach. Jeżeli zmagasz się z cellulitem, żylakami i innymi dysfunkcjami, zadbaj o ten obszar w szczególności. Pomoże to złagodzić objawy.

 

Czy szczotkowanie na sucho sprawdzi się w przypadku bolących nóg? Sprawdź!

Masaż limfatyczny nóg – przeciwwskazania

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny do wykonywania w domu. Warto jednak wiedzieć, czy do masażu limfatycznego nóg istnieją przeciwskazania. W przypadku takich dolegliwości jak: zapalenie stawów, choroby skóry, niewydolność serca czy zapalenie naczyń chłonnych, warto skonsultować się z lekarzem i nie podejmować żadnych kroków samodzielnie. Podobnie sytuacja ma się w przypadku miażdżycy, nadciśnienia, zakrzepowego zapalenia żył oraz nowotworów. To tylko krótka lista potencjalnych zagrożeń, jeżeli nie jesteś pewna, czy masaż limfatyczny nóg będzie dla ciebie bezpieczny, skonsultuj się z lekarzem i fizjoterapeutą. Nie ulega wątpliwości, że drenaż przynosi pozytywne rezultaty i w długofalowym efekcie może znacząco ograniczyć różne dolegliwości.

Ola Przegorzalska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ