Lipodemia – objawy, przyczyny, leczenie. Jak uwolnić się od kompleksu nieatrakcyjnych nóg?
To nie ma nic wspólnego z nadwagą
Wielkimi krokami zbliża się wiosna i lato, czyli okres, kiedy na ulicach miast królować zaczną krótkie sukienki, szorty, szpilki i sandałki na koturnach. Czekasz na ten czas z niecierpliwością? Czy może raczej z niepokojem, który wynika z kompleksów na punkcie nieatrakcyjnych nóg? Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na drugie pytanie, bardzo możliwe, że jesteś jedną z osób dotkniętych lipodemią – obrzękiem tłuszczowym kończyn dolnych. Sprawdź, czym objawia się ta choroba i jak można ją leczyć
Czym jest lipodemia?
Lipodemia (lipodema) to choroba genetyczna (dziedziczna), która polega na nieproporcjonalnie dużym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn dolnych, przede wszystkim ud i podudzi. W rzadkich przypadkach lipodemia obejmuje również kończyny górne – wówczas objawia się nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej ramion. Nie bez powodu mówi się, że lipodemia jest chorobą płci pięknej. Schorzenie to dotyka jedynie kobiety oraz dziewczęta i dziedziczone jest w linii żeńskiej. Aktualnie zmaga się z nim nawet kilkanaście procent kobiet.
Co ważne, lipodemia to problem, który dotyka osoby o różnej masie ciała i nie powinien być utożsamiany z nadwagą czy otyłością. Nieproporcjonalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej występuje u osób z normalną lub wysoką wagą, ale także u osób bardzo szczupłych (poza obszarem ciała, który został dotknięty chorobą).
Jakie są objawy lipodemii?
Jeżeli pomimo zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej nie jesteś w stanie zmniejszyć ilości tkanki tłuszczowej w okolicy ud i łydek, możesz podejrzewać u siebie lipodemię. Zwłaszcza, jeżeli wyraźnie widoczna jest dysproporcja pomiędzy wyglądem nóg a resztą ciała (zwłaszcza stopami). Sygnałem, że możesz mieć do czynienia z lipodemią, jest także postępujący charakter choroby – ilość tkanki tłuszczowej zwiększa się w sposób skokowy, zwłaszcza w okresie zmian hormonalnych (dojrzewanie płciowe, ciąża, karmienie piersią, menopauza).
Pamiętaj jednak, że samodzielna diagnoza nie wystarczy! Zgłoś się do doświadczonego lekarza, który rozpozna problem i zaproponuje Ci leczenie. Najlepszych specjalistów znajdziesz w Centrum Leczenia Lipodemii (NZOZ Kriocentrum).
W gabinecie lekarza – diagnostyka lipodemii
Kiedy zdecydujesz się na odwiedzenie lekarza, możesz spodziewać się, że w ramach diagnostyki wykona on następujące czynności:
• Przeprowadzi dokładny wywiad – lekarz z pewnością będzie chciał usłyszeć jak najwięcej o Twoich dolegliwościach, od kiedy się z nimi zmagasz, w jakich okresach objawy się nasilały, czy z podobnymi problemami zmagały się inne kobiety w Twojej rodzinie.
• Wykona badanie fizykalne – dokładnie obejrzy części ciała, które wzbudzają Twój niepokój, oceni stopień zaawansowania choroby.
Zazwyczaj powyższe dwa elementy wystarczają, aby rozpoznać lub wykluczyć lipodemię. Czasem zdarza się jednak, że do postawienia właściwej diagnozy niezbędne są dodatkowe badania, takie jak USG, tomografia komputerowa lub badania krwi.
Jak wyleczyć lipodemię?
Współczesna medycyna oferuje dwie metody leczenia lipodemii – redukcję obrzęku oraz liposukcję. Na czym polegają?
Redukcja obrzęku to szereg działań zachowawczych, do których zalicza się:
• drenaż limfatyczny – zabieg manualny, rodzaj leczniczego masażu, przeprowadzany przez fizjoterapeutę;
• bandażowanie wielowarstwowe – owijanie kończyn specjalnym rodzajem nierozciągliwego bandażu.
W Centrum Leczenia Lipodemii (należącym do NZOZ Kriocentrum) przeprowadza się Kompleksową Terapię Obrzęku, wykorzystującą powyższe metody. Okres leczenia trwa zwykle około 3 tygodni. Po tym czasie dokonać można oceny uzyskanych efektów. Jeżeli są one satysfakcjonujące, pacjent kierowany jest na terapię podtrzymującą efekty (masaż i bandażowanie 1 raz w tygodniu).
Jeżeli efekty terapii obrzęku nie zadowalają pacjenta lub nie jest rekomendowana przez lekarza prowadzącego, może skorzystać on z zabiegu liposukcji, czyli odsysania tkanki tłuszczowej. Jest to obecnie podstawowy sposób leczenia lipodemii z wyboru. Liposukcja pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z obszaru objętego lipodemią i na zatrzymanie rozwoju choroby. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak metoda ultradźwiękowa Vaser czy liposukcja wodna BodyJet, zabieg przynosi doskonałe rezultaty, jest bezpieczny i komfortowy dla pacjentek.
Co ważne, w przypadku poddania się liposukcji, dla podtrzymania efektów zabiegu konieczne jest stosowanie leczenia zachowawczego – wspomnianego wcześniej drenażu limfatycznego, kompresji czy pressoterapii. Większości pacjentek, zachwyconym nowym wyglądem swoich nóg, nie trzeba przekonywać do uczestnictwa w tych zabiegach. Atrakcyjny wygląd jest zwykle wystarczającą motywacją.
Lipodema to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Jeżeli zauważasz u siebie jej objawy, nie wahaj się i już dzisiaj skontaktuj się z lekarzem. Spełnienie marzenia o szczupłych i pięknych nogach może być na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że zrobisz pierwszy krok i po nie sięgniesz!