Thursday, June 13, 2024
Home / Festiwal Miasto Kobiet  / Marzena Dranka: Myślę obrazami i widzę kształtami

Marzena Dranka: Myślę obrazami i widzę kształtami

Marzena Dranka wystąpi z mową mocy podczas pasma „STEAMulujemy_Kobiety” 7 grudnia 2019 w Hevre

Marzena Dranka w obiektywie Barbary Bogackiej

Marzena Dranka / fot. Barbara Bogacka

Marzena Dranka – architektka, nauczycielka, pomysłodawczyni i właścicielka marki edukacyjnej MIAROLOGIA®, entuzjastka uczenia przez projektowanie. Prowadzi warsztaty architektoniczno-inżynierskie pt.: „Akademia Miarologii”, a dzieci nazywają ją Pani Miarka. Umie z lekkością i humorem pokazać reguły rządzące światem inżynierii, architektury i innowacyjnych technologii, na przykład dlaczego dach stadionu rozciąga się jak pajęczyna, albo co robią algi w ścianie

 

Skąd się wzięłaś?

Wykreowała mnie córka! (śmiech). Kiedyś stwierdziła:
– Mamuś, a gdybyś tak wszystkim dzieciom pokazała, że projektowanie jest łatwe, że szybko można stworzyć coś nowego i że to się przydaje?
– Ale co masz na myśli?
– Pamiętasz, że Zosia się przeprowadza? Projektuje nowy pokój, ale nic jej się nie zgadza.
– Bo nie używa skali.
– No właśnie! A Bartek narzeka, że jego plecak waży tonę i chciałby stworzyć robota, który by za niego ten plecak nosił, ale nie wie, jak się do tego zabrać.
– Robota musi najpierw zaprojektować.
– No właśnie! A chłopaki na boisku wyznaczali jedenastkę do karnego i strasznie się kłócili, bo z jednej strony było bliżej niż z drugiej i łatwiej można było gola strzelić.
– Źle wymierzyli.
– No właśnie!
I wtedy mnie olśniło. Jestem i architektką, i nauczycielką, i Panią Miarką – to do czegoś zobowiązuje! Stworzyłam więc firmę Miarologia®. Od tej pory uczę dzieci mierzyć. Wyżej.

Czym się zajmujesz?

Wspieram wszystkie osoby, którym leży na sercu mądra edukacja. Rodziców. Firmy tworzące ofertę edukacyjną dla dzieci. Ostatnio stworzyłam scenariusze zajęć dla Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie pt.: „PrzyMIARKI do… przyszłości”. Jest to całkiem świeże spojrzenie na współczesne problemy inżynierii miejskiej i próba ich rozwiązania przez młodzież szkolną, na miarę swoich możliwości. Pierwsze warsztaty z tego cyklu to „PrzyMIARKI do transportu przyszłości”. Podczas tych warsztatów klasa będzie analizować transport miejski, sprawdzać jego aktualne potrzeby i zastanawiać się co zrobić lepiej. A wkrótce może pojawią się: „PrzyMIARKI do architektury przyszłości” czy „PrzyMIARKI do miasta przyszłości”.

W czym jesteś ekspertką?

W uczeniu przez projektowanie. W radosnej i swobodnej atmosferze zachęcam do samodzielnego kreowania świata materii, bez narzucania rozwiązań.

Marzena Dranka: Stwarzam możliwość samodzielnego projektowania różnych elementów, z którymi dziecko spotyka się na co dzień. Wszystko może zmienić i udoskonalić, a miara jest pod jego kontrolą.

Dziecko samo formułuje i sprawdza własne pomysły oraz wyciąga wnioski. Umie szybko podejmować decyzje projektowe i ponosić ich konsekwencje. Najważniejsze jest jednak przekonanie dziecka, że potknięcia nie są klęską, tylko kolejną próbą rozwiązania problemu i że ma ono wpływ na to, jak będzie wyglądał świat w przyszłości.

Dzięki tobie?

Dzieci otwierają oczy ze zdziwienia, że technika jest świetna. Powoduję, że pozostają w zachwycie z odkrycia, że one same mogą ulepszać świat, że mogą być inżynierami, projektantami i innowatorami.

Jakie są twoje supermoce?

Mam moc dostrzegania, analizowania, wspierania i żartowania.

Od czego zależy przyszłość?

Od mądrej edukacji dzieci. Uważam, że jest kluczowa dla świata. To właśnie młode osoby będą kreować świat. Chcę, żeby robiły to twórczo, a nie odtwórczo. Stawiam na nieszablonowe, samodzielne i krytyczne myślenie, a przede wszystkim na odpowiedzialność, i tego uczę dzieci.

Najlepsza rada jaką w życiu dostałaś?

Nieżyjąca już prof. Francuz, odznaczona tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu i wspaniała, wspierająca mnie kobieta, na pytanie:
– Ale jak ja to mam zrobić? – zawsze odpowiadała:
– Po swojemu.
I tak właśnie robię, po swojemu.

Co ostatnio usłyszałaś na swój temat?

„Pieczesz najpyszniejsze torty bezglutenowe na świecie”.

Na co przeznaczyłabyś dużą sumę, która spadła ci z nieba?

Na własną pracownię projektową. Marzy mi się przerobiona stara stodoła, ale w całkiem nowoczesnym stylu, z ogromnymi oknami i spektakularnym widokiem na okolicę. Info o miejscu z takim potencjałem mile widziane.

Co jest twoją największą ekstrawagancją?

Mega krótkie fryzury, świetnie się czuję w krótkich włosach.

Ostatnia rzecz, jaką robisz wieczorem?

Myślę. Myślę obrazami.

 

Festiwal Miasto Kobiet 2019

Marzena Dranka wystąpi z mową mocy podczas pasma „STEAMulujemy_Kobiety” 7 grudnia 2019 w Hevre.

Dołącz do wydarzenia na FB i bądź na bieżąco!
CO: Festiwal Miasto Kobiet cz. I: STEAM_ulujemy Kobiety
GDZIE: Hevre, ul. Meiselsa 18, Kraków
KIEDY: 7 grudnia 2019 r., godz.: 12.00-15.00
ZAPISY ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
3 komentarze
  • boxnovel 15 listopada, 2019

    Very helpful to share. You are a great author. I will definitely bookmark your blog and may come back someday Thanks for a great post. Please continue to uphold!

  • mobile app development riyadh 31 grudnia, 2019

    Many festivals have religious origins and entwine cultural and religious significance in traditional activities. The most important religious festivals such as Christmas,

  •  Best Cleaning Company In Dubai 1 stycznia, 2020

    A primary concern is the nature of free will and whether actions are determined by the mental states that precede them see determinism. Some philosophers.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ