Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Lokata czy konto oszczędnościowe? Czy to się opłaca?

Lokata czy konto oszczędnościowe? Czy to się opłaca?

Czy oszczędzanie w ogóle się opłaca

oszczędności, lokata, bank, pieniądze

Jak nauczyć się oszczędzać? / fot. materiały prasowe

Jak nauczyć się oszczędzać i zacząć żyć bez stresu? Lepsza będzie lokata, czy konto oszczędnościowe? 

Przymus oszczędzania

Wiele osób nie oszczędza pieniędzy. Twierdzą, że ich na to nie stać, wydają wszystko co do grosza, więc wszelkie sposoby na odkładanie pieniędzy są nie dla nich. Taka postawa prowadzi donikąd, a brak jakichkolwiek oszczędności na tzw. czarną godzinę, może okazać się nie lada kłopotem w przyszłości. Eksperci od finansów doradzają, że minimum bezpieczeństwa finansowego jest w momencie, gdy zaoszczędzona kwota stanowi co najmniej 3 krotność comiesięcznych dochodów. Ile w tym prawdy? Wystarczy wyobrazić sobie sytuację utraty pracy i nagły brak wpływów, który może doprowadzić do natychmiastowego zadłużenia z powodu niepłacenia czynszu, rachunków, składek ubezpieczenia itd.

 

Ci sami eksperci twierdzą, że oszczędzać po prostu trzeba. Na początek wystarczy odkładać niewielkie kwoty, najlepiej od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Każdą nadwyżkę finansową, kwotę pozostałą na koncie na koniec miesiąca, dodatkowe wpływy po otrzymaniu premii, pieniędzy z umów zlecenia czy nagród warto od razu wpłacić na osobne konto przeznaczone do oszczędzania. Rozdzielenie bieżących wydatków od oszczędności pozwoli na lepszą kontrolę nad pieniędzmi. Dlatego obok konta osobistego typu ROR, warto założyć konto oszczędnościowe.

 

Nest Bank oferuje specjalne konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem: https://www.nestbank.pl/indywidualny/oszczednosci/konta-oszczednosciowe.html.

 

Na czym polega ten produkt i czy każdy może założyć takie konto?

Jedno z pierwszych pytań o konto Nest Oszczędności dotyczy opłat. Skoro jest oprocentowane to czy na pewno bank nie pobiera opłat za jego prowadzenie? Nie! Konto oszczędnościowe w Nest Banku jest darmowe. Najczęściej korzystają z niego klienci posiadający podstawowe konto, z którego mogą błyskawicznie przesuwać nadwyżki finansowe i odwrotnie.

 

Istotne jest to, że wpłaty na konto oszczędnościowe są nieograniczone ani kwotowo, ani ilościowo. Można wpłacać nawet drobne kwoty, a każda złotówka zgromadzona na Nest Oszczędnościach będzie atrakcyjnie oprocentowana.

 

Nieco więcej ograniczeń istnieje w przypadku wypłat pieniędzy w konta oszczędnościowego. Tylko jeden przelew wewnętrzny w miesiącu jest bezpłatny, za każdy kolejny bank pobiera opłatę w wysokości 5zł. To celowy zabieg, aby zniechęcać klientów do naruszania zaoszczędzonych pieniędzy z byle powodu.

Oszczędności na lokacie

Lokata to produkt bankowy, który najmocniej kojarzy się z oszczędzaniem. I słusznie, bo to typowy produkt, wyżej oprocentowany, w zamian za zamrożenie pieniędzy na z góry ustalony czas, można otrzymać odsetki i w ten sposób pomnożyć oszczędności. Podstawową różnicą pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą jest brak możliwości wypłaty środków w dowolnej chwili bez utraty „wypracowanych” odsetek na lokacie. Z konta oszczędnościowego można w każdym momencie wypłacić część lub całość kwoty, bez odsetek. W przypadku lokaty trzeba poczekać do końca jej trwania, bo w przypadku zerwania przez terminem nie będzie żadnego zysku z oszczędzania. Po jednej stronie stoi więc wyższa stawka oprocentowania, a po drugiej zakaz likwidowania lokaty.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby okrągłe sumy odkładane na koncie oszczędnościowym zamieniać na lokaty. W takim modelu można pozwolić sobie na zagwarantowanie wyższych zysków od oszczędności na lokacie i zachować komfort dostępu do pieniędzy na koncie oszczędnościowym.

Podatek od oszczędności

Podatki od oszczędności to niestety konieczność i nie da się obejść obowiązku ich odprowadzania. Zresztą podatek ten nalicza i odlicza bank w chwili wypłaty odsetek na lokacie czy koncie oszczędnościowym, czyli tzw. kapitalizacji. Zazwyczaj jest to osobna pozycja w historii konta, więc łatwo sprawdzić ile wynosi kwota odsetek i osobno naliczone 19% podatku od tej kwoty.

Z odkładaniem pieniędzy na przyszłość nie warto zwlekać. Być może pozwolą w przyszłości wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, pomóc bliskiej osobie lub umożliwią realizację marzeń.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ