Friday, May 24, 2024
Home / Ludzie  / Lisa Franchetti – pierwsza kobieta na czele Marynarki Wojennej. GI Jane może jej pozazdrościć

Lisa Franchetti – pierwsza kobieta na czele Marynarki Wojennej. GI Jane może jej pozazdrościć

Do tej pory amerykańska armia to była ziemia święta zarządzana przez mężczyzn

Lisa Franchetti

Lisa Franchetti / fot. Wikipedia / U.S. Navy

Kolejny szklany sufit jeżeli chodzi o karierę kobiet rozbity. I to z hukiem. Amerykanka Lisa Franchetti została pierwszą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która objęła dowodzenie nad Marynarką Wojenną

 

Filmowe komandoski

Do tej pory amerykańska armia to była ziemia święta zarządzana przez mężczyzn. Kobiety co najwyżej mogły obejmować mało znaczące stanowiska administracyjne. Jeśli wykazywały jakieś ambicje wojskowe związane z dowodzeniem to raczej w hollywoodzkich filmach jak Demi Moore w „GI Jane” wielkim hicie z 1997 roku, w którym ogolona na łyso grała niezwykle zawziętą pani komandos.

Innym pamiętny tytuł to „Szalona Odwaga” z Meg Ryan dowodzącą oddziałem mężczyzn, walczącym w wojnie w Zatoce Perskiej w latach dziewięćdziesiątych. Ale teraz okazało się, że „szaloną odwagą” wykazała się właśnie Lisa Franchetti, która 14 sierpnia 2023 roku objęła dowodzenie nad kluczową dla obronności USA Marynarką Wojenną.

 

Może też cię zainteresuje:
Chirurżka, psycholożka, ministra i gościni. Kto się boi feminatywów?

Lisa Franchetti – bio

Ma 59 lat i stopień admirała. W okularach i fryzurze jak prosto od fryzjera przypomina raczej nieśmiałą księgową niż kobietę, która o operacjach wojennych wie praktycznie wszystko. Za uroczym uśmiechem i niezwykle spokojnym tonem głosu kryje się kobieta o silnym charakterze, której lepiej jest nie wchodzić w drogę. Wojsko od zawsze było jej wielką pasją i miłością. Jej kariera w armii jest materiałem na obszerny esej, a może nawet pokaźnych rozmiarów książkę. Kiedy się czyta biografię Pani Admirał uderza jedno: przez całe życie była niesamowicie zdeterminowana i niezwykle odważna, dowodząc operacjami wojskowymi, o której bohaterka grana przez Demii Moore mogłaby tylko pomarzyć. Dowodziła m.in. siłami US Navy w Korei, grupami uderzeniowymi lotniskowców Carrier Strike Group 9 i była dyrektorką ds. strategii planów i polityki w sztabie połączonym. Lista jej dokonań jest oczywiście o wiele dłuższa. Prywatnie jest żoną (jej mąż też jest związany z amerykańską armią) i mamą córki o imieniu Isabell (jednak informacje na jej temat są utajnione – nigdzie nie znajdziecie daty jej urodzenia ani zdjęć).
Szefa Marynarki Wojennej mianuje w Stanach Zjednoczonych prezydent – w tym wypadku był to Joe Biden. W przemówieniu towarzyszącym uroczystości nadania amerykance jednego z najwyższych stopni w armii USA powiedział:

„Francheti wniesie ze sobą 38 lat niesamowitego doświadczenia. Możemy być pewni, że Marynarka Wojenna Stanów będzie w dobrych rękach”.

 

Przeczytaj:
Nobel z ekonomii 2023. Kim jest Claudia Goldin?

absolwent aktorstwa na łódzkiej filmówce i dziennikarstwa na UW. Jego dwie największe pasje to kino i literatura, głównie sztuki Szekspira, których kolejne tłumaczenia kolekcjonuje. Pasjonat sportów walki. Jako dziennikarz pisał min. do dwutygodnika „Viva”, „Wysokich Obcasów”, dla portalu „Newoncesport”

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ