Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu: Kobieca perspektywa
Sprawdź najmocniejsze pozycje w programie Letniej Akademii Filmowej
Sekcja dotycząca widzialności kobiet w branży filmowej, retrospektywa Giny Lollobrigidy, intrygujące kobiece kreacje i ciekawe dokumenty dotyczący obecności kobiet na ekranie, realizowane przez kobiety i z kobietami w roli głównej – to mocne pozycje w programie Letniej Akademii Filmowej. 24.edycja LAF w sierpnia w Zwierzyńcu
Gina Lollobrigida na 24. Letniej Akademii Filmowej
Gina Lollobrigida, jedna z ikon złotej ery włoskiego kina, zmarła 16 stycznia w wieku 95 lat. W ramach 24.Letniej Akademii Filmowej organizatorzy postanowili uczcić jej pamięć. Bezkompromisowa diva zawsze stawiała na samodzielność. Współpracowała z największymi – od Vittoria de Siki po Carola Reeda czy Johna Hustona. Jej postać i kariera to fascynujące zjawisko, któremu nie poświęcono dotychczas na żadnej retrospektywie wystarczająco dużo miejsca. Czas to zmienić. Prelekcje i wybór filmowy Diany Dąbrowskiej poszerzą wiedzę widzów i przypomną, za co Ginę Lollobrigidę pokochali fani i fanki na całym świecie.
Kobieca perspektywa. Kobiece wątki podczas
Kobiecą perspektywę widzowie znajdą również w sekcji dokumentów. Warto zwrócić uwagę na „Twarze Agaty”. To przejmująca historia kobiety, która jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu 2 lat wykrwawi się na śmierć. Dwie dekady później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Historię tytułowej bohaterki opowiada reżyserka, współpracując z operatorką, montażystką i realizatorkami dźwięku. Z kolei „Brainwashed: seks, kamera, władza” to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki, która wyjaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie są tego konsekwencje.
Przeczytaj koniecznie:
Polki, które nie boją się iść pod prąd
Czym dziś jest widzialność kobiet w branży filmowej i jakie wyzwania stoją przed tymi, które przecierają ścieżki w świecie kina? To pytania, na które odpowiedzą gościnie sekcji Alicji Myśliwiec „Widzialne”. Dorota Roqueplo (kostiumografka) pozwoli zajrzeć do filmowej szafy Nikifora. Razem z Kingą Dębską publiczność zobaczy fabularny pełnometrażowy debiut reżyserki „Hel”. Zastanowimy się, co na początku filmowej drogi otwiera oczy i wytycza drogę. W Zwierzyńcu pojawi się również Marzena Majcher, kompozytorka ścieżek dźwiękowych do ponad 40 filmów razem z projekcją „Amatorów” Iwony Siekierzyńskiej, za pracę nad tym filmem została uhonorowana Nagrodą na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy. Paulina Krajnik zdradzi sekrety castingów do filmów m.in. „Dziewczyna z szafy” i „Człowiek z magicznym pudełkiem” B.Koxa, „Niny” O.Chajdas, „Najmro” M.Rakowicza, a także serialu „1983”. Z kolei więcej o zawodzie producentki dowiemy się dzięki Marcie Lewandowskiej, która współtworzyła takie produkcje, jak m.in.: „Słodki koniec dnia” „F*cking Bornholm” czy „Roving Woman” (również w programie LAF). W ramach spotkania publiczność zobaczy współprodukowane przez nią „Opowieści z Meksyku” z muzyką Jana A.P. Kaczmarka.
Kobiece wątki to również mocna strona cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”. „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec opowiada historię 65-letniej Heleny (Katarzyna Butowtt), która przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Reżyserka opowiada o dojrzałej seksualności drogi z kobiecą bohaterką. Lena Góra łączy dwie role: producentki i głównej aktorki filmu. Z kolei „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej z doskonałą rolą Doroty Pomykały to przejmujące studium odzyskiwania kobiecej podmiotowości.
Więcej informacji o programie 24.Letniej Akademii Filmowej można znaleźć na www.laffest.pl. Do zobaczenia w Zwierzyńcu od 6 do 15 sierpnia.