Suplementy w alkowie, czyli maca a seks Inków
Nie jest wielką tajemnicą, że to, co dzieje się w naszych sypialniach, jest odbiciem naszego ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście mamy jeszcze suplementy, także te bazujące na legendarnych źródłach mocy

Udowodniono, że inkaska maca poprawia sprawność seksualną / fot. Shutterstock
Gdy inkascy bogowie dawali ludziom macę, nie sądzili pewnie, że sprawi ona tyle radości w alkowie. Naukowcy dorzucają do tego szczyptę innych witamin, które pomagają nam odegnać uczucia zmęczenia i znużenia
Jeśli wierzyć starożytnym przekazom, Wirakocza, stwórca świata i ludzkości, ojciec boga słońca Inti i bogini księżyca Mamy Qulli, wskazał Inkom macę jako roślinę, która da im siłę. W Peru tę legendę dobrze zapamiętali panowie, którzy przekazywali sobie informacje o jej wpływie na sprawność seksualną. Maca została więc afrodyzjakiem.
Maca poprawia sprawność seksualną
Tyle mitologii. A ile prawdy? Dowodów na działanie macy należy więc poszukać w laboratoriach naukowców. Zaczynamy więc od miejsca, gdzie maca występuje naturalnie, czyli Peru, a dokładniej na Universidad Peruana Cayetano Heredia. Przeprowadzono tam ciekawe badania [1], z których wynika, że suplementacja macy w ilości 1,5-3 g dziennie przez 8 tygodni w grupie 57 mężczyzn, wpłynęła na poprawę sprawności seksualnej (libido), nie zmieniając przy tym poziomu testosteronu ani estradiolu we krwi. Ważną informacją płynącą z tego badania jest czas trwania suplementacji. Aby była ona efektywna musi trwać dwa miesiące. Wyniki zebrane po 30 dniach nie różniły się bowiem od grupy otrzymującej placebo. Wzrost libido zaobserwowano również w grupie kobiet suplementujących taka samą ilość macy przez 12 tygodni.
Wpływ macy na płodność
Maca może również wpływać na jakość nasienia[2]. W grupie 12 mężczyzn w wieku 24-44 lat suplementacja korzeniem macy w ilości 1,5-3 g/dzień przez 4 miesiące skutkowała zwiększeniem całkowitej liczby plemników oraz ich ruchliwości w porównaniu z grupą kontrolną. Nie stwierdzono natomiast istotnych różnic między dwoma suplementowanymi porcjami, co świadczy o tym, że już przy niższej ilości (1,5g/dzień) maca wywoływała pożądany efekt.
Jak suplementować macę
Powyższe badania wskazują, że efektywna dawka macy to ok. 1,5 grama dziennie stosowana przez 8 tygodni. Badania dotyczące libido nie wykazały na przykład, że zwiększenie dawki do 3 g dziennie wpłynęło istotnie na wyniki.
W Polsce maca jest dostępna głównie w postaci suplementów diety, warto więc poszukać takich produktów, które zawierają odpowiednią dawkę w porcji dziennej. Na przykład supplement diety Supermieszankę Maca i Reishi. To proszek, który możemy zmieszać z ulubionym sokiem lub smoothie. Istotną część preparatu stanowi odkryty przez Inków korzeń macy. Wedle doniesień naukowych wspomaga on zachowanie naturalnej aktywności seksualnej, energii oraz wydolność fizyczną i psychiczną. Uzupełnieniem formuły są grzyby reishi, cenione ze względu na swoją pomocną rolę we właściwym poziomie cholesterolu i wspomaganiu działania układu odpornościowego, oraz grzyby kordyceps – mające właściwości wzmacniające wytrzymałość, tolerancję na wysiłek i optymalne wykorzystanie tlenu. W roli składników uzupełniających występują otręby ryżowe, sok z trawy pszenicznej i buraka ćwikłowego, spirulina, probiotyki i enzymy trawienne.
Wigor po witaminach
Nie jest wielką tajemnicą, że to, co dzieje się w naszych sypialniach, jest także odbiciem naszego ogólnego stanu zdrowia. Wpływ ma na to dieta, styl życia, różne czynniki emocjonalne. Czasem brakuje nam energii na wszystko. Trudno wówczas wykrzesać z siebie jeszcze siły na igraszki w alkowie. Aby temu zaradzić, czasem wystarczą drobne zmiany: więcej wypoczynku, ruchu, dieta bogatsza w warzywa i owoce. Zatrzymajmy się na chwilę przy diecie. Ważne, by zawierała ona witaminy z grupy B i C. Dlaczego? Witamina C, B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy, niacyna, biotyna przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Witamina C, B2, B6, B12, kwas pantotenowy, niacyna, foliany przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Poszukując odpowiedniego suplementu diety warto sięgnąć po taki, który będzie maksymalnie zbliżony do tego, co oferuje natura. Co to znaczy w praktyce? Tłumaczą to eksperci z firmy Terranova: rezygnację z barwników, środków przedłużających trwałość, substancji smakowych, zapachowych wypełniających i stabilizujących.
Terranova sięga do natury
W taki sposób powstał suplement diety B-kompleks z witaminą C i ziołami . W laboratoriach Terranovy dodano także otręby ryżowe, które w naturze zawierają witaminy z grupy B. Zarówno stabilizowane otręby , jak i pozostałe składniki preparatu – nasiona zielonego owsa, kwiat i liść lucerny, liść mniszka, sok i zielone części buraka – są liofilizowane krótko po zebraniu, by zachować ich świeżość. Skład został wzmocniony o adaptogeny, czyli wyciągi z roślin, które w odpowiednich ilościach wspierają organizm człowieka w walce ze stresem – różeniec górski, żeń-szeń syberyjski, ashwagandhę.
Suplementacja jest oczywiście tylko częścią większej układanki, która ma wpływ na naszą sprawność seksualną. Nie należy lekceważyć sygnałów, które otrzymujemy w chwilach bliskości. Mogą one nam podpowiadać, że trzeba udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wykluczy występowanie poważnej choroby. Cieszmy się więc sobą i obserwujmy uważnie sygnały, które wysyłamy.
Sprawdź, gdzie kupić produkty Terranova
Źródła:
1. Gonzales, G. F., Córdova, A., Vega, K., Chung, A., Villena, A., Góñez, C., Castillo, S. (2002). Effect of Lepidium meyenii (maca) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men. Andrologia, 34, 6:367–372.
2. Gonzales G.F. i wsp., Lepidium meyenii (Maca) improved semen parameters in adult men, Asian J Androl 2001, 3:301-303.
Romista 12 czerwca, 2020
Jest to jeden z suplementów, który rzeczywiscie moze poprawić ochotę na seks, jednak ze swojej strony polecam jeszcze sex elixir:
http://sexelixir.eu/
I o dziwo dziala i na mnie oraz na męża. Polecam na weekendy, jak macie trochę wiecej czasu na bara bara 🙂