Saturday, December 7, 2024
Home / Kuchnia  / Mąka — przyjaciel czy wróg? Prawdy i mity na temat spożywania produktów mącznych

Mąka — przyjaciel czy wróg? Prawdy i mity na temat spożywania produktów mącznych

Każdy typ mąki zawiera w sobie cenne dla zdrowia węglowodany

widok z góry na kosz pełen pieczywa

Zdrowa dieta musi zawierać węglowodany, bo są one potrzebne do prawidłowej pracy mózgu i stanowią paliwo dla organizmu / fot. Freepik

Polska to jeden z samowystarczalnych krajów pod względem produkcji mąki. Nie dziwi więc, że jest tak popularna nad Wisłą. Czy jej spożycie jest zdrowe? Wielu sceptycznie podchodzi do używania mąki, zwłaszcza pszennej, w obawie o nietolerancję glutenu, czy szybki wzrost masy ciała. Przeczytaj o prawdach i mitach związanych z mąką!

 

Prawda nr 1 – mąka to źródło węglowodanów

Temu nie da się zaprzeczyć. Każdy typ mąki zawiera w sobie cenne dla zdrowia węglowodany. Oczywiście nie każdy typ węglowodanów jest korzystny dla człowieka. Wyróżnia się 3 typy sacharydów:

  • złożone – obecne w mące pełnoziarnistej i produktach zbożowych o niskim poziomie przetworzenia. Zapewniają uczucie sytości i dzięki błonnikowi regulują perystaltykę jelit;
  • proste – mniej korzystne dla diety człowieka. Występuje w formie cukrów prostych (monosacharydy), czy rafinowanych. Mogą przyczyniać się do gwałtownych wyrzutów cukru do krwi;
  • dodane – to wszystkie cukry, których obecność wynika z dodawania ich do produktów spożywczych. Nie występują w nich naturalnie. Również przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia na skutek długotrwałego spożywania.

Dobrym sposobem na zdrowe posiłki jest mąka prosto z młyna w sklepie Ale Młyn.

Prawda nr 2 – produkty mączne mogą mieć dużo błonnika i składników odżywczych

To również potwierdzony fakt zgodny z prawdą. Maka pełnoziarnista, a co za tym idzie makarony, pieczywo czy przekąski z niej wyprodukowane są smaczne i zdrowe. Zwłaszcza cenny dla zdrowia jest błonnik pokarmowy. Przyczynia się do usprawnienia pracy jelit i podtrzymania uczucia sytości. Dzięki niemu nie ma ryzyka ciągłego podjadania między posiłkami, a to wpływa na poprawę samopoczucia i ulepszenie zdrowia fizycznego. Warto przy tym wybierać produkty pełnoziarniste, ponieważ to w nich znajduje się najwięcej cennych wartości odżywczych, witamin i błonnika.

 

Może też cię zainteresuje:
Od chemii do alchemii chleba

 

Mit nr 1 – węglowodany powodują przyrost masy ciała

Spożywanie węglowodanów nie powoduje automatycznego wzrostu masy ciała. Tycie i przybieranie na wadze jest spowodowane bilansem kalorycznym, którego poziom zdecydowanie przekracza dzienne zapotrzebowanie. Wysokiej jakości mąka prosto z młyna w sklepie Ale Młyn może spokojnie stanowić podstawę produktów mącznych spożywanych każdego dnia. Aby nie narazić się na zdobycie dodatkowych kilogramów masy ciała, warto ograniczyć spożywanie cukrów prostych oraz ustawić poziom bilansu kalorycznego na poziomie dziennego zapotrzebowania.

Mit nr 2 – produkty mączne są niezdrowe

Zwłaszcza zwolennicy diety ketogenicznej mogą rozpowszechniać takie mity. W rzeczywistości fakt, czy dany produkt jest zdrowy lub nie ma związek z:

  • formą przygotowania (gotowanie, pieczenie, smażenie w tłuszczu, grillowanie);
  • źródłem mąki;
  • sposobem przetworzenia mąki;
  • użytymi dodatkami.

Prawdą jest, że produkty rafinowane powstałe z białej mąki i przygotowane z dużą ilością cukrów prostych i tłuszczów są niezdrowe. Jednak ze względu na ten typ produktów nie można wrzucić wszystkich artykułów mącznych do jednego worka.

Zdrowa dieta musi zawierać węglowodany, bo są one potrzebne do prawidłowej pracy mózgu i stanowią paliwo dla organizmu.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ