Saturday, April 13, 2024
Home / Moda  / Design  / Magia światła – dom, restauracja, hotel, sklep

Magia światła – dom, restauracja, hotel, sklep

Dobrze dobrane oświetlenie podkreśla charakter miejsca, wydobywa jego walory, buduje przytulny klimat – co jest szczególnie ważne w restauracjach i hotelach.

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Dobrze dobrane oświetlenie podkreśla charakter miejsca, wydobywa jego walory, buduje przytulny klimat – co jest szczególnie ważne w restauracjach i hotelach. Dzięki klimatycznemu oświetleniu goście czują się jak w domu, miło spędzają czas i chętnie wracają do takiego miejsca. Oświetlenie w sklepie także sprzedaje – eksponuje zalety produktów, przyciąga klientów i „czaruje”.

Oświetlenie w eleganckich restauracjach i młodzieżowych pubach

Rodzaj i charakter miejsca decyduje o oświetleniu. Eleganckie, drogie restauracje będą wymagały stylowego, subtelnego oświetlenia, z kolei młodzieżowe puby, bary – bardziej wyrazistego, krzykliwego, kolorowego. Tego oczekują od nas klienci. W stylowych restauracjach stawia się na perfekcjonizm – nienagannie nakryte stoły, profesjonalna obsługa, dokładnie dobrane kolory, dodatki. Panuje ogólna harmonia. W pubach i barach z kolei oświetlenie ma podkreślać rozrywkowy charakter miejsca, pełny młodzieżowy luz.

Dekoracyjne żarówki o ciepłej barwie światła będą tworzyć przytulny klimat w restauracji, podkreślać walory dań, wzmagać apetyt i wydobywać elegancję lamp, żyrandoli, abażurów. Ozdobne żarówki LED mogą też podkreślać dekoracje ścienne np. obrazy lub dekoracje stojące: wazony, rzeźby czy kwiaty.

W młodzieżowym pubie sprawdzą się żarówki LED o fikuśnych, niebanalnych kształtach, mogą to być sople, szyszki, kule, płomyki, owale – wszystko zależy od pomysłowości dekoratorów wnętrz. Można postawić na jeden kolor, wybrać dominujący lub dać się ponieść kreatywności i stworzyć prawdziwą tęczę kolorów. Mogą zostać zawieszone nad barem, gdzie będą nieodłącznym elementem pokazów barmańskich lub na parkiecie, gdzie będą sprzyjać tanecznym wariacjom.

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Niepowtarzalny klimat w hotelu

Oświetlenie w hotelu pełni bardzo ważną rolę, podkreśla walory miejsca, buduje klimat, jest wizytówką – zaprasza gości i informuje, że spędzą w tym miejscu miłe chwile. Pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrane. Trzeba pamiętać, że inne światło potrzebne jest w recepcji, inne zaś w pokojach czy restauracji. Tam gdzie goście dopełniają formalności i czekają na przydzielenie ich do swoich pokojów – światło powinno być na tyle jasne, by nie zakłócić spraw organizacyjnych. Miejsce odpoczynku, z kanapami i fotelami dla gości powinno sprzyjać relaksowi – dlatego najlepsze będzie oświetlenie nastrojowe, delikatne, o ciepłej barwie. W pokojach dla gości należy podkreślić wszystko to, co wpływa na korzyść wystroju wnętrza. Elementy dekoracyjne, obrazy na ścianie czy szklane wazony, to wszystko powinno być w towarzystwie żarówek LED-owych, które stworzą ten pożądany przez gości klimat.

Żarówki dekoracyjne to wieloletnia inwestycja w dobry i ponadczasowy produkt. Zważywszy na duże koszty związane z oświetleniem hotelowym, możemy liczyć na oszczędność wydatków. Są one jednocześnie żarówką i ozdobą, a więc 2 w 1. Co więcej, oświetlenie LED-owe to również mniejsze rachunki za energię. Same korzyści dla właścicieli hoteli.

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Oświetlenie sklepu – lepsza ekspozycja produktów i większa sprzedaż

Magia światła sprawdza się także w sklepie – światło tak czaruje klientów, że opuszczają sklep niezwykle zadowoleni z zakupów. Oświetlenie ma zapewnić komfort klientom, by mogli swobodnie poruszać się po sklepie i dostarczyć im niepowtarzalnych emocji – ukazać produkt „w najlepszym świetle”.

Światło sprawia, że wnętrze nabiera blasku, jest klimatyczne, klienci chcą w nim spędzić jak najwięcej czasu, a produkty są atrakcyjniejsze dla oka. Stąd bardzo duże powodzenie mają dekoracyjne żarówki LED – łączące w sobie estetykę i energooszczędność. Zwykłe żarówki LED są tylko oszczędne, ozdobne żarówki są ponadto piękną dekoracją sklepu.

Miejsca w sklepie, które warto oświetlić

– Ekspozycja towarów.
– Witryna, wystawa sklepowa.
– Oświetlenie ogólne.
– Przymierzalnia (sklepy odzieżowe).
– Miejsce pracy sprzedawcy, kasjera.

Zanim klient przekroczy próg sklepu, potrzebuje bodźca, który sprawi, że podejmie ten krok. Oświetlenie wystawy sklepu nie powinno być słabsze niż oświetlenie panujące we wnętrzu. W tym przypadku sprawdzą się żarówki LED o barwie chłodnej, białej. Szczególnie kosmetyki w tym świetle wyglądają bardzo zachęcająco.

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Fot. źródło: dekoracyjneledy.pl

Oświetlenie sklepu powinno być równomierne – należy unikać miejsc niedoświetlonych, takie miejsca mogą gorzej zaprezentować niektóre produkty. Stosując żarówki LED masz pewność równomiernego oświetlenia w dłuższym czasie. Zapewni Ci to ich niska awaryjność.

Ważna jest temperatura barwowa i wskaźnik oddawania barw. W przypadku drogerii czy apteki idealne będzie światło o temperaturze barwowej 4000K. To neutralna barwa, podkreślająca elegancję wnętrza i ułatwiająca orientację. W przypadku drogerii wskaźnik powinien być najwyższy – od 80 do ponad 90 punktów Ra. Dzięki temu kolory kosmetyków będą lepiej rozpoznawalne, klient wybierze właściwe i nie rozczaruje się po wyjściu ze sklepu.

– Mięso i wędliny – światło o odcieniu różowym.
– Sery twarde – światło o odcieniu żółtym.
– Nabiał – światło białe.
– Ryby i owoce morza – światło z odcieniem niebieskim.
– Kosmetyki, odzież – światło neutralne z wysokim wskaźnikiem Ra.

 

Po więcej informacji i porad dotyczących wykorzystania w praktyce ozdobnych żarówek LED zapraszamy na naszą stronę – www.DekoracyjneLedy.pl oraz do naszego sklepu: www.Ledomaniak.pl.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ