Monday, November 4, 2024
Home / PARTNER MK  / Liposukcja i przeszczep tłuszczu ‒ przesuń swoje centymetry

Liposukcja i przeszczep tłuszczu ‒ przesuń swoje centymetry

Małymi kroczkami do ideału

liposukcja szczupła kobieta

Liposukcja pozwala na usunięcie tłuszczu z okolic szczególnie opornych / fot. Christopher Campbell, Unsplash

Liposukcja to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii estetycznej, mających na celu pozbycie się zbędnego tłuszczu z problematycznych miejsc, do których należą zwłaszcza brzuch, uda i pośladki. Najnowsze technologie sprawiają, że jest to też zabieg bezbolesny i bezpieczny, a pozyskane żywe komórki tłuszczowe można wykorzystać do wyrzeźbienia innych partii ciała

 

Liposukcja to nie terapia odchudzająca

Odsysania tłuszczu nie należy traktować jako sposobu na pozbycie się nadwyżki kilogramów. Służy ono redukcji tkanki tłuszczowej u osób, mających elastyczną skórę i stosunkowo prawidłową masę ciała, z miejsc, z których szczególnie trudno jej się pozbyć innymi metodami (dietą, ćwiczeniami, zabiegami nieinwazyjnymi). To także sposób na nadanie wybranym okolicom ciała pożądanego kształtu lub proporcji. Tłuszcz można odessać z różnych części ciała: brzucha, bioder, ud, ramion, karku, policzków, podbródka, piersi, łokci, kostek, łydek czy spod kolan. Komórki tłuszczowe usuwane są na stałe, co oznacza, że w miejscu ich usunięcia nie zrobi nam się nowa „oponka”.

Klasyczna liposukcja ryzykowna

Klasyczna liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, obciążonym dużym ryzykiem. Zabieg polega na tym, że przez mały otwór w skórze chirurg wprowadza kaniulę, podłączoną do urządzenia odsysającego. Po odciągnięciu tłuszczu nakłada na nacięcie szwy lub klamry i powtarza wszystkie czynności w nowym miejscu. Po operacji płyn tkankowy i krew z uszkodzonych naczyń powodują często obrzęk i zasinienie. Trzeba ok. miesiąca, aby skóra na nowo przyrosła do powięzi, trzeba miesiąca. W tym czasie pacjent musi przez całą dobę nosić elastyczny kombinezon uciskowy. Taka liposukcja jest zabiegiem ryzykownym, ponieważ podciśnienie, służące do odrywania tkanki tłuszczowej, uszkadza naczynia krwionośne. Te mogą zassać drobiny tłuszczu i zatkać tętnicę, wywołując tzw. zator tłuszczowy.

szczupła kobieta na plaży

fot. Pixabay

Nowe technologie odsysania tłuszczu

Na szczęście dzięki postępowi technologicznemu powstały urządzenia, które pozwalają na zabiegi, które są precyzyjne, bezpiecznie, skuteczne i prawie lub całkowicie bezinwazyjnie.

Centrum Liposukcji wykonuje rocznie ok. 1500 zabiegów odsysania tłuszczu. Zabiegami zajmują się tam lekarze, którzy zdobyli w tej dziedzinie szeroką wiedzę i bogate doświadczenie. Sukcesy zespołu są możliwe także dzięki technologiom, pozwalającym na liposukcję dziesięcioma metodami, wśród których są m. in:

 

Liposukcja N.I.L. ‒ czyli liposukcja wibracyjna. Wprowadzona pod skórę końcówka kaniuli wytwarza falę infradźwiękową, która rozbija grudki tkanki tłuszczowej, a tłuszcz odsysany jest w postaci emulsji. Metoda nie narusza innych tkanek ani naczyń krwionośnych. Najlepiej sprawdza się w modelowaniu delikatnych partii ciała, zwłaszcza u pacjentów niewielką ilością tkanki tłuszczowej.

 

Body-Jet ‒ technologia, która pozwala na oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej metodą WAL (Water-Jet Assisted Liposuction), czyli strumieniem wody. Tłuszcz jest usuwany z organizmu kaniulą. Także ten zabieg odbywa się bez uszkodzenia innych tkanek, nerwów i naczyń krwionośnych, co poprawia bezpieczeństwo i przyśpiesza leczenie.

 

Liposukcja laserowa Smart Lipo (platforma laserowa Fotona XP, laser 1470nm) ‒ przez kaniulę wprowadza się pod skórę światłowód lasera, który podaje do tkanki tłuszczowej energię o konkretnej mocy i długości fali, a ta rozpuszcza ją, równocześnie obkurczając skórę. Ponieważ upłynniona tkanka tłuszczowa musi zostać zmetabolizowana, na efekty zabiegu trzeba poczekać 3-4 tygodni. Odessanego tłuszczu nie można niestety wykorzystać do przeszczepów. Metoda ma zastosowanie do stosunkowo niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej.

 

Vaser Lipo® ‒ na komórki tłuszczowe działa się ultradźwiękami o niskiej częstotliwości przez wprowadzony pod skórę cienki światłowód. Wywołują one w tkankach efekt kawitacji (miejscowej przemiany stanu ciekłego w gazowy, jak podczas wrzenia). Zabieg nie niszczy otaczających tkanek, natomiast generowane przez ultradźwięki drgania pobudzają korzystne dla powrotu do zdrowia mikrokrążenie krwi. Dodatkowym efektem VASER Lipo® jest obkurczenie i ujędrnienie skóry. Zabieg jest mało inwazyjny, obarczony niskim ryzykiem powikłań, a czas rekonwalescencji krótki.

Liposukcja ‒ a co z nadmiarem skóry?

Rehabilitacja pozabiegowa oraz zabiegi, mające na celu obkurczenie nadmiaru skóry, są w Centrum Liposukcji standardem. Pacjentom, którzy chcą uzyskać efekt ściągnięcia luźnej skóry, ale nie decydują się na inwazyjne operacje plastyczne, nieocenioną pomocą służy zwłaszcza zabieg RENUVION. Łączy on działanie fal radiowych RF i medycznego helu z efektem w postaci energii plazmy. Nie tylko powoduje obkurczanie skóry w okolicy objętej liposukcją, ale też pobudza ją do wytwarzania nowych włókien kolagenowych, co długofalowo ujędrnia ją i wygładza. Żadna inna małoinwazyjna technologia nie obkurcza skóry w tak spektakularnym zakresie.

Komórki tłuszczowe na wagę złota

Siłą technologii VASER Lipo® jest m. in. to, że zabieg nie rozbija, a tylko rozluźnia komórki tłuszczowe, które pozostają żywe. Dzięki temu mogą one posłużyć, jako pełnowartościowy materiał, do przeszczepów ‒ zarówno tych modelujących ciało (powiększenie piersi lub pośladków, wolumetria twarzy), jak i służących leczeniu ubytków i blizn po urazach i oparzeniach.

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ