Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Libido – czym jest i co je obniża? Jak podwyższyć libido?

Libido – czym jest i co je obniża? Jak podwyższyć libido?

czyli co możesz zrobić (lub czego unikać), aby mieć większą ochotę

Libodo

fot. Castorly Stock / Pexels

Ochota na zbliżenia intymne jest określana mianem libido, a to u każdego człowieka może być nieco inne. Na libido wpływa wiele różnych czynników. Obniżone libido u kobiety może wiązać się np. z brakiem poczucia bliskości lub atrakcyjności, jednak problem może mieć też podłoże zdrowotne lub być efektem przemęczenia i nadmiaru obowiązków. Co jeszcze obniża libido i jak poprawić swoją ochotę na seks?

 

Co to jest libido u kobiet?

Mianem „libido” określa się popęd seksualny człowieka, czyli poziom jego ochoty na zbliżenia intymne. To właśnie libido odpowiada za chęci zaspokojenia potrzeb seksualnych, czyli odpowiada za podejmowanie stosunków płciowych. Libido jest kwestią indywidualną, co oznacza, że u ludzi się różni, poza tym może zmieniać się na poszczególnych etapach życia, w tym nie tylko rosnąć, ale również niepokojąco maleć. Na libido mają wpływ nie tylko czynniki biologiczne, ale też wiele różnych czynników środowiskowych. Libido u mężczyzny wygląda nieco inaczej niż u kobiety. Na popęd seksualny u mężczyzny znacząco wpływają m.in. bodźce zewnętrzne, w tym bodźce wzrokowe, podczas gdy u kobiety często libido mocno zależy od sfery emocjonalnej. Oczywiście na poziom libido wpływa wiele różnych czynników, które wzajemnie na siebie wpływają.

 

Na pewnych etapach życia kobiety mogą zauważyć, że ich libido ulega dużemu obniżeniu. By odpowiedzieć sobie na pytanie, jak podnieść libido kobiecie, przede wszystkim należy zastanowić się, co powoduje w danym przypadku mniejszą ochotę na seks. Problem może stanowić brak poczucia bliskości i bezpieczeństwa w związku, brak poczucia akceptacji lub czucie się nieatrakcyjną. By poprawić swoje libido, trzeba przede wszystkim wyeliminować czynniki, które wpływają na nie negatywnie, w przeciwnym razie poprawa będzie jedynie krótkotrwała, a problem będzie powracać.

Co obniża libido u kobiety?

Apetyt na seks zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań. Na libido może wpływać wiele różnych czynników zewnętrznych. Co negatywnie wpływa na kobiece libido? Do czynników obniżających libido zalicza się:

 

• przemęczenie,
• niedostateczną ilość snu,
• nadmiar obowiązków w pracy lub w domu,
• stres,
• brak poczucia bliskości,
• alkohol i papierosy,
• niezdrową dietę, w tym obfitującą w niezdrowe tłuszcze i cukier lub źle skomponowana dieta odchudzająca,
• problemy w związku,
• depresję,
• niedostateczną aktywność fizyczną lub nadmierną aktywność,
• traumatyczne przeżycia,
• niektóre choroby,
• niedobory witamin i minerałów,
• otyłość,
• niektóre z przyjmowanych leków.

 

W niektórych sytuacjach problemy z niedostatecznym popędem seksualnym leżą głębiej, w tym przykładowo te związane z zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem i wdrożenie dostosowanych indywidualnie działań zaradczych. Przykładem takich działań może być m.in. hormonalna terapia zastępcza.

Jak podwyższyć libido kobiety?

Podstawą, jeśli chodzi o skuteczną walkę z obniżonym libido, jest wyeliminowanie czynników, które przyczyniają się do mniejszej ochoty na seks. W niektórych sytuacjach może być pomocne zwolnienie tempa życia, lepsze wysypianie się i wypoczynek. Poprawa jakości diety i zwiększenie aktywności fizycznej także może pozytywnie wpłynąć na libido. Dodatkowo można wdrożyć wsparcie farmakologiczne, w tym tabletki na libido dla kobiet bądź inne preparaty poprawiające popęd seksualny (np. https://www.aptekarosa.pl/kategoria/1329-libido.html). Pomocne mogą okazać się również naturalne afrodyzjaki. Do nich zalicza się m.in. ostrygi i miłorząb japoński, a także chilli i olejki eteryczne.

 

Osoby zmagające się z niskim poziomem libido powinny ograniczyć ilość cukru w diecie oraz tłuste potrawy, które obfitują w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Przy niskim libido dobrze też unikać stresu. W przypadku problemów w związku może pomóc szczera rozmowa z partnerem, podsycanie dogasającego płomienia pożądania, dodanie nieco pikanterii w sypialni, praca nad relacją i więcej bliskości między partnerami lub terapia dla par. Psychoterapeuta może pomóc również w przypadku depresji, zaburzeń samooceny itd.

Niskie libido – co jeszcze może pomóc?

Stosowane przez pacjentki tabletki podnoszące libido niejednokrotnie bazują na składnikach naturalnych, które poprawiają ochotę na seks, sprzyjają odprężeniu się i relaksacji po stresującym dniu lub poprawiają ukrwienie okolic intymnych. Można zaliczyć do nich też takie składniki jak maca, żeń-szeń czy damiana. Oprócz preparatów doustnych pomocne mogą okazać się żele intymne, które poprawią nawilżenie miejsc intymnych, a przy tym mogą pozytywnie wpływać na doznania płynące ze zbliżenia.

 

Ze względu na to, że niejednokrotnie to stres i napięcie emocjonalne odbijają się na życiu intymnym, warto wypróbować również metody walki z nimi. Mowa tu m.in. o ćwiczeniach relaksacyjnych, medytacji i jodze. Doskonale na libido wpływają również masaże, które można potraktować jako odprężający i pobudzający zarazem element gry wstępnej.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ