Sunday, June 16, 2024
Home / Moda  / Design  / Łóżko dla dziecka: jak urządzić dziecięcy pokój

Łóżko dla dziecka: jak urządzić dziecięcy pokój

Aranżacja dziecięcego pokoju to nie lada zadanie, wymagające inteligencji i zdolności przewidywania. Można sobie z nim poradzić, wykorzystując zalety pewnego mebla

lozko-dla-dziecka-miasto-kobiet

Wygodna kanapa? Nie dajmy się zwieść pozorom, to podwójne łóżko "Hermes" / fot. materiały prasowe

Dzieci w każdej grupie wiekowej mają odmienne potrzeby. Aranżując dla nich pokój trzeba brać je pod uwagę, podobnie jak funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetykę wnętrza

 

Dziecięcy pokój służy do spania, nauki i zabawy, jest też podręcznym magazynkiem na osobiste rzeczy dziecka. I to wszystko trzeba jak najlepiej zorganizować na kilkunastu metrach kwadratowych. Dlatego warto go urządzić w sposób przemyślany i zapewniający wygodę zarówno dzieciom, jak i samym rodzicom. Nie od rzeczy jest więc podzielenie go na strefy. Dzięki nim będzie dziecku łatwiej oddzielić np. czas zabawy od godzin przeznaczonych na naukę. Jeśli regał z książkami, to przy biurku. Jeśli szafa na ubrania, to w sąsiedztwie łóżka. A dobrze dobrane łóżko dla dziecka potrafi być pomocne w aranżacji przestrzeni młodego człowieka. Dostępne są nawet łóżka dla dziewczynek i dla chłopców, różniące się kolorystyką i wzornictwem.

Łóżko dla dziecka… albo dwóch

lozko-dla-dziecka-eryk-miasto-kobiet

Łóżko „Eryk” jest niezastąpione, gdy do naszego dziecka przychodzi na noc kolega lub koleżanka / fot. materiały prasowe

Przedszkolaki, jeśli rysują lub bawią się klockami, starają się nie tracić z oczu rodziców, więc na miejsce zabaw wybierają kuchnię lub pokój, w którym mogą przebywać wspólnie z nimi. Jednak już na progu wieku szkolnego dzieci odkrywają możliwość zapraszania kolegów, i to z opcją wspólnego noclegu. To wymusza na rodzicach uwzględnienie w pokoju dziecka dodatkowego miejsca do spania, które nie zabierałoby miejsca. Rozwiązaniem jest młodzieżowe łóżko z szufladą, umieszczoną w podstawie łóżka, zawierającą dodatkowe posłanie. Aby rozłożyć takie dodatkowe łóżko, wystarczy wysunąć szufladę. Identyczne rozwiązanie mają również łóżka piętrowe, niezastąpione, jeśli w pokoju mieszka na stałe dwoje lub więcej dziecięcych lokatorów.

Zapanować nad zabawkami

Nie zawsze możemy oddać dziecku dość jasny pokój. Możemy jednak, aranżując wnętrze, postawić na jasne kolory i jeden styl mebli. Uzyskamy dzięki temu przestrzeń spokojną, jasną i mimo niedostatecznego nasłonecznienia stwarzającą dobre warunki do wypoczynku ‒ nawet jeśli panuje w niej chaos, bo dziecko ma problem z utrzymaniem porządku.

W jego pokoju powinien zostać wyznaczony stały kącik na zabawki. Wyznaczenie takiego miejsca nie rozwiązuje jednak problemu porozrzucanych rzeczy, wie o tym każdy rodzic. Warto więc ułatwić dziecku zadanie i oddać do jego dyspozycji czytelnie oznakowane, estetyczne kosze, skrzynie i pudełka, do których będzie się uczyło pakować swoje ulubione drobiazgi. Niestety, mimo to w małym pokoju może nie być na nie dość miejsca. Ale od czego są łóżka dla dzieci, wyposażone w umieszczoną przy podłodze szufladę na zabawki, książki? Ich zaletą jest i to, że można po nie sięgnąć, nawet nie wychodząc spod kołdry.

Łóżko dla nastolatka

U dziecka, wchodzącego w trudny wiek, zaznacza się coraz silniej potrzeba autonomii, zaczyna też eksperymentować z prywatnością. Dlatego chce mieć swój pokój na wyłączność, co ostentacyjnie manifestuje, wieszając na drzwiach tabliczki typu „Zakaz wstępu”. Nastolatek najlepiej wie, co i gdzie chce mieć, sam porządkuje swoje rzeczy. Mogłoby się więc wydawać, że aranżacja pokoju dla niego to drobiazg. Nic podobnego. Przede wszystkim nastolatek nie zniesie, jeśli mu coś narzucać. Poza tym wszystko, co posiada, chce zgromadzić w swoim pokoju, i w efekcie wnętrze, które jest już sypialnią i pomieszczeniem do nauki i rozrywek, zamienia się też w garaż na rower lub hulajnogę, albo studio nagraniowe z ustawioną na stojaku gitarą elektryczną lub keyboardem. Jeśli pokój nie jest duży, nie lada wyzwaniem jest dobór mebli i aranżacja przestrzeni. Na tradycyjne łóżko może w niej zwyczajnie zabraknąć miejsca, i wówczas doskonałym rozwiązaniem okaże się łóżko rozkładane. Z pewnością dziecko doceni, jeśli zaproponujemy mu kupno mebla, który nocą będzie wygodnym łóżkiem, a w dzień przeobrazi się w praktyczną sofę.

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Lama 4 czerwca, 2020

  Jeśli jest możliwośc postawienia łóżka w pokoju dziecięcym super, jednak nie każde pomieszczenie jest na tyle duże aby mogło się w nim postawic lóżko. Szczególnie jeśli takie łóżko wymaga rozkładania. Dochodzi tutaj jeszcze problem porządku. Znacznie łatwiej jest utrzymać w porządku tapczan czy też rozkładaną sofę niż łóżko (którego dziecko moze nie zechcieć ścielić).
  Ze swojej strony polecam takie łóżko tapicerowane:
  https://birdmeble.pl/lozka/lozko-tapicerowane-z-regulowanym-zaglowkiem-dawid

  Jest z jednej strony praktyczne bo ma pojemnik na pościel. Z drugiej strony pełni funkcję łózka.

 • Łazienka dla dziecka 18 czerwca, 2020

  Praktyczność i uniwersalność jest niewątpliwie cechą dobrze przygotowanego dziecięcego pokoju. Warto też zastanowić się nad łazienką, aby nasza pociecha wygodnie mogła z niej korzystać https://www.familie.pl/artykul/Jak-urzadzic-bezpieczna-lazienke-dla-dzieci,15345,1.html

 • Fototapety Coloray 26 października, 2020

  Ja pokój swojej córusi udekorowałam piękną fototapetą ze sklepu https://coloray.pl/ . Jestem bardzo zadolowlona pokój mojego dziecka prezentuje się dzięki niej nieziemsko! :

 • Stroje sportowe 12 sierpnia, 2021

  Rozkładane łóżko dla dwójki dzieci to bardzo praktyczne rozwiązanie 🙂 Nie sądziłam nawet, że można takie kupić 🙂 Gdzie je dostanę? Chętnie umieściłabym je w pokoju moich chłopców 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ