Thursday, February 22, 2024
Home / Kultura  / Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz!

Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz!

Noblistka 19 października spotka się z czytelnikami w czasie Festiwalu Conrada!

Swietlana Aleksijewicz / fot. Margarita_Kabakova

Dzisiaj o godzinie 13:00 Akademia Szwedzka ogłosiła, że laureatką tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla zostaje białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz, która została tym samym czternastą kobietą wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. Noblistka 19 października spotka się z czytelnikami w czasie Festiwalu Conrada!

Swietlana Aleksijewicz / fot. Margarita_Kabakova

Swietlana Aleksijewicz / fot. Margarita_Kabakova

Aleksijewicz znana jest przede wszystkim z odważnych książek o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu. Pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

Polscy czytelnicy będą mieli możliwość spotkać się z Aleksijewicz w czasie literackiego Festiwalu Conrada w Krakowie. Na spotkanie zapraszamy 19 października o godzinie 17:00 do Pałacu pod Baranami.

Program Festiwalu można znaleźć conradfestival.pl/program

(źródło:mp)
Oceń artykuł
2 komentarze
  • cornhole board spacing 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More on that Topic: miastokobiet.pl/literacka-nagroda-nobla-2015-dla-swietlany-aleksijewicz/ […]

  • ignou reports 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you will find 7170 additional Info on that Topic: miastokobiet.pl/literacka-nagroda-nobla-2015-dla-swietlany-aleksijewicz/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ