Wednesday, April 17, 2024
Home / Kultura  / Lucyfer (sezon 5b) – serial o najbardziej dysfunkcyjnej rodzinie wszechświata

Lucyfer (sezon 5b) – serial o najbardziej dysfunkcyjnej rodzinie wszechświata

Właśnie pojawiły się nowe odcinki serialu „Lucyfer” na platformie Netflix

kadr z filmu Lucyfer

W drugiej część sezonu 5. pojawia się Bóg / fot. Netflix

Kto ogląda „Lucyfera”, czyli opowieść o najbardziej dysfunkcyjnej rodzinie wszechświata? Rodzinie boskiej.

„Lucyfer” to jeden z najpopularniejszych seriali w Netflixie. Właśnie zaczęła się druga część sezonu piątego, przedostatniego (Lucyfer sezon 5b). Przypominamy najważniejsze fakty o serialu: 

1.

Lucyfer Morningstar porzuca Piekło i przenosi się do Los Angeles, gdzie zostaje właścicielem luksusowego nocnego klubu Lux.

2.

Lucyfer jest narcystyczny, przystojny, uwielbia seks i mocne narkotyki. Ma dar wyciągania z ludzi ich prawdziwych pragnień. Nigdy nie kłamie, ale i tak nikt mu nie wierzy, że jest diabłem z piekła (do czasu). Jest przekonany, że nie potrafi kochać. A bardzo chciałby, gdyż… patrz następny punkt.

 

Zobacz też TOP10 – wciągające seriale z przystojnymi aktorami

 

3.

Chloe Decker, czyli „pani detektyw” (tak do niej zwraca się Lucyfer) jako jedyna nie reaguje na diabelski dar wyciągania pragnień, ale jak się okaże dlatego, że sama jest… Darem – miała się nie urodzić, lecz Bóg wysłał kiedyś do bezdzietnej pary swojego syna Amenadiela i się urodziła. Czyżby po to, żeby spotkać Lucyfera, który normalnie niezniszczalny, w jej obecności staje się wrażliwy, także na zranienia fizyczne? Czy to znaczy, że Chloe ma wolną wolę, czy jest zabawką z w rękach Boga (tego typu rozterki pojawiają się u każdego z bohaterów)?

4.

Lucyfer zostaje niezależnym konsultantem policyjnym i pracuje razem z Chloe. Bardzo mu to odpowiada, bo robi to, co w piekle, czyli karze ludzi za zbrodnie, a poza tym, Chloe jest jedyną kobietą, z którą ma szansę na zbudowanie prawdziwej relacji.

5.

Przez kilka sezonów widzowie zadają sobie pytanie o tę relację – czy Chloe i Lucyfer będą w końcu razem, czy nie będą? Zgodnie z serialową logiką wydaje się, że będą, ale kiedy w końcu? Co się do siebie zbliżą, to od razu coś ich oddzieli. Już, już są razem, a tu nagle Lucyfer bierze ślub z inną kobietą. Już, już są razem, a tu nagle Chloe niemal bierze ślub, i to z kim?, z… Kainem. Chloe czeka aż Lucyfer powie „Kocham cię”, a on tego nie może z powodu… tatusia.

kadr z filmu Lucyfer

Czy Lucyfer powie Chloe, że ją kocha? / fot. Netflix

6.

Tatuś, czyli Bóg Ojciec pojawia się w drugiej części 5 sezonu, ale o tym za chwilę.

7.

W dobrych filmach bohater potrzebuje godnego siebie, groźnego przeciwnika. Pojawiają się więc w różnych sezonach, a to Kain, a to Ewa, a nawet… mama, Bogini Wszechstworzenia (tak, tak, jako przeciwnik, a nie słodka mamusia, chociaż nawet to nie jest jednoznaczne do końca). Jest i zły brat-bliźniak Michael.

8.

„Lucyfer” to jednocześnie serial kryminalny. Każdy odciek to inna zagadka (inne morderstwo). A każda zagadka to przy okazji odbicie aktualnego etapu pogmatwanego życia emocjonalnego bohaterów

 

Zobacz też: Najlepsze seriale kryminalne na HBO

 

9.

W najnowszych odcinkach sezonu 5b na ziemię zstępuje sam Bóg. Chce, aby jego synowie się pogodzili, ale cóż… nie bardzo mu to wychodzi, bo sam jest mocno… dysfunkcyjny, w dodatku traci swoją moc. Bóg chciał dać synom wolność wyboru, ale mu nie wyszło, bo synowie mają mętlik w głowach, czują się niekochani, i nie wiedzą, czego Bóg od nich chce i jak zasłużyć na jego miłość. Ot, jak mawia dr Linda, ziemska psychoterapeutka tych boskich istota, a przy okazji też matka wnuka Boga: typowa rodzina z dysfunkcjami. Z tym, że – jak z kolei mawia były mąż pani detektyw, Dan Espinoza – skoro już wiesz, że Bóg istnieje naprawdę, i w dodatku popełnia błędy, a co gorsza przespałeś się z jego żoną, to naprawdę, naprawdę, świat jest w opałach.

 

Jak to się wszystko skończy? Czy już obejrzeliście sezon 5.? Czy już wiecie?
I czy już nie możecie się doczekać sezonu 6.?

Bohaterowie serialu Lucyfer

Bohaterowie serialu „Lucyfer” są wielobarwni i wieloznaczni / fot. Netflix

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ