Sunday, May 26, 2024
Home / PARTNER MK  / Mammografia – badanie nierzadko ratujące życie

Mammografia – badanie nierzadko ratujące życie

Przypomnień nigdy dość

Mammografia dziewczyna

Mammografia nie boli / fot. Spencer Selover, Pexels

Mammografia (MRTG) to badanie obrazowe piersi. Przeprowadza je się w celu wczesnego wykrycia potencjalnych zmian nowotworowych. Badanie przebiega nieinwazyjnie i jest kompletnie bezbolesne. Trzeba mieć na nie skierowanie od lekarza prowadzącego. Mammografię może wykonać każda kobieta ‒ szczególnie, kiedy ukończyła 40 lat

 

Co to jest mammografia i gdzie można ją wykonać?

Mammografia to przesiewowe badanie obrazowe. Wykonuje się je, gdy istnieje podejrzenie obecności nowotworu w okolicy sutka lub piersi. Jest ono też niezbędne, gdy kobieta jest w grupie ryzyka wystąpienia tych chorób. Choć jest to badanie rentgenowskie, wykorzystuje mniejszą dawkę promieniowania, niż klasyczne prześwietlenie. Dzięki temu mammografia jest bezpieczniejsza.

 

Obrazowe badania przesiewowe można wykonać w szpitalach oraz prywatnych i państwowych placówkach medycznych. Jednak warto mieć świadomość, że nie wszędzie dostępna jest mammografia. Lux Med i inne prywatne kliniki mają wiele filii, stąd większe możliwości znalezienia placówki, oferującej tę usługę niedaleko miejsca zamieszkania. Badanie mammograficzne może wykonać każda kobieta, które potrzebuje diagnostyki w kierunku nowotworu, ale ze względu na konieczność napromieniowania ciała wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego. Mammografia prywatnie jest odpłatna, o ile zakres tego badania diagnostycznego nie jest wpisany w abonament medyczny.

Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Mammografia jest nieinwazyjna i bezbolesna, o ile kobiecie nie towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicy piersi i sutka. Jeśli tak się dzieje, warto poinformować o tym technika tuż przed badaniem. Przed wykonaniem mammografii należy wypełnić ankietę, która zawiera zestaw kilku pytań. Następnie kobieta rozbiera się od pasa w górę, aby swobodnie móc umieścić pierś pomiędzy dwiema płytkami aparatu. Spłaszczą ją one, a potem prześwietlą w następujących projekcjach: górnej i dolnej oraz skośnej. W ten sposób powstanie całkowity i bardzo rzeczywisty obraz piersi. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

 

Alternatywą dla mammografii klasycznej (analogowej) jest mammografia cyfrowa lub CAD. Wersje badania różnią się pomiędzy sobą możliwością robienia zdjęć. W mammografii analogowej otrzymujemy dwie projekcje, w cyfrowej zaś kilka lub kilkanaście, które tworzą trójwymiarowy obraz. Daje on większe możliwości diagnostyczne, ponieważ ryzyko nakładania się na siebie tkanek jest znacznie ograniczone. Mammografia cyfrowa potrafi rozpoznać nawet kilkumilimetrowe zmiany. Niestety technikę tę stosują nieliczne placówki medyczne.

 

Aby wykonać badanie mammograficzne, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Prześwietlenia tego nie należy robić na tydzień przed miesiączką, najlepszy termin zaś to kilka pierwszych dni nowego cyklu. Piersi nie są wtedy tkliwe. Ze skóry piersi i okolic sutków trzeba usunąć wszelkie kosmetyki do pielęgnacji. Mogą one zaburzyć przebieg badania. Osoby, które wykonywały wcześniej mammografię, powinny mieć przy sobie jej wyniki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ