Friday, June 13, 2025
Home / POLECAMY  / Małgorzaty świętują z Małopolską

Małgorzaty świętują z Małopolską

Wyjątkowa małopolska tradycja

Dwie kobiety w różowych strojach

Małgorzaty dla Małopolski / fot. Małgorzata Wójtowicz-Król

Imię Małgorzata nosiły królowe, święte i błogosławione (było ich wszystkich ponad 20), artystki ale i zwyczajne kobiety. W Krakowie od kilku lat imię to kojarzone jest ze społecznym projektem Małgorzaty dla Małopolski i organizowanym corocznie w czerwcu zlotem Małgorzat.

 

Trochę historii

W Polsce, pochodzące od greckiego słowa margarites czyli perła – imię Małgorzata od czasów średniowiecznych jest jednym z najbardziej popularnych imion żeńskich. Na jego popularność w średniowieczu znacznie wpłynął kult św. Małgorzaty Antiocheńskiej, która stała się m.in. patronką kobiet rodzących. Zanim jednak imię to przybrało dzisiejszą formę, występowało w różnych wersjach. Tak więc współczesna „Małgorzata” miała swoje odpowiedniczki w średniowiecznych imionach: Małgorzeta, Margorzata, Margarzeta, Margarzęta, Margorzata, Margorzeta, Margrzeta…Wszystkie te wersje zostały ujednolicone i zastąpione „Małgorzatą”. Również popularne imię Marzena to zdrobnienie od imienia Małgorzata. Małgorzat w naszym kraju nadal jest wiele, chociaż od kilku dobrych lat nie jest to zbyt często nadawane imię. Według danych ze stycznia 2024 roku w Polsce imię Małgorzata nosiło 577 214 kobiet, co plasowało je na 4. miejscu w rankingu najczęściej używanych imion kobiecych. Jednak w grupie imion żeńskich nadawanych nowo narodzonym dzieciom Małgorzata zajmowała 53.miejsce.

 

Kobiety na zlocie w sali pałacowej

Małgorzaty w sali pałacowej / fot. Małgorzata Wójtowicz-Król

 

 

Przeczytaj również:

Na co zwracać uwagę, kupując sukienki eleganckie?

 

 

Imieniny i święto Małopolski

Skąd w stolicy Małopolski wzięły się zloty Małgorzat? Pierwsza tego typu impreza została zorganizowana w 2017 przez byłą radną miejską i społeczniczkę Małgorzatę Jantos. Jak wspomina, zorganizowała zlot całkowicie spontanicznie, ponieważ nie mogła pogodzić obowiązków w radzie miasta z prywatnymi obowiązkami i…organizacją imienin, przypadających 10 czerwca. Na pierwszym zlocie zjawiło się ponad 80 uczestniczek – Małgorzat z Krakowa i Małopolski. Potem, na kolejne imieniny rejestrowało się coraz więcej Małgorzat od 130 do 180 – w zależności od zlotu.

 

– Dwa zloty się nie odbyły, ale były to te przypadające na czas pandemii – wspomina Jantos. Ponieważ w programie pierwszego spotkania znalazły się prelekcje, program artystyczny i prezenty dla uczestniczek i wszystko się udało – tej konwencji spotkań Małgorzaty postanowiły się trzymać. Zloty odbywają się w czerwcu, bo 10 czerwca przypadają jedne z najpopularniejszych imienin Małgorzat oraz w tym miesiącu obchodzone są dni Małopolski. – A w końcu nasz projekt nazywa się „Małgorzaty dla Małopolski” – podkreśla Małgorzata Jantos. Podczas każdego, imieninowego spotkania w programie spotkania są prelekcje, program artystyczny, prezenty dla uczestniczek i wybór Super Małgorzaty – czyli kobiety szczególnej i zasłużonej. Super Małgorzatami były już m.in. Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa i aktorka Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Tegoroczną laureatką została siostra Małgorzata Chmielewska.

 

Małgorzaty w kolorowych eleganckich kreacjach

Małgorzaty inspirują – to hasło tegorocznego zlotu / fot. Małgorzata Wójtowicz-Król

 

W tym roku

Podczas tegorocznego, VII zlotu Małgorzat organizatorki tradycyjnie spodziewają się ok. 180-200 uczestniczek. Spotkanie odbędzie się 14 czerwca w pałacu Wielopolskich, początek o godzinie. 9.00, a jego hasło to „Małgorzaty inspirują”. Tradycyjnie nie zabraknie prezentów i atrakcji dla wszystkich pań noszących to imię. Małgorzata Morawska-Tota opowie, jak ruchem i dietą spowolnić procesy starzenia ciała i umysłu.

 

Uczestniczki dowiedzą się również, w jaki sposób prawo pomaga w życiu kobiet: jak uzyskać zabezpieczenie alimentacyjne lub majątkowe, jak radzić sobie z próbami zastraszania lub manipulacji przez byłego partnera. Opowie o tym Ewa Świech, prawniczka specjalizująca się w prawie rodzinnym. A w magiczną podróż po lawendowych polach zabierze uczestniczki zielarka i właścicielka ekologicznej plantacji lawendy Anna Mazur. Pomysłodawczyni zlotu Małgorzata Jantos opowie o tym, że w życiu zawsze należy mieć plan „B”. Żeby wziąć udział w zlocie, trzeba się zarejestrować, pisząc na adres: zlotmalopolska@gmail.com.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ