Thursday, May 30, 2024
Home / Kultura  / Marta Frej, Małgorzata Halber, Marta Zabłocka i inne artystki: Patrzę Czuję Rysuję

Marta Frej, Małgorzata Halber, Marta Zabłocka i inne artystki: Patrzę Czuję Rysuję

Najlepsze polskie ilustratorki komentują rzeczywistość na wystawie #PatrzęCzujęRysuję

Marta Frej

Marta Frej, Memy

#PatrzęCzujęRysuję to wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim zasady. Na wystawie prezentowanych jest niemal 300 prac. Wystawie towarzyszą spotkania, oprowadzania i warsztaty. Kuratorką wystawy jest Kinga Dunin, kuratorem ze strony muzeum – Michał Rzecznik.

1. Maria Apoleika – Psie sucharki

Rysuje ilustracje prasowe, książkowe i cykle autorskie. Jest autorką Psich Sucharków, minikomiksów o psach i ich opiekunach, które wydaje w formie książek i kalendarzy. Jest opiekunką dużego pudla, z którym przemierza podłódzkie ziemie niczyje (albo czyjeś, zależy, gdzie pójdzie).

Psie Sucharki

Marta Apoleika, Psie Sucharki

2. Matylda Damięcka – The Girl Who Fell On Earth

Aktorka, wokalistka, reżyserka wizualna, rysowniczka. Debiutowała w Teatrze Nowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Na stałe współpracuje z Klubem Komediowym, Och-Teatrem, Teatrem Polonia oraz Sceną InVitro w Lublinie. Swoje rysunki wystawiała między innymi w Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Teatru Dramatycznego i Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu.

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka

3. Magda Danaj – Porysunki

Rysowniczka i ilustratorka. Od lat 15 tworzy Porysunki – krótkie formy graficzne, będące zapisem jej świadomości, nieświadomości oraz niezgłębionej mądrości życiowej. Swoje prace publikowała w wielu miejscach.

Magdlanea Danaj, Porysunki

Magdlanea Danaj, Porysunki

4. Marta Frej – Marta Frej Memy

Malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce.

Zobacz koniecznie: 

Marta Frej i jej memy (wywiad)

Marta Frej, mem

Marta Frej, Nie

5. Małgorzata Halber – Bohater

Pisarka i rysowniczka. Autorka Książki o miłości napisanej wspólnie z Olgą Drendą i Najgorszego człowieka na świecie, Komiks Bohater rysuje od 2012 roku całkowicie analogowo na papierze z odzysku. W pracach duży nacisk kładzie na ekspozycję brudu, plam i błędów.

Zobacz też: 

Małgorzata Halber i Bohater (rysunki)

Małgorzata Halber, Bohater

Małgorzata Halber, Bohater

6. Karolina Plewińska – Szarosen

Autorka kolorowej, śmieszno-smutnej serii komiksów internetowych. W swojej twórczości porusza tematy społeczne i psychologiczne. Mówi o szkodliwych stereotypach, przemocy wobec dzieci, braku akceptacji, błędach w systemie edukacji. Autorka między innymi billboardów „Kochajcie mnie, mamo i tato”, książeczki Niejadek czy komiksu Grubas, które uczą zrozumienia dzieci i młodzieży.

Karolina Plewińska, Szaroen

Karolina Plewińska, Szarosen

7. Agnieszka Szczepaniak – paplaLAla

Trójmiejska rysowniczka. Swoje komiksy prezentowała na wystawach w Polsce (w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Trójmieście) i za granicą (w Rydze, Kownie, Linzu, Sztokholmie). Wystawa rysunków paplaLAli zapoczątkowała działalność Galerii No Women No Art w Poznaniu. Ilustracje publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Wysokich Obcasach”, „Metro”.

Agnieszka Szczepaniak

Agnieszka Szczepańska, Paplalala

8. Kamila Szcześniak – Nieładnie

Doktorantka i asystentka w Pracowni Designu Inspirującego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2016 roku działa w mediach społecznościowych pod pseudonimem Nieładnie, publikując satyryczne ilustracje odnoszące się do prozy życia, absurdów codzienności, oraz bezbrzeżnej ludzkiej głupoty, w tym – swojej własnej.

Kamila Szcześniak, Nieładnie

Kamila Szcześniak, Nieładnie

9. Monika Szydłowska – Na Emigracji

Urodziła się w Warszawie. W wieku 23 lat przeprowadziła się do Poznania, gdzie skończyła Wydział Grafiki ASP. Niedługo po trzydziestych urodzinach Monika wyjechała z Polski. Szkocja okazała się rajem na ziemi, gdzie ludzie są mili i lekarstwa są za darmo. Pierwsze rysunki powstały trochę z nudów i trochę w reakcji na ciągłe przygody w nowej rzeczywistości. W 2013 Monika założyła stronę Na Emigracji.

Życie na emigracji

Monika Szydłowska, Na emigracji

10. Marta Zabłocka – Życie na kreskę

Na co dzień prowadzi stronę rysunkową życie-na-kreskę, ilustruje oraz składa publikacje. Bardzo ważną częścią jej życia jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Lubi swoje sąsiadki i sąsiadów. Fanka jazdy na rowerze i pewnego Mikro Zioma.

Życie na kreskę

Marta Zabłocka, Życie na kreskę

 

Zobacz też: 

Memy o Strajku Kobiet i protestach w Polsce

Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11, 00-070 Warszawa

Czas trwania wystawy: 30 kwietnia 2022 – 21 sierpnia 2022. Wystawie będą towarzyszyć spotkania, oprowadzania i warsztaty. Więcej informacji na stronie www.muzeumkarykatury.pl

 

 

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ