Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / Mamo, tato, mamy lato!

Mamo, tato, mamy lato!

Czy polskie rodziny stać na wakacyjny wypoczynek w kraju? Czy wyjazd z dziećmi musi wiązać się z dużymi kosztami?

Rodzinne wakacje wcale nie muszą być drogie

Rodzinne wakacje wcale nie muszą być drogie / fot. materiał prasowy

Czy polskie rodziny stać na wakacyjny wypoczynek w kraju? Czy wyjazd z dziećmi musi wiązać się z dużymi kosztami?

Nie!

Warto rozejrzeć się w ofertach i dokładnie skalkulować koszty. Niektóre z hoteli i pensjonatów przygotowują się do przyjęcia letnich gości kierując do nich specjalne oferty pakietowe lub zachęca dodatkowymi atrakcjami. Na co zwrócić uwagę, aby rodzinny wypoczynek nie budził lęku o to, że nadszarpnie domowy budżet? Wybierajmy racjonalnie. „Po taniości” czasem bywa synonimem niskiej jakości, dlatego dokładnie sprawdzajmy, czy nie kupujemy tzw. „kota w worku”. Szukajmy okazji, ale sprawdzajmy szczegóły oferty i wybierajmy sprawdzone, renomowane obiekty.

Rodzinne wakacje wcale nie muszą być drogie

Rodzinne wakacje wcale nie muszą być drogie / fot. materiał prasowy

Podczas wyboru celu podróży należy zastanowić się, czego tak naprawdę szukamy. Polska to piękny kraj pełen atrakcji turystycznych, z których większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Warto poszperać nieco w przewodnikach i w internecie. Nawet w miastach i okolicach, które na pozór nie są typową destynacją urlopową znajdzie się coś ciekawego. Jeśli przed wami urlop z dziećmi w różnym wieku, warto zwrócić uwagę co może ich zainteresować. Nie musisz też silić się na wyszukiwanie egzotycznych miejsc przepełnionych drogimi atrakcjami. Podróż po Polsce może przynieść ogromną dawkę pozytywnych wrażeń całej rodzinie, a tobie zapewnić relaks i to na wyciągnięcie ręki. Przywilejem rodziców jest wzbudzenie w swoich pociechach ciekawości świata i żyłki podróżnika. Zwiedzanie różnych zakątków naszego kraju może być bardzo fascynujące, a wiedza jaką w ten sposób posiądzie mały podróżnik będzie procentowała na lekcjach historii, czy geografii. Nie wspominając o tym, jak mocno buduje to nie tylko więź między rodzicami a dziećmi, ale i autorytet rodzica. Zbliżające się wakacje są dobrym bodźcem, by rozpocząć czas wycieczek po Polsce.

Pierwsze co przychodzi na myśl w tej sytuacji, to pytanie gdzie jechać i za ile?

Jeśli masz ograniczony budżet, warto dowiedzieć się wcześniej, czy w hotelu lub pensjonacie, w którym chcesz się zatrzymać, pobyt dla dzieci jest bezpłatny. Najczęściej na darmowy nocleg mogą liczyć dzieci poniżej czwartego lub piątego roku życia. Zdarzają się też miejsca, w których granicą wieku jest 10 lat. Z nietypową ofertą wyszła polska sieć hoteli Focus (www.focushotels.pl) – tu dzieci i młodzież aż do 18 roku życia zakwaterowane w pokoju rodziców lub opiekunów mają nocleg ze śniadaniem za darmo. To znacznie obniża koszty urlopu, a przecież w jego budżecie musi się zmieścić jeszcze tak wiele pozycji! Warto tu dodać, że każdy z hoteli Focus oferuje też bezpłatnie kanapkę i kawę na wynos, które są serwowane codziennie w porze śniadaniowej. Doświadczyliście takich sytuacji, kiedy to niewiele później po wyjściu z hotelu wasza pociecha nagle robi się bardzo głodna? Czary mary, Hocus Focus i już. Kanapka wzięta na wynos nadchodzi z odsieczą. Warto przy tej okazji wspomnieć także o sezonowej akcji promocyjnej tej sieci – do 6 lipca br. można rezerwować pobyty na okres wakacyjny w atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już od 89 zł za pokój. Hotele Focus to jak dotąd 6 lokalizacji: Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Łódź, Katowice Chorzów i najnowszy obiekt sieci – Inowrocław położony w pobliżu jednej z najpiękniejszych tężni solankowych w Europie.

Kolejnym zakresem wartym uwagi przy planowaniu wyjazdu jest atrakcyjność regionu, w który się wybieramy. Na szczęście pod tym względem Polska ma bardzo wiele do zaoferowania. Opłaca się iść na kompromis i znaleźć miejsce, w którym obok obiektów interesujących dla dorosłych są także atrakcje dla najmłodszych turystów. Kilkulatek być może znudzi się oglądaniem kolejnego kościoła czy rynku, które będzie z kolei ciekawe dla dziecka w starszym wieku. Przydługie zwiedzanie zabytkowych uliczek miasta można mu wynagrodzić wizytą w zoo, wesołym miasteczku, na basenie czy w parku linowym. Takie miejsca często recenzowane są w Internecie, a niektóre hotele korzystają z aplikacji interaktywnych umożliwiających szybsze odnalezienie punktów wartych odwiedzenia. Na przykład wspomniane wcześniej hotele Focus posiadają na swojej stronie aplikację „Przewodnik po regionie” i dają tym samym dostęp do szerokiej gamy atrakcji w obszarach krajobrazu, kultury i sztuki, kalendarium wydarzeń, miejsc interesujących dla dzieci oraz rekomendowanych do uprawiania sportu. W przeciwieństwie do popularnych na stronach wielu innych obiektów prostych zakładek „Okolica”, w których zazwyczaj znajduje się bardzo ogólny opis regionu, każdy z hoteli Focus oferuje bezpłatną aplikację z listą punktów wartych zobaczenia. Te podzielone są na kilka kategorii, opisujących krajobraz, kulturę i sztukę, sport czy atrakcje dla dzieci. Dzięki opiniom pozostawianym przez innych użytkowników rekomendowane miejsca dostają rzetelną i obiektywną ocenę, która może zasugerować umieszczenie danego punktu na naszej liście zwiedzania. Aplikacja daje możliwość stworzenia takiej listy i modyfikowania jej. Oprócz opisów atrakcji podane są też informacje praktyczne (cena biletu, godziny otwarcia), a także dokładna odległość od hotelu, ceny biletów wstępu oraz prognoza pogody w danym mieście. Wygodny planer pobytu pozwala na uporządkowanie punktów na liście wycieczki, którą następnie można wydrukować i zabrać ze sobą.

Udanego zwiedzania!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ