Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak urządzić mały ogród krok po kroku

Jak urządzić mały ogród krok po kroku

Z aranżacją małego ogrodu jest jak z urządzaniem niewielkiego mieszkania – postaw na minimalizm i ogranicz kolory.

ogród dom urządzanie

Urządzamy ogród / fot. materiały prasowe

Wielu właścicieli małych ogródków stają przed dylematem dotyczącym jego aranżacji. Jak urządzić mały ogród – to i podobne pytania pojawiają się w ich głowie. Oczywiście dysponując niewielką powierzchnią za domem czy mieszkaniem, nie można sobie pozwolić na ekstrawagancję, lecz można stworzyć swój mały raj. Zobacz, kilka praktycznych porad dotyczących aranżacji małego ogrodu.

ogród dom urządzanie

Urządzamy ogród / fot. materiały prasowe

Dobry plan to podstawa do aranżacji

Szczęściarze posiadają duże ogrody mogą pozwolić sobie na miejsce wypoczynkowe w ogrodzie, miejsce do zabawy dla dzieci, część przeznaczoną do uprawiania sportu, ogórek warzywny oraz rabaty z kwiatami. Posiadając kilkunastometrowy ogródeczek nie mamy takiej możliwości. Pozornie. Pierwszym krokiem w projektowaniu swojego skrawka zieleni jest wyznaczenie celów. Czy chcesz posiadać w ogrodzie miejsce na kwiaty ozdobne? Czy interesuje Cię zasadzie kilku krzewów i warzyw? Czy chcesz zrobić plan zabaw dla swojego dziecka? Albo czy wreszcie marzysz o miejscu, w którym można zjeść spokojnie śniadanie i urządzić małego grilla wraz ze znajomymi?

Piękna przystań / fot. materiały prasowe

Piękna przystań / fot. materiały prasowe

Wydziel poszczególne części ogrodu

W zależności od priorytetu, można rozpocząć aranżację. Jeśli posiadasz mały ogród, wcale nie musisz decydować się na wyłącznie jedną przestrzeń np. wypoczynkową. Wyznacz miejsce w którym umieścisz piaskownice lub huśtawkę dla swojego malucha. Przestrzeń dla dziecka wcale nie musi być duża – wystarczy kilka metrów. Tuż obok wyznacz miejsce w którym posadzisz krzewy lub kwiaty, które Ci się podobają. A pozostałe miejsce zaaranżuj na przestrzeń wypoczynkową, w której będą znajdować się meble ogrodowe. Koniecznie przeczytaj artykuł, jak można w łatwy i przyjemny sposób zaaranżować mały ogród na domifikacje.pl.

Małe jest piękne

Z aranżacją małego ogrodu jest jak z urządzaniem niewielkiego mieszkania – postaw na minimalizm i ogranicz kolory. Zbyt duże nagromadzenie kolorów, architektury ogrodowej i dekoracji sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się jeszcze mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Jeśli wiesz już jakie przestrzenie mają się w nim znajdować, pomyśl o ścieżkach je łączących. Czy mają to być drewniane konstrukcje, płyty kamienne czy ścieżka? W zależności od tego, jaki styl w projektowaniu zieleni preferujesz dobierz meble i rośliny. Pamiętaj jednak o tym, że styl w ogrodzie powinien być spójny z aranżacją Twoich wnętrz. Oby dwa powinny się wzajemnie przenikać i łączyć.

Jak wybrać najlepsze meble ogrodowe?

Wybierając meble pamiętaj, że stała ekspozycja na zewnątrz sprawia, że będą one narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak zmienna temperatura, opady deszczu czy nadmierne nasłonecznienie. Wybierz wygodne meble wypoczynkowe składające się z foteli/krzeseł, stołu oraz leżaków. Posiadacze małych przestrzeni winni zrezygnować z modnych ostatnimi czasy szezlongów. Dlaczego? Z prostej przyczyny – nie będą mieli gdzie ich schować w chłodniejsze i wilgotne dni. Postaw na funkcjonalne, składane meble. Wybierając rośliny, sięgaj po te jednoroczne. Kilku roczne rośliny rozrosną się w szybkim czasie i w małym ogrodzie nie będą wyglądały dobrze. Postaw na umiar i wygodę – a Twój mały ogród stanie się prawdziwym królestwem.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Markizy ogrodowe 13 lutego, 2020

    Każdemu wydaje się, że wykonac ogród to łatwa sprawa – nic bardziej mylnego. Ogólnie rzecz biorąc, jest to chyba nawet trudniejsze zadanie niż budowa samego domu. Czym większy ogród tym niestety większe problemy,

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ