Lubisz pracę z dziećmi? Zyskaj kwalifikacje i zawód dzięki szkole policealnej
A ty? Chciałabyś spróbować swoich sił?

Opiekunka dziecięca ma wiele możliwości znalezienia pracy / fot. Pixabay
Opiekunka dziecięca to specjalistka od fachowej opieki nad małymi dziećmi (do 4 lat). To właśnie ona dba o ich bezpieczeństwo, pilnuje regularnych posiłków i organizuje zabawy, pod nieobecność rodziców. Spędzając z maluchem kilka godzin dziennie, ma realny wpływ na kształtowanie się jego osobowości. Jeśli lubisz pracę z dziećmi i masz z nimi dobry kontakt, możesz spróbować swoich sił w zawodzie opiekunki dziecięcej
Jaka powinna być opiekunka dziecięca?
Warto zacząć od tego, że opiekunka to zawód dla osób, które lubią przebywać z dziećmi i potrafią nawiązać z nimi dobry kontakt. Opiekunka powinna cechować się ponadprzeciętną cierpliwością i podejściem do maluchów, którymi się opiekuje. Musi być, przede wszystkim, odpowiedzialna i troskliwa. To ona czuwa nad bezpieczeństwem malca i zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Osoba, która wykonuje ten zawód, powinna być spokojna i opanowana, a jednocześnie zdecydowana i konsekwentna. Tylko wtedy będzie w stanie zapanować nad dzieckiem. Opiekunka powinna być również uzdolniona plastycznie i manualnie. Dzięki temu będzie w stanie rozwijać u dziecka zdolności artystyczne i zapewnić mu kreatywne spędzanie czasu.
Gdzie zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu opiekunki dziecięcej?
Żeby wykonywać zawód opiekunki dziecięcej, należy zdobyć wymagane kwalifikacje. Można to zrobić, edukując się w szkole policealnej: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/opiekunka-dziecieca. Nauka na kierunku opiekunka dziecięca trwa dwa lata i jest bezpłatna. Na zakończenie edukacji słuchacze podchodzą do egzaminu wewnętrznego, który jest organizowany przez okręgową komisję egzaminacyjną. Pozytywny wynik pozwala uzyskać świadectwo MEN i niezbędne do wykonywania zawodu certyfikaty.
Szkoła policealna – czego uczy przyszłe opiekunki dzieci?
Szkoła policealna to najlepsza droga, aby zostać opiekunką dziecięcą. Podczas trwającej dwa lata nauki, kandydatki będą mogły przyswoić wiedzę z zakresu odpowiedniej pielęgnacji i wychowania malucha, a także poznać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dowiedzą się także, jaka jest różnica w postępowaniu z dzieckiem zdrowym i chorym lub z niepełnosprawnością. Program nauczania przewiduje zajęcia z języka migowego, który przyda się w kontaktach z dzieckiem słabosłyszącym lub głuchoniemym. Są także lektoraty z języka obcego. Język obcy przyda się np. w opiece nad dwujęzycznym malcem.
Opiekunka dziecięca – perspektywy zatrudnienia
Po zdobyciu kwalifikacji w szkole policealnej opiekunka dziecięca może rozpocząć poszukiwanie pracy. Gdzie powinna zacząć? Posiadając solidne podstawy teoretyczne i pierwsze praktyczne doświadczenia, może szukać pracy nie tylko u osób prywatnych, jako niania, ale również w żłobkach, klubikach dziecięcych, izbach dziecka, domach małego dziecka, oddziałach szpitalnych, ośrodkach interwencji kryzysowej, a nawet w hospicjach. Kwalifikacje pozwolą jej na pracę zarówno z dziećmi zdrowymi, jak i chorymi.