Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Marzące kredki w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu

Marzące kredki w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu

Bagatela i kredki na Prokocimiu

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu,
w przeddzień Dnia Dziecka – 30 maja, zobaczą grany specjalnie dla nich spektakl „O czym marzą kredki” przygotowany przez krakowski Teatr Bagatela.

Teatr Bagatela dla dzieci w Prokocimiu

Teatr Bagatela dla dzieci ze szpitala dziecięcego Prokocim, O czym marzą kredki/fot. materiały prasowe

„O czym marzą kredki” – widowisko, do którego tekst napisała Martyna Lechman, w reżyserii Przemysława Redkowskiego – powstało w odpowiedzi na ogłoszony w ubiegłym roku przez Narodowe Centrum Kultury, program: Interwencje 2017. Pomyślane jako edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcie skierowane do najmłodszych; w nienachalny, dowcipny sposób podejmuje poważna tematykę tolerancji oraz akceptacji dla odmienności.

Prezentacja tego przedstawienia w tak specyficznym a zarazem trudnym miejscu jakim jest szpital, ma przynieść dzieciom nie tylko radość. Chcemy, żeby wiedzieli, że choroba ich nie stygmatyzuje i nie wyklucza – mówi Aneta Belcik z Teatru Bagatela, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
„O czym marzą kredki” to historia nowego kolegi, który nagle pojawia się na podwórku. Kornel (Przemysław Redkowski) ma śmieszne imię, nosi okulary i nie umie grać w koszykówkę. Ma za to nieograniczoną wyobraźnię, pudełko kredek i ołówek, z pomocą których odkrywa przed Jagodą (Kamila Pieńkos), Sokołem (Marek Bogucki), Młodym (Maciej Sajur) i Didżejem (Artur Sędzielarz) zupełnie nowe światy. I udowadnia im, że kiedy wszyscy są tacy sami, robi się okropnie nudno

Z natury otwarte i ciekawe świata dzieci, często bywają nieprzygotowane przez dorosłych do konfrontacji z odmiennością innych. Stąd nie zawsze wiedzą, jak się zachować w sytuacjach, kiedy na przykład spotykają; niepełnosprawnego czy mającego inny niż oni kolor skóry kolegę. Ten spektakl pokazuje jaką wspaniałą przygodą może byś spotykanie i zaprzyjaźnianie się z kimś nietypowym. Dzięki granemu przez aktorów Bagateli spektaklowi, chcemy pokazać najmłodszym, że wszyscy, niezależnie od dzielących ich różnic, czy chorób są wartościowi i wyjątkowi – uzupełnia Aneta Belcik.

Martyna Lechman „O czym marzą kredki”, reżyseria: Przemysław Redkowski, scenografia: Urszula Czernicka, muzyka: Artur Sędzielarz, reżyseria świateł: Marek Oleniacz, ruch sceniczny: Piotr Skalsk; Występują: Kamila Pieńkos, Marek Bogucki, Przemysław Redkowski, Maciej Sajur, Artur Sędzielarz.
Premiera miała miejsce 18 października w Przedszkolu Samorządowym nr 71, Kraków

Więcej informacji: Magdalena Musialik-Furdyna, m.furdyna@bagatela.pl , tel 697 07 40 04

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ