Festiwal Rok Kobiet 2018: dr Lidia Majewska
Jaki jest twój ideał kobiecego piękna, kobiecej twarzy? Kiedy o tym myślisz, jaka twarz ci się maluje? Dlaczego pojawiają się tzw. linie marionetki i jak z nimi walczyć? Dr Lidia Majewska, w swojej Mowie Mocy
Jaki jest twój ideał kobiecego piękna, kobiecej twarzy? Kiedy o tym myślisz, jaka twarz ci się maluje? Dlaczego pojawiają się tzw. linie marionetki i jak z nimi walczyć? Dr Lidia Majewska, w swojej Mowie Mocy na Festiwalu Rok Kobiet 2018 wyjaśniła, jak zachodzi proces starzenia się skóry twarzy oraz dlaczego najważniejsza jest prewencja
Ideał piękna się zmienia. Zależny jest od kontekstu historycznego, obyczajowego i wielu innych czynników, które wpływają na to, co nam się podoba akurat w tym momencie. Znakiem ostatnich czasów jest to, że przesuwają się granice wiekowe atrakcyjności. To, że widzimy na wybiegach modelki 40-, 50-letnie już nikogo nie dziwi, ale 70- czy 80-letnie? Są i takie, i podobają się one tak samo.
Czym jest atrakcyjność? Nie ma definicji. Na potrzeby programu Beauty Check, w którym badano, co podoba się w kobiecych twarzach, zostały stworzone 2 wzory: jedna twarz bardziej, druga mniej atrakcyjna. Dzięki temu zidentyfikowano cechy, które decydują o jej atrakcyjności. Są to:
- lekko okrągłe, wypukłe czoło,
- wysklepione, ciemne łuki brwi,
- odległość większa niż mniejsza między górną powieką a łukiem brwiowym,
- nos i szyja węższe niż szersze,
- usta pełne, jędrne, czerwone.
My, kobiety, nie potrzebujemy badań, aby wiedzieć, co jest atrakcyjniejsze. Same decydujemy o tym, aby doklejać sobie firany rzęs oraz malować usta. Do tego wszystkiego dochodzą idealne proporcje twarzy: równość pomiędzy odcinkiem czołowym, nosowym i szczękowym. Ważna jest symetria prawo-lewa, jednak niektórzy twierdzą, że lekka asymetria powoduje, że twarze wydają się bardziej atrakcyjne.
Starzenie się, to również starzenie się skóry twarzy. Traci ona połączenia łącznotkankowe z tkankami pod nią leżącymi. Pojawiają się głębokie bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zapada się skroń. Przebiega ono dwutorowo:
- wewnątrzpochodne, chronologiczne – to, które dziedziczymy. Jeśli widzimy jak starzeją się nasi rodzice, a jesteśmy do nich podobni, będziemy starzeć się w podobny sposób. Możemy to jednak modyfikować, prowadząc odpowiedni tryb życia lub wprowadzając właściwą dietę.
- zewnątrzpochodne – uważa się, że w 80% odpowiedzialne jest za nie działanie promieni UV. Słońce jest dobre i przynosi wiele korzyści, jednak należy pamiętać, że UV odpowiedzialne są w dużej części za proces starzenia się skóry. Skóra bez przebarwień wygląda młodziej, dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli lubimy się opalać.
Charakterystyczne w starzeniu się twarzy jest odwrócenie tzw. trójkąta młodości. Młodsze twarze to trójkąt skierowany wierzchołkiem w dół. W procesie starzenia przebudowuje się tkanka kostna, tkanki miękkie za tym podążają i twarz robi się cięższa. Trójkąt się odwraca – jest podstawą skierowany do dołu.
Medycyna estetyczna to zabiegi, które mają za zadanie poprawić kondycję i wygląd skóry – można korygować zmarszczki, przebarwienia, blizny, wiotkość skóry, ale wszystko do pewnego etapu. Tak jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również w medycynie estetycznej – prewencja jest najważniejsza. Nie chodzi w niej o to, aby zlikwidować 1 czy 2 zmarszczki. Chodzi o całokształt. O to, aby osiągnąć ładniejszy wygląd. A my właśnie o to walczymy – żeby lepiej czuć się ze samą sobą. Bo ładniejszy wygląd to też lepsze samopoczucie, a to z kolei zwiększa naszą moc i zdolność do pokonywania problemów.
Zebrała: Klaudia Ziętarska