Wednesday, July 17, 2024
Home / Kultura  / Film  / Zachwyca w filmie „Czas Krwawego Księżyca”. Czy Lily Gladstone otrzyma Oscara?

Zachwyca w filmie „Czas Krwawego Księżyca”. Czy Lily Gladstone otrzyma Oscara?

Okrzyknięta nowym aktorskim odkryciem Martina Scorsese

Lily Gladstone i Leonardo Di Caprio w filmie „Czas Krwawego Księżyca”

Lily Gladstone i Leonardo Di Caprio w filmie „Czas Krwawego Księżyca” / fot. materiały prasowe United International Pictures

Hollywood zachwyca się nową, wschodzącą gwiazdą. Lily Gladstone bo o niej mowa, nie wygląda jak typowa modelka, nie wywołuje żadnych skandali, skupia się na tym żeby być po prostu dobrą aktorką. I wychodzi jej to tak dobrze, że po występie w najnowszym filmie Martina Scorsese „Czas Krwawego Księżyca”, jest brana pod uwagę jako kandydatka do Oscara za najlepszą rolę kobiecą

 

Kim jest Lily Gladstone?

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Lily Gladstone (@lilygladstone)

Jest ewenementem z dwóch powodów. Po pierwsze jej postać – Indianka z rezerwatu w Oregonie – zalicza się oficjalnie do kategorii „supporting actress”, czyli ról drugoplanowych. Pierwsze skrzypce w filmie reżysera „Wilka z Wall Street” grają dwaj jego ulubieni aktorzy od lat, Robert De Niro i Leonardo DiCaprio. Jednak występ Lily Gladstone jest tak wysoko oceniany przez amerykańskich krytyków filmowych, że zdecydowano się za lobbowaniem w sprawie nominacji do Oscara za rolę pierwszoplanową. Po drugie, będzie to pierwszy przypadek w historii Hollywood kiedy szansę na statuetkę będzie miała aktorka rdzennego pochodzenia, bo Lily Gladstone jest w połowie Indianką.

Tak jak grana przez nią bohaterka – Molie Kylie Burkhart, 37-letnia aktorka wychowała się w rezerwacie, w miejscowości Browning w Stanie Montana. Jej ojciec pochodził z plemienia Blackfeet, jej matka była Dunką. W dzieciństwie, Lily – pulchna, energiczna dziewczynka szybko zrozumiała, że poczucie humoru może ją uratować przed zdarzającymi się od czasu czasu zaczepkami rówieśników robiących sobie żarty z jej wyglądu czy pochodzenia. Jej rodzina, jak powiedziała w wywiadzie dla Vanity Fair:

raczej była biedna, ale było w niej bardzo dużo wzajemnego szacunku i miłości.

I dużo oglądania starych filmów. Ojciec i wujek przyszłej aktorki byli zapalonymi kinomaniakami i to oni zarazili dziewczynkę pasją do kina i aktorstwa. Rozwinęła ją podczas studiów aktorskich na Uniwersytecie w Montanie, gdzie zaczęła grać w pierwszych amatorskich produkcjach filmowych i teatralnych. We wspomnianym wywiadzie powiedziała:

Na studiach dostałam od jednego z wykładowców najlepszą radę jako młoda aktorka może sobie wyobrazić. Powiedział: bądź zawsze zainteresowana otaczającym cię światem i miej empatię dla innych ludzi, a nigdy nie będziesz nudna ani na scenie ani przed kamerą.

Po studiach jej kariera aktorska nie układała się jednak zbyt różowo, dostawała głównie małe, epizodyczne role w niezależnych filmach. Największym sukcesem był film z 2016 roku „Certain women” – obraz nie miał polskiej dystrybucji – za rolę, w którym otrzymała kilka nagród na festiwalach filmowych. W 2019 roku brała pod uwagę nawet zakończenie kariery aktorskiej i skupienie się na drugiej wielkiej miłości jej życia czyli… ratowaniu pszczół.

 

Przeczytaj koniecznie:
Top 50. Najlepsze seriale XXI wg „Hollywood Reporter”

 

Lily Gladstone jest twarzą „Czasu Krwawego Księżyca”

I wtedy przyszedł wymarzony telefon od agentki: Martin Scorsese szuka aktorki do swojego najnowszego filmu. Lily odbyła spotkanie z reżyserem na Zoomie, po którym reżyser nie miał najmniejszych wątpliwości, że znalazł idealnąf ilmową partnerkę dla DiCaprio.
Dzisiaj aktorką zachwycacają się widzowie i krytycy filmowi na całym świecie. Podkreśla się jej ekranową charyzmę, siłę i spokój który bije od granej przez nią bohaterki. „Czas krwawego księżyca” jest mroczną opowieścią o tajemniczych morderstwach dokonywanych na Indianach w rezerwacie stanie Oregon. Akcja dzieje się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Lily gra partnerkę Leo, i robi to tak dobrze, że podobno aktor nie mógł się jej nachwalić i był pod olbrzymim wrażeniem jej pracy. Ona natomiast była onieśmielona wielkimi gwiazdami kina. W wywiadzie dla Vanity Fair mówiła:

To było naprawdę olśniewające, móc być na planie z samym Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro. Wychowałam się na ich filmach i teraz mogłam z nimi współpracować. Moje szczęście nie znało granic.

Po roli w „Czasie krwawego księżyca” Lily jest rozchwytywana w Hollywood i dostaje propozycje nowych dużych ról. Jej kariera nabrała tempa, jednak ona na razie postanowiła zdystansować się od sławy i trochę odpocząć w towarzystwie największej miłości jej życia. Miłość nazywa się Bird, jest suczką, i na Instagramie aktorki kradnie serce każdego, kto ogląda film, na którym uroczo zjada…paprykę. Prawdziwa gwiazda.

„Czas Krwawego Księżyca” – o filmie

Lily Gladstone

Lily Gladstone / kadr z filmu „Czas Krwawego Księżyca” / fot. materiały prasowe United International Pictures

Na początku XX wieku plemię północnoamerykańskich Indian Osagów niemalże z dnia na dzień doszło do ogromnej fortuny, dzięki odkryciu na zamieszkiwanych przez siebie terenach złóż ropy naftowej. Pochodzące z wydobycia płynnego „złota” astronomiczne sumy i wizja oszałamiającego bogactwa jak magnes przyciągały różnych ludzi. Biali ludzie bez skrupułów nie tylko wykorzystywali, naciągali i okradali posiadaczy praw do złóż, ale w skrajnych, nierzadkich przypadkach uciekali się do mordowania członków plemienia Osagów, by zawłaszczyć ich majątek.

 

Może też cię zainteresuje:
Phoebe Waller-Bridge. Od „Fleabag” do „Indiana Jones”

 

Przedstawione w filmie „Czas Krwawego Księżyca” wydarzenia, oparte na prawdziwej historii związku Ernesta Burkharta (Leonarda DiCaprio) i Mollie Kyle (Lily Gladstone), pokazują jak miłość i zdrada przeplatają się w fascynującej wielkoekranowej narracji. Oprócz DiCaprio i Gladstone, na ekranie występują m.in. Robert De Niro i Jesse Plemons. Autorami scenariusza są: Eric Roth i Martin Scorsese, który również reżyseruje film, czerpiąc inspirację z bestsellerowej książki Davida Granna.

„Czas Krwawego Księżyca” w kinach od 20 października 2023 r.

TAGI
top

absolwent aktorstwa na łódzkiej filmówce i dziennikarstwa na UW. Jego dwie największe pasje to kino i literatura, głównie sztuki Szekspira, których kolejne tłumaczenia kolekcjonuje. Pasjonat sportów walki. Jako dziennikarz pisał min. do dwutygodnika „Viva”, „Wysokich Obcasów”, dla portalu „Newoncesport”

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ