Wednesday, July 24, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Margot Robbie – filmy, życie prywatne, wszystko o znanej aktorce

Margot Robbie – filmy, życie prywatne, wszystko o znanej aktorce

Margot Robbie: kto to i dlaczego (znowu!) jest o niej tak głośno?

Margot Robbie - kadr z filmu Barbie (2023)

Margot Robbie jako tytułowa Barbie w filmie Grety Gerwig / fot. materiały prasowe (Warner Bros)

Na pytanie, kto to jest Margot Robbie, w obecnej chwili odpowiedź jest tylko jedna: filmowa Barbie! Choć początkowo plany były inne – angaż miała dostać Amy Schumer, a później, gdy ta zrezygnowała, Anne Hathaway. Ostatecznie rola tytułowej Barbie przypadła Margot Robbie. Aktorka za sprawą słynnej lalki jest znowu na ustach całego świata. Szum i kontrowersje wokół filmu, którego jest nie tylko twarzą, ale i producentką, nie cichną. Najwyraźniej gwiazda ma nosa do ról, bo to już kolejny film, który sprawił, że jej popularność poszybowała w górę. Czy słusznie?

 

Margot Robbie dotąd kojarzyliśmy z rolą Harley Quinn, dziewczyny Jokera. Albo zmysłowej Naomi Lapaglia w „Wilku z Wall Street”, w którym partnerowała Leonardo DiCaprio. W „Pewnego razu…w Hollywood” Quentina Tarantino z racji uderzającego podobieństwa portretowała z kolei aktorkę Sharon Tate (żonę Romana Polańskiego, brutalnie zamordowaną w dziewiątym miesiącu ciąży we własnym domu). Kim jest Margot Robbie i jak to się stało, że z australijskiej farmy w Queensland trafiła na sam szczyt – do amerykańskiej Fabryki Snów?

 

Przeczytaj koniecznie:

Barbie 2023 – film i historia najsłynniejszej lalki świata

 

Margot Robbie – wiek, wzrost i waga

Co wiemy o Margot Robbie? Wiek aktorki już przed laty był powodem wielu kontrowersji, a ona sama – obiektem plotek. Zarzucano jej, że kłamie i celowo wprowadza w błąd, próbując się odmłodzić. A urodziła się 2 lipca 1990 roku, niedawno obchodziła więc 33. urodziny. Kilka lat temu w rozmowie z Elle Margot Robbie przyznała:

Mam wrażenie, że ludzie są wkurzeni, gdy mówię ile mam lat. Wmawiają mi, że jestem dekadę starsza niż w rzeczywistości

 

Jak wysoka jest Margot Robbie? Wzrost w jej wypadku nieco zaskakuje, bo na ekranie wydaje się wyższa. Mierzy 168 cm.

 

 

Co łatwo zauważyć w wywiadach, których udziela Margot Robbie, waga nie jest dla niej tematem tabu. Chętnie mówi o swojej diecie, nawykach żywieniowych i ulubionych potrawach.

Nie odżywiam się zbyt dobrze. Uwielbiam piwo, frytki, burgery, ale gdy muszę wskoczyć w bikini, jem same marchewki przez trzy dni. Jestem chodząca skrajnością

 

Pytanie zatem – ile waży Margot Robbie? Przyjmuje się, że jej waga oscyluje w granicach 56 kilogramów. Zdarzyło jej się chudnąć specjalnie na potrzeby roli. Raz, poproszona przez Davida Gatesa, reżysera filmu „Tarzan: Legenda” (2016), o zrzucenie kilku kilogramów, odmówiła, tłumacząc:

 

To mój pierwszy raz w Londynie. Nie zamierzam rezygnować z żadnego pubu. Zresztą akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku. To nawet lepiej, żeby bohaterka była pełniejsza

 

Margot Robbie – filmy i role

Margot Robbie ma wszystko. Talent, urodę i najwyraźniej dobrze przemyślaną wizję własnej kariery. Z dużą dbałością i wyczuciem wybiera kolejne role. Jej bohaterki zapadają w pamięć, a co najważniejsze – każda z nich to zupełnie nowe aktorskie wyzwanie.

 

Choć Margot Robbie idealnie wpisuje się w kanon, zależy jej na tym, by nie oceniano jej tylko przez pryzmat urody. Szuka ról mniej oczywistych. Bohaterek z charyzmą i pazurem.

Dobieram role na podstawie charakteru postaci i tego, jak ważna jest dla fabuły. Chcę, żeby moje bohaterki posuwały akcję do przodu. Nie chcę ról, w których kobietę określa się przez pryzmat mężczyzny

 

Pierwsze poważne aktorskie kroki stawiała na planie „Sąsiadów”, australijskiej opery mydlanej. Miała zagrać epizod, ale jej bohaterka Donna tak przypadła widzom do gustu, że w jej postać wcielała się przez 4 lata (zrezygnowała w 2011 roku). A później? Upomniało się o nią Hollywood.

 

 

Margot Robbie – „Wilk z Wall Street” (2013)

Trampoliną do sukcesu i światowej kariery okazała się dla Margot Robbie rola u Martina Scorsese. Zagrała Naomi Lapaglia, żonę oszusta finansowego Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio). Angaż zapewniła sobie przesłuchaniem, na którym… spoliczkowała DiCaprio. Czego nikt się nie spodziewał, na czele z reżyserem i samym aktorem. Obaj byli zachwyceni jej odwagą i improwizacją.

Zrobiłam to, uderzyłam go w twarz, a później pomyślałam: „Chyba pójdę siedzieć. Nie wspominając już o tym, że pora się żegnać z pracą w tym mieście”. A oni wybuchnęli śmiechem. I mówią: „Zrób to jeszcze raz”

 

 

W filmowym światku mówi się, że „Wilk z Wall Street” nie przyniósł Margot Robbie pokaźnego zastrzyku gotówki (według nieoficjalnych doniesień: niespełna 350 tysięcy dolarów). Natomiast zyskała o wiele więcej – rozpoznawalność, zachwyt widzów i pochwały z ust krytyków. To u boku DiCaprio zagrała jedną z bardziej ikonicznych scen w całym swoim aktorskim dorobku – tę ze szpilkami.

Wtedy naprawdę się bałam, że dźgnę Leo w twarz tą szpilką (…) W przypadku Naomi – seksualność jest jej walutą w świecie. Szczególnie to, jaki wpływ wywiera na Jordanie. Dzięki niej mogła manipulować i kontrolować sytuację. Duża w tym zasługa tego, co na sobie miała. Albo czego nie miała…

 

Ta konkretna scena, notabene, jak słyszymy w podcaście Screen Time, na jakiś czas stała się kością niezgody w relacjach Margot Robbie z bratem.

Jeden z moich braci po wszystkim nie rozmawiał ze mną przez trzy miesiące. Nie był zły. To było bardziej na zasadzie: „Potrzebuję chwili, zanim znów zacznę cię nazywać swoja siostrą”

 

Jak deklaruje gwiazda, nie spodziewała się, że jej rola w „Wilku z Wall Street” zostanie w ogóle zauważona. Grała postać drugoplanową, a jednocześnie partnerowała jednemu z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych w branży aktorów. Nie sądziła, że jako wciąż początkująca aktorka będzie w stanie błyszczeć u boku Leonarda DiCaprio. A jednak! Nie dość że rola Naomi nie przeszła bez echa, to jeszcze otworzyła Margot Robbie drzwi do kariery.

 

Margot Robbie – „Barbie” (2023)

O Margot Robbie w kontekście szpilek po raz kolejny zrobiło się głośno – za sprawą sceny, którą promuje się jej najnowszy hit. Nie trzeba nikogo przekonywać, że blondwłosa Margot Robbie to z wyglądu wykapana Barbie. Nie byle jaka Barbie, bo w wydaniu feministycznym! Najsłynniejsza lalka świata w filmie Grety Gerwig żyje w cukierkowym, pozbawionym wad świecie. Pewnego dnia zostaje jednak odesłana do naszej rzeczywistości i przechodzi… kryzys egzystencjalny. Towarzyszy jej, oczywiście, Ken (Ryan Gosling). Jak mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy:

Margot Robbie urodziła się po to, żeby zagrać lalkę Barbie

 

 

Zdania co do uwspółcześnionej i sfeminizowanej wersji Barbie są podzielone. Jednych zachwyca film, innych – marketing wokół niego (cały na różowo). Pewne jest jedno: film był towarzyskim wydarzeniem tego lata. A zachwytom nad filmowymi Barbie i Kenem nie było (i nie ma) końca.

Margot Robbie i Ryan Gosling to perfekcyjny casting, złoty strzał. Tu wszystko się zgadza, idealnie wcielają się w swoich bohaterów. I to nie tylko jako figurki czy lalki do zabawy, ale też jako postacie, które zmieniają się na przestrzeni filmu. Margot Robbie ma w sobie mnóstwo naiwności, takiej słodkości, bycia uroczą i jest w tym doskonała

– słyszymy w recenzji na kanale Sfilmowani.

 

Przeczytaj też:

Greta Gerwig – pierwsza kobieta, której film zarobił ponad miliard dolarów

 

Margot Robbie – „Focus” (2015)

 

 

W 2015 roku, rok po przełomowej roli u Scorsese, w roli oszustki (doskonalącej umiejętności pod okiem Willa Smitha) występuje nie kto inny jak Margot Robbie. „Focus” to komedia kryminalna w reżyserii Glenn Ficarra i Johna Requa. Jak łatwo się domyślić, pomiędzy emerytowanym oszustem a młodą adeptką sztuki złodziejskiej rodzi się uczucie, które zwiastuje problemy. Według wielu widzów Margot Robbie jest najjaśniejszym punktem tej produkcji. Zdaniem innych – jedynym. 

Filmy takie jak „Wilk z Wall Street” czy „Focus” pozwoliły mi wcielić się w role charyzmatycznych i bystrych kobiet, a przy tym czarujących

 

Margot Robbie – „Legion samobójców” (2016)

 

Australijska aktorka nie wybiera filmów tylko przez pryzmat różnorodności ról, ale też gatunków. W 2016 roku zagrała w filmie akcji z elementami czarnej komedii. W jaką rolę tym razem wcieliła się Margot Robbie? Harley Quinn to szalona członkini drużyny o intrygującej nazwie „Legion samobójców”. W jej skład wchodzą przestępcy o naprawdę szemranej przeszłości. Pracują dla agencji rządowej, a w zamian za zmniejszenie wyroków wykonują czarną robotę, tę najbardziej niebezpieczną. Jako Harley Quinn, Margot Robbie pokazała się w zupełnie nowej odsłonie (nie tylko wizualnej). Jej postać była na tyle popularna, że kilka lat temu podczas Halloween wszystkie dziewczyny chciały wyglądać jak ona.

 

Margot Robbie – życie prywatne: mąż, dzieci

Od dekady jest w związku z tym samym człowiekiem. Kim jest mężczyzna, z którym związała się Margot Robbie? Partner aktorki (na ślubnym kobiercu stanęli w grudniu 2016 roku) to Tom Ackerley, również związany z branżą filmową. Jest asystentem reżysera i producentem.

 

 

Jak zdradziła w programie „The Graham Norton Show” Margot Robbie, mąż będąc dzieckiem, statystował na planie jednej z części „Harry’ego Pottera”. Kto wie, może byli sobie pisani, bowiem aktorka jest znana ze swojej wielkiej miłości do serii książek o młodym czarodzieju. Los im sprzyjał, to z pewnością. Zwłaszcza że początki związku nie należały do najłatwiejszych. Żyli na walizkach, między Londynem a Los Angeles, między jednym planem zdjęciowym a drugim.

 

Para pojawia się razem na wydarzeniach branżowych, ale na ogół stronią od blasku fleszy, a życie na świeczniku to ostatnie, o czym marzą. Pomimo że unika rozmów o życiu prywatnym, jeden temat wraca jak bumerang w wywiadach, których udziela Margot Robbie. Dzieci. W nawiązaniu do roli (bezdzietnej) królowej Elżbiety I, w którą australijska aktorka wcieliła się w filmie „Maria, królowa Szkotów” (reż. Josie Rourke, 2018), jeden z dziennikarzy ośmielił się zapytać, czy i kiedy zamierza „wypełnić swoją życiową misję” (tj. pozostawić po sobie potomka). Gwiazda nie kryła oburzenia w rozmowie z Radio Times:

 

Rozwścieczyło mnie to. Jakim prawem jakiś stary facet dyktuje mi, co mogę, a czego nie mogę, kiedy mowa o macierzyństwie i moim własnym ciele? Wyszłam za mąż i pierwsze pytanie niemal w każdym wywiadzie to: „A kiedy dzieci?”. Denerwuje mnie ta umowa społeczna – wzięłaś ślub, okej, to teraz czas na dziecko

 

Może też cię zainteresuje:

„Wmawiają mi, że jestem gorsza, bo nie chcę mieć dzieci!”

 

 

A jakie stosunki z innymi krewnymi ma Margot Robbie? Rodzina aktorki jest całkiem spora. Ma troje rodzeństwa – starszą siostrę Anyę i braci: Lachlana i Camerona. Margot Robbie urodziła się jako trzecia. Wychowywała ich mama, Sarrie Kessler. Aktorka jest z nią bardzo związana, często towarzyszy jej na czerwonym dywanie. O ojcu Margot Robbie wspomina niechętnie. Młodszy brat aktorki, Cameron, również próbuje swoich sił w aktorstwie, jednak nie odniósł jeszcze tak spektakularnych sukcesów jak starsza siostra.

 

 

Margot Robbie w social mediach – Instagram

Co z social mediami Margot Robbie? Instagram nigdy nie był miejscem, na którym była szczególnie aktywna. Co też wypominali jej fani, gdy w czerwcu 2021 poinformowała, że robi sobie przerwę od mediów społecznościowych. Nie wyjawiła konkretnej przyczyny, zresztą już wcześniej zdarzało jej się znikać bez uprzedzenia na kilka miesięcy. Tym razem było inaczej: po pewnym czasie jej prywatne konto zupełnie usunięto z platformy. Instagram Margot Robbie obserwowało wtedy 24 miliony użytkowników.

 

Obecnie jedyne konto na Instagramie powiązane z aktorką to profil firmy producenckiej, którą współprowadzi z mężem Tomem Ackerley – LuckyChap Entertainment (@luckychapentertainment). Zostali producentami takich hitów jak „Sprzątaczka” (2021, miniserial Netflixa) czy „Obiecująca.Młoda.Kobieta” (2020) – do roli głównej bohaterki w tym ostatnim, Margot Robbie była brana pod uwagę.

 

 

W rozmowie z The Sydney Morning Herald, sprzed niemal dekady, Margot Robbie wyznała, że ceni sobie wybory, których dokonała Cate Blanchett – jest znana przez wzgląd na dokonania aktorskie, a nie bycie obiektem zainteresowania tabloidów. Jak widać, Margot Robbie pozostaje wierna swoim przekonaniom nawet po tylu latach. Wciąż stara się chronić życie prywatne.

 

Margot Robbie – zdobyte nagrody

Jakie statuetki ma na swoim koncie Margot Robbie? Nagrody i nominacje, które zdobyła, są liczne (tych ostatnich niemal 50). Akademia Filmowa najważniejszej nagrody jeszcze nie przyznała Margot Robbie – Oscar, miejmy nadzieję, dopiero przed nią. Może za rolę Barbie?

 

Nominacje do Oscara:

aktorka pierwszoplanowa w dramacie biograficznym za „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2018)
aktorka drugoplanowa w dramacie biograficznym za „Gorący temat” (2020)

 

Nominacje do Złotych Globów:

najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2018)
najlepsza aktorka drugoplanowa za „Gorący temat” (2020)
najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za „Babilon” (2023)

 

Nominacje do BAFTA:

największa aktorska nadzieja kina (2015)
najlepsza aktorka pierwszoplanowa za „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2018)
najlepsza aktorka drugoplanowa za „Maria, królowa Szkotów” (2019)
najlepsza aktorka drugoplanowa za „Pewnego razu… w Hollywood” (2019)
najlepsza aktorka drugoplanowa za „Gorący temat” (2019)

 

Margot Robbie – zdobyte nagrody:

2016 – Critics Choice w kategorii „Najlepsza aktorka w filmie akcji za Legion samobójców”,

2017 – People’s Choice w kategorii „Ulubiona aktorka w filmie akcji za Legion samobójców”
– Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z San Francisco w kategorii „Najlepsza aktorka za Jestem najlepsza. Ja, Tonya”
– Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z San Francisco w kategorii „Najlepsza aktorka za Jestem najlepsza. Ja, Tonya”

2018 – AACTA – Nagrody Międzynarodowe w kategorii „Najlepsza aktorka zagraniczna za Jestem najlepsza. Ja, Tonya”,

– Critics Choice w kategorii „Najlepsza aktorka w komedii za Jestem najlepsza. Ja, Tonya”

2020 – AACTA – Nagrody Międzynarodowe w kategorii „Najlepsza drugoplanowa aktorka zagraniczna za Gorący temat”

2021 – Critics Choice Super Awards w kategorii „Najlepsza aktorka w filmie z superbohaterami za Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”

 

TAGI

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ