Friday, September 20, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Makijaż a AZS ‒ czy atopia wyklucza make-up?

Makijaż a AZS ‒ czy atopia wyklucza make-up?

Na szczęście nie. Ale jest ale

Atopowe zapalenie skóry

fot. KMPZZZ / Adobe Stock

Twoja dotknięta alergią cera jest przesuszona, pojawiają się na niej czerwone placki, a Ty boisz się je zamaskować? Możesz to zrobić, lecz musisz wiedzieć jak

 

Kobiety z atopowym zapaleniem skóry często w zaostrzeniu swojej choroby stają przed dylematem. Brzydkie, zaczerwienione placki proszą się wręcz o to, by nałożyć na nie podkład, zasypać pudrem i udać, że nigdy ich tam nie było. Z drugiej strony z tyłu głowy zawsze kołacze się myśl, że skórze w tym stanie należy zapewnić najlepsze warunki, wybierać do niej tylko odpowiednie kosmetyki, kilka razy dziennie smarować emolientami, nawilżać, natłuszczać, wzmacniać barierę hydrolipidową, która przeciwdziała utracie wody przez skórę. Jak zatem z tego wybrnąć? Czy makijaż rzeczywiście pogorszy sprawę i nie pozwoli skórze na rekonwalescencję?

Makijaż atopowej skóry

Masz ochotę ukryć nieco niedoskonałość swojej cery? A może po prostu na co dzień lubisz dobrze wyglądać i zawsze do pracy nakładasz makijaż? Dobra wiadomość jest taka, że nie ma potrzeby, byś z niego rezygnowała. AZS nie jest przeciwwskazaniem do malowania się. Warunkiem jest jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków i prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy.

 

Przede wszystkim musisz postawić na łagodne produkty, które nie będą podrażniały cery. Wybierz lekki podkład dla skóry wrażliwej, skłonnej do alergii. Pamiętaj przy tym, by nie nakładać go zbyt wiele, unikaj efektu maski. Bardzo ważny jest też sposób aplikacji podkładu. Używaj do tego celu własnych, czystych palców. Zrezygnuj z pędzla czy silikonowej gąbeczki. Nigdy nie masz pewności, czy w ich składzie nie znajdzie się substancja, na którą skóra mogłaby źle zareagować.

 

Jeżeli zmiany na Twojej twarzy są bardzo wyraźne, pojawiły się czerwone krostki, zakryj je za pomocą zielonego korektora. Zwróć uwagę na to, by był przebadany pod kątem alergii i nadawał się do cery wrażliwej. Zarówno korektor, podkład, jak i inne kosmetyki stworzone z myślą o kobietach z AZS, znajdziesz w szerokiej ofercie La Roche-Posay. Produkty dostępne są w drogeriach, online, ale także w aptekach.

 

W trakcie, gdy egzema daje o sobie znać, zrezygnuj z wszelkich rozświetlaczy, kosmetyków błyszczących oraz ciepłego różu. Mogłyby one zaostrzyć rumień i wydobyć niedoskonałości. Jeśli masz ochotę podkreślić kości policzkowe, wybierz róż o zimnym odcieniu. Tak naprawdę im mniej produktów, tym lepiej.

Oczyszczanie i nawilżanie skóry atopowej

Aby nie obciążać zbyt mocno atopowej skóry makijażem, staraj się zmywać go najszybciej jak to możliwe, czyli np. od razu po powrocie z pracy do domu. Proces oczyszczania twarzy jest ogromnie ważny. Pozostałości po makijażu mogą działać drażniąco i wpłynąć na kondycję cery, nawet tej zdrowej. Stosuj więc w tym celu oczyszczanie dwuetapowe, czyli najpierw demakijaż, a potem mycie właściwe. Do demakijażu wybieraj również produkty łagodne, lecz bardzo skuteczne. Pamiętaj, że nawet jeśli będzie to płyn micelarny, nie zwalnia Cię on z obowiązku użycia wody. Myj twarz żelem do skóry atopowej, który usunie zanieczyszczenia oraz bakterie.

 

Po osuszeniu skóry nałóż krem nawilżający. Tylko odpowiednio zadbana, głęboko oczyszczona i intensywnie nawilżona cera będzie dobrze przyjmować kosmetyki kolorowe oraz pięknie prezentować się pod lekką warstwą makijażu.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ