Sunday, July 21, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet 2018: dr Lidia Majewska

Festiwal Rok Kobiet 2018: dr Lidia Majewska

Jaki jest twój ideał kobiecego piękna, kobiecej twarzy? Kiedy o tym myślisz, jaka twarz ci się maluje? Dlaczego pojawiają się tzw. linie marionetki i jak z nimi walczyć? Dr Lidia Majewska, w swojej Mowie Mocy

Dr Lidia Majewska podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018

Dr Lidia Majewska podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018 / fot. B. Majka

Jaki jest twój ideał kobiecego piękna, kobiecej twarzy? Kiedy o tym myślisz, jaka twarz ci się maluje? Dlaczego pojawiają się tzw. linie marionetki i jak z nimi walczyć? Dr Lidia Majewska, w swojej Mowie Mocy na Festiwalu Rok Kobiet 2018 wyjaśniła, jak zachodzi proces starzenia się skóry twarzy oraz dlaczego najważniejsza jest prewencja

 

Dr Lidia Majewska w Mowie Mocy podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018

Dr Lidia Majewska w Mowie Mocy podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018 / fot. B. Majka

 

Ideał piękna się zmienia. Zależny jest od kontekstu historycznego, obyczajowego i wielu innych czynników, które wpływają na to, co nam się podoba akurat w tym momencie. Znakiem ostatnich czasów jest to, że przesuwają się granice wiekowe atrakcyjności. To, że widzimy na wybiegach modelki 40-, 50-letnie już nikogo nie dziwi, ale 70- czy 80-letnie? Są i takie, i podobają się one tak samo.

 

Czym jest atrakcyjność? Nie ma definicji. Na potrzeby programu Beauty Check, w którym badano, co podoba się w kobiecych twarzach, zostały stworzone 2 wzory: jedna twarz bardziej, druga mniej atrakcyjna. Dzięki temu zidentyfikowano cechy, które decydują o jej atrakcyjności. Są to:

  • lekko okrągłe, wypukłe czoło,
  • wysklepione, ciemne łuki brwi,
  • odległość większa niż mniejsza między górną powieką a łukiem brwiowym,
  • nos i szyja węższe niż szersze,
  • usta pełne, jędrne, czerwone.

My, kobiety, nie potrzebujemy badań, aby wiedzieć, co jest atrakcyjniejsze. Same decydujemy o tym, aby doklejać sobie firany rzęs oraz malować usta. Do tego wszystkiego dochodzą idealne proporcje twarzy: równość pomiędzy odcinkiem czołowym, nosowym i szczękowym. Ważna jest symetria prawo-lewa, jednak niektórzy twierdzą, że lekka asymetria powoduje, że twarze wydają się bardziej atrakcyjne.

 

Starzenie się, to również starzenie się skóry twarzy. Traci ona połączenia łącznotkankowe z tkankami pod nią leżącymi. Pojawiają się głębokie bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zapada się skroń. Przebiega ono dwutorowo:

  • wewnątrzpochodne, chronologiczne – to, które dziedziczymy. Jeśli widzimy jak starzeją się nasi rodzice, a jesteśmy do nich podobni, będziemy starzeć się w podobny sposób. Możemy to jednak modyfikować, prowadząc odpowiedni tryb życia lub wprowadzając właściwą dietę.
  • zewnątrzpochodne – uważa się, że w 80% odpowiedzialne jest za nie działanie promieni UV. Słońce jest dobre i przynosi wiele korzyści, jednak należy pamiętać, że UV odpowiedzialne są w dużej części za proces starzenia się skóry. Skóra bez przebarwień wygląda młodziej, dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli lubimy się opalać.

 

Charakterystyczne w starzeniu się twarzy jest odwrócenie tzw. trójkąta młodości. Młodsze twarze to trójkąt skierowany wierzchołkiem w dół. W procesie starzenia przebudowuje się tkanka kostna, tkanki miękkie za tym podążają i twarz robi się cięższa. Trójkąt się odwraca – jest podstawą skierowany do dołu.

 

Medycyna estetyczna to zabiegi, które mają za zadanie poprawić kondycję i wygląd skóry – można korygować zmarszczki, przebarwienia, blizny, wiotkość skóry, ale wszystko do pewnego etapu. Tak jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również w medycynie estetycznej – prewencja jest najważniejsza. Nie chodzi w niej o to, aby zlikwidować 1 czy 2 zmarszczki. Chodzi o całokształt. O to, aby osiągnąć ładniejszy wygląd. A my właśnie o to walczymy – żeby lepiej czuć się ze samą sobą. Bo ładniejszy wygląd to też lepsze samopoczucie, a to z kolei zwiększa naszą moc i zdolność do pokonywania problemów.

 

Zebrała: Klaudia Ziętarska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ