Sunday, April 21, 2024
Home / Ludzie  / „LGBT to nie ludzie”? 9 najbardziej ludzkich reakcji na słowa polityków o mniejszościach seksualnych

„LGBT to nie ludzie”? 9 najbardziej ludzkich reakcji na słowa polityków o mniejszościach seksualnych

SKupmy się na mądrych komentarzach

lgbt

LGBT to ludzie / fot. Margaux Bellott / Unsplash

Zniekształcone, wyrwane z kontekstu, zmanipulowane.

Takie są według polityków PiSu ich ostatnie wypowiedzi dotyczące LGBT. Szerokim echem w mediach odbiły się kilka dni temu słowa Jacka Żalka, który stwierdził w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską, że „LGBT to nie ludzie, tylko ideologia”. Jego słowom wtórował później prezydent Andrzej Duda, a także poseł PiS Przemysław Czarnek, który nazwał osoby homoseksualne „dziwakami”. Przypomnijmy. Jesteśmy na ostatnim kilometrze w wyścigu o urząd prezydenta. Trwa zastraszanie ludzi. Namawianie do nienawiści, napuszczanie jednych na drugich, „szkodzenie tradycyjnym wartościom”, nazywanie ludzi „czerwoną zarazą”, odwracanie uwagi od najbardziej palących kwestii. To co, mówią elity jest na tyle małe, że postanowiłam przygotować krótki zestaw najmądrzejszych reakcji, jakie pojawiły się w polskim internecie po słowach, które cytuje cały świat

 

Daniel Lis – redaktor 

Pierwsze myśli samobójcze miałem w wieku mniej więcej trzynastu lat. To był czas, kiedy zrozumiałem, że nie jestem taki, jak większość kolegów z klasy. Pięknie byłoby powiedzieć, że pomogli mi przyjaciele albo najbliższa rodzina, ale to nie byłaby prawda. Nie dałem im nawet szansy. Byłem zbyt przerażony, żeby z kimkolwiek o tym porozmawiać czy prosić o pomoc.
 

 

Martyna Wojciechowska – podróżniczka, osobowość telewizyjna

Nie można odczłowieczać ludzi, nawet jeśli mamy inne zdanie. REAGUJMY. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Możemy się różnić kolorem skóry, pochodzeniem, wykształceniem, wiarą, którą wyznajemy, kulturą, w której się wychowaliśmy, poglądami politycznymi, orientacją seksualną. Jednak niezależnie od tego, co nas różni, jest jedna podstawowa PRAWDA, KTÓRA NAS ŁĄCZY. Jesteśmy ludźmi. Kobieta, mężczyzna, heteroseksualista, homoseksualista, transseksualista, ateista, człowiek głęboko wierzący – to LUDZIE. Niezależnie od tego, czy się ideologicznie zgadzamy czy nie, nikt nie ma prawa danej grupy nawet w nazewnictwie pozbawiać CZŁOWIECZEŃSTWA. Za każdą ideą stoi CZŁOWIEK. Prawdziwy. Z krwi i kości. Jeśli o tym zapomnimy… historia już wielokrotnie pokazała do czego to może doprowadzić. Nie można odczłowieczać ludzi, nawet jeśli mamy inne zdanie. REAGUJMY. Zawsze! Brawo @kasiakolendazaleska ? M.

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Natalia Sarata – aktywistka

Nie chcę, żebyście mówiły i mówili w moim, w naszym imieniu – to robimy same i sami od lat. Chcę, żebyście w swoim imieniu wyrazili swój gniew, niezgodę, swoją frustrację, że to Wami politykierzy cynicznie wycierają sobie usta, szczując na nas. Sami wymyślcie, jak to zrobić. Ja idę odpocząć, zadbać o siebie i naszą społeczność. A Was niech prowadzi moc przywileju.

 

 

Qczaj – trener, osobowość medialna

 
Kochani jestem literą G w skrócie LGBT, jestem gejem – człowiekiem, ale to nie ja rozbijam polską rodzinę! To nie ja doprowadzę niejedną matkę do płaczu wpędzając ją w poczucie strachu o swoje dziecko. To nie ja doprowadzę do najgorszych decyzji młodego człowieka, który nie wytrzyma presji. Miłość nigdy nie rozbija, rozbija ją podsycana nienawiść i szczucie, które znam od najmłodszych lat…

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pomimo niegasnącej energii jest mi smutno… Jestem człowiekiem! Wspieram ludzi, pomagam charytatywnie a zawsze gdy czytam nienawistne komentarze, czy groźby tłumaczę sobie, że to pewnie ktoś poturbowany przez los, ktoś kto sobie z tym nie poradził tak jak ja. JESTEM DOBRYM CZŁOWIEKIEM! Kiedy od paru dni słyszę, że nie jestem człowiekiem, lecz ideologią która niszczy polską tradycyjną rodzinę, jest mi mega przykro! Moja mama w takich momentach mówi „synuś nie przejmuj sie głupkamI”, pociesza mnie a ja wiem, jaki ból sprawia to Jej, jak przykro musi być każdej mamie, której dziecko jest szykanowane przez głowę państwa i wtórujące mu osoby. Wielu ludzi w tym kraju mi ufa, dzieląc się ze mną swoimi często traumatycznymi historiami. Bywa, że oglądam zdjęcia pobitych twarzy i czytam: „bił/bije mnie mąż” „zgwałcił mnie dziadek” „moja mama piła/pije” „boję się” „Qczaj’ku pomóż”…?? Takich wiadomości jest tyle, że sam jestem w terapii by radzić sobie z presją, którą czuję chcąc wszystkim pomóc…? Bałem się nie jeden raz i podobnie jak wiele osób, które do mnie piszą wychowałem się w „tradycyjnej polskiej rodzinie”. Tradycyjnie przez wiele czasu wychowała mnie babcia. Tradycyjnie dziś jedna z moich sióstr wychowuje dzieci bez biologicznego ojca, bo rodzinę rozbiła jak w wielu przypadkach przemoc! Kochani jestem literą G w skrócie LGBT, jestem gejem – człowiekiem, ale to nie ja rozbijam polską rodzinę! To nie ja doprowadzę niejedną matkę do płaczu wpędzając ją w poczucie strachu o swoje dziecko. To nie ja doprowadzę do najgorszych decyzji młodego człowieka, który nie wytrzyma presji. Miłość nigdy nie rozbija, rozbija ją podsycana nienawiść i szczucie, które znam od najmłodszych lat… Mimo krzywdy jakiej doznałem, nie chowam urazy, a cały ból zamieniłem w swoją motywację, by coś w życiu osiągnąć! Jestem dumny z tego kim jestem! Zrobię wszystko co w mojej mocy, by szczęśliwych ludzi, którzy się szanujemy było więcej! Czasami brakuje mi sił… W takich momentach jak dziś jest przy mnie człowiek, jest jeszcze jeden człowiek, który mnie wspiera i wszystkich nas łączy jedno – jesteśmy ludźmi nie ideologią? ❤️????? #ukochojsie bo od tego zaczyna się miłość❤️

Post udostępniony przez Qczaj (@qczaj)

Krzysztof Gonciarz

„Ideologia LGTB” to jest termin, który powstał jako straszak. LGBT po angielsku oznacza: lesbijki, geje, biseksualiście i transseksualiści. To jest społeczność ludzi. Hasło „ideologia LGBT” powstało w Polsce. Do zastraszania ludzi przed jakąś inwazją z Zachodu, którą porównuje się do komunizmu. Dawniej nazywaliście to ideologią gender, ale to wyszło z mody. Czy warto wrzucać tych ludzi pod pociąg? Sprawiać im cierpienie i pogarszać ich życie?

Andrzej Rysuje – rysownik, satyryk

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

#andrzejrysuje #rysunek #satyra #komiks #mem #lgbt

Post udostępniony przez Andrzej Milewski (@andrzejrysuje)

Natalia Siwiec – modelka

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

‼️

Post udostępniony przez N?tH (@nataliasiwiec.official)

 

Maja Ostaszewska – aktorka

Polskie rodziny borykają się z wieloma rozmaitymi problemami, mają czym się martwić. Czego bać. Przemocy, problemów finansowych, zdrowotnych i wielu innych, ale z pewnością nie miłości innych ludzi.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jako matka dwójki dzieci, bardzo bym chciała żeby Pan Prezydent, ani nikt inny nie straszył mojej rodziny osobami LGBT+. Osobami, nie ideologią. Coś takiego jak ideologia LGBT+ nie istnieje. Istnieją ludzie tak różni, jak ci heteroseksualni. Miliony osób w naszym kraju. Dorośli, młodzież, dzieci. Polskie rodziny borykają się z wieloma rozmaitymi problemami, mają czym się martwić. Czego bać. Przemocy, problemów finansowych, zdrowotnych i wielu innych, ale z pewnością nie miłości innych ludzi. Sączona kropla po kropli nienawiść prowadzi do tragedii. Tego się obawiam i z tym nie chcę mieć nic wspólnego. #miloscniewyklucza #rodzina #polskarodzina #rodzinaniejestnakartki #stopmowienienawiści #kampaniaprzeciwhomofobii #love #loveislove #stophomophobia #lgbt #pridemonth #pride? #strefawolnaodnienawiści

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official)

Paulina Młynarska – dziennikarka i prof. Jacek Kochanowski – socjolog seksualności

O rasizmie i innych złych chorobach, na które lekarstwem jest współczucie i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka.
 
Potrzeba kształcenia ludzi, że istotna jest wrażliwość na drugiego człowieka. Nie chodzi o ideologię ani o polityczną poprawność. Jakbyś dziecku tłumaczyła: chodzi o to, że robisz krzywdę drugiemu człowiekowi. On cierpi, boli go to. Jedynym lekarstwem jest uczenie się nawzajem wrażliwości i spokoju.
 
 
 

Jeśli jestem dumny, to z siebie ośmioletniego, szesnastoletniego, dwudziestoletniego. Że przetrwałem. Każda historia bycia osobą LGBT w Polsce jest historią przetrwania. Przemocy, agresji, upokorzeń, pogardy. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Miesiąc Pride bez marszów, bo pandemia COVIDu. Za to z hitlerowskim hasłem „LGBT to nie ludzie”. W czwartą rocznicę masakry w Orlando polscy politycy z PiSu idą full nazi. Nikomu z naszej społeczności nie jest z tym łatwo. Czy jestem dumny z tego, że jestem gejem? Nie, podobnie jak nie jestem dumny z tego, że jestem Polakiem – to nie tak, że byłem cwaną zygotą, która po długich deliberacjach wybrała sobie akurat macicę z Polski i taką orientację. Ale bycie Polakiem i gejem to część mojej tożsamości, tego, kim jestem jako człowiek w świecie. Nie decyduje w stu procentach o moim istnieniu, ale jest jego ważnym składnikiem. Jeśli jestem dumny, to z siebie ośmioletniego, szesnastoletniego, dwudziestoletniego. Że przetrwałem. Każda historia bycia osobą LGBT w Polsce jest historią przetrwania. Przemocy, agresji, upokorzeń, pogardy. Przetrwałem również – a może przede wszystkim – dlatego, że na swojej drodze znalazłem osoby, które mi w tym pomogły: homo i hetero, stare i młode, kobiety i mężczyzn; niektórych z nich poznawałem osobiście, wchodziłem z nimi w związki przyjaźni i miłości. Innych nie poznałem nigdy, a niektórzy nie żyli od dawna, kiedy przyszedłem na świat – ale pomagali mi swoimi książkami, obrazami, postawami. O mnie się nie martwcie, ja sobie radę dam. Ale zamiast serduszkować ten post (mimo, że to naprawdę bardzo ładne zdjęcie by Anna Rezulak) zróbcie coś dla mnie i odezwijcie się do innej osoby LGBT i z nią porozmawiajcie. Zwłaszcza myślę o najmłodszych, bo oni są najbardziej bezbronni – dzieciaki LGBT zawsze miały w Polsce pod górkę, a w tym zalewie brunatnego łajna jest im szczególnie trudno. ❤️??????????? #jestemlgbt #lgbttoludzie

Post udostępniony przez Jacek Dehnel (@jacekdehnel)


 

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Emilia Kolasa 17 czerwca, 2020

    Prezydent to ktoś, kto ma reprezentować cały naród, a Andrzej jak widać reprezentuje tylko swój elektorat. Smutne, jeśli jego partia nadal będzie rządzić w Polsce.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ