Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Mądry rodzic jest uważny

Mądry rodzic jest uważny

Dlaczego dziewczynkom „wypada” bawić się samochodzikami?

Dzieci na traktory! / fot. materiały prasowe

Każdy wiek rządzi się własnymi prawami. Poradniki dla rodziców bombardują społeczeństwo licznymi, złotymi radami, które często napawają lękiem i wywołują stres u opiekunów maluchów. Uczucia te wynikają z obaw, że coś robią niewłaściwie. Zastanawiają się czy pozwolić córce sięgnąć po traktory zabawki, które przyciągają jej uwagę. Wyjście z tych wątpliwości jest tylko jedno: należy obserwować i słuchać swoje dziecko. Już przecież dwulatek jest w stanie przekazać za pomocą werbalnej bądź niewerbalnej wypowiedzi, że traktory zabawki są jego ulubionymi, a mądry rodzic powinien to uszanować

Dzieci na traktory! / fot. materiały prasowe

Dzieci na traktory! / fot. materiały prasowe


Warto wspierać swe potomstwo
Każdą pasje swego dziecka należy podsycać, aby maluch wiedział, gdy podrośnie, że może liczyć na najbliższych w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Inaczej mógłby się zagubić w gąszczu emocji związanych z dojrzewaniem. Nie ma to nic wspólnego z krytykowanym przez psychologów i pedagogów rozpieszczaniem. Jeśli bowiem dziecko ubóstwia traktory zabawki, to prezenty dla niego, na każdą okazję nasuwają się same. Nie oznacza to jednak, aby ulegać presji i tracić zdrowy rozsądek poprzez obdarowywanie nowego pokolenia bez szczególnych pobudek. Ciągłe, nieprzemyślane obdarowywanie każdym pojazdem mogącym sprawić radość dziecku, grozi poczuciem zniechęcenia oraz przesytu. Wówczas wspomniane powyżej traktory zabawki przestaną być dotychczasową nagrodą. W sytuacji takiej, istnieje też ryzyko wychowania „małego terrorysty” pragnącego postawić zawsze na swoim, bez liczenia się z kosztami. Mądry rodzic wie, że nie na tym polega wspieranie dziecka w procesie rozwoju.

Edukacja zaczyna się w domu
To przecież rodzic decyduje w jaki sposób jego dziecko spędza czas. Chcąc zachęcić je do nauki, najlepiej od małego zacząć rozwijać jego pasje. Gdy traktory zabawki są najczęściej używanymi przedmiotami podczas zabawy w wolnym czasie, warto pomyśleć o wspólnej wyprawie na wieś lub targi maszyn rolniczych i pokazać mu z bliska ich pierwowzory. Wówczas pociecha odnajdując szereg podobnych szczegółów łączących ich prywatne, traktory zabawki z ogromnymi oryginałami ma okazję skorzystać z wiedzy eksperta i prawidłowo nazwać poszczególne elementy. Jan Jakub Rousseau, znany oświeceniowy filozof, był zwolennikiem koncepcji nauki przez zabawę, w ten więc sposób można wyrobić w dzieciach nawyk ciekawości i otwartej postawy wobec przyswajania wiedzy.

Jak zapewnić sukces w szkole?
Choć to może brzmieć banalnie, takie doświadczenie wspólnych wycieczek z rodzicami, to rzecz zupełnie konieczna podczas późniejszego zdobywania kompetencji szkolnych i zwykłego poznawania na przykład tabliczki mnożenia. Dziecko, wówczas uczy się zadawać trafne pytania, a później również udzielania na nie prawidłowych odpowiedzi. Tak więc, traktory zabawki bądź inne ulubione przez naszych pupili przedmioty służące we wczesnych latach życia wywoływaniu euforii, mogą udowodnić, że nie da się szybciej uczyć niż poprzez empirie. Ta prosta recepta wielokrotnie została potwierdzona w ogólnie dostępnych pracach na temat wychowania dzieci.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 토토사이트 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Info to that Topic: miastokobiet.pl/madry-rodzic-jest-uwazny/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ