Sunday, April 21, 2024
Home / Kultura  / Książka  / Lektura na długie zimowe wieczory ‒ polecamy Jane Austen

Lektura na długie zimowe wieczory ‒ polecamy Jane Austen

Klasyka kobiecej literatury

Czytająca

fot. Unsplash

Jane Austen w swojej powieści „Rozważna i romantyczna” wykreowała pewnego rodzaju rzeczywistość, której pomimo upływu lat trudno się oprzeć, a jej czytelnicy mają wrażenie, że książka nigdy się nie starzeje

O autorce

Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 r. w Anglii. Kobietę od najmłodszych lat namawiano do pisania, stąd w latach 1787-1793 powstały humorystyczne opowiadania „Juwenalia”, a już w roku 1799 pierwsze notatki do powieści „Marianne i Elinor”, „Susan” i „Pierwsze wrażenie”. Waśnie z tych notatek powstały powieści „Rozważna i romantyczna”, „Opactwo Northanger” czy ”Duma i uprzedzenie”. Jane była kobietą  skrytą, dlatego ukrywała swoje zapiski, nigdy nie afiszowała się z tym, że pisze.
Autorka przez całe swoje życie nie wyszła za mąż, choć miała romans z trzema mężczyznami. W roku 1816, kiedy to podjęła pracę nad powieścią „Sanditon”, zaczęła czuć się bardzo źle, choroby nie udało się zwalczyć i 18 lipca 1817 roku Jane Austen zmarła. Po jej śmierci brat Henry oddał do druku jej dzieła „Perswazje” i „Opactwo Northanger”, które jako pierwsze zostały wydane pod nazwiskiem Jane Austen.

 

W 2007 roku na dziesięciofuntowej monecie umieszczono podobiznę Jane Austen oraz  jej cytat: „Oświadczam, że żadnej przyjemności nie da się porównać z czytaniem”. Ów cytat doskonale zrozumieją osoby, które tak jak Jane Austen kochały literaturę.

Krótkie streszczenie „Rozważnej i romantycznej” Jane Austen

Pani Dashwood po śmierci męża opuszcza dom, by wraz z córkami zamieszkać w posiadłości Barton, gdzie dwie z jej córek od razu wzbudzają ciekawość społeczności. Siostry różnią się między sobą jak ogień i woda. Starsza z nich nazywa się Eleonora i w porównaniu do swojej siostry Marianny jest dojrzała i gotowa na poznanie mężczyzny, któremu odda całe swoje serce. Marianna jest natomiast kobietą impulsywną, szukającą w życiu mężczyzny podobnego do niej samej, z którym będzie dzielić swoje zainteresowania. Ich wiara w miłość, jaką sobie wymarzyły, szybko prysła dzięki rządzy pozycji oraz pieniądza na świecie.

Jane Austen „Rozważna i romantyczna” ‒ kilka słów o powieści

Autorka w swojej książce przede wszystkim opisuje przepiękny klimat, który gościł w XIX-wiecznej Anglii i właśnie to sprawia, że sięga po nią nowe pokolenie. Fabuła powieści jest bardzo ciekawa, ponieważ skupia się ona przede wszystkim na wątku miłosnym. Jane Austen pokazuje nam miłość oraz romantyczność w sposób autentyczny, ukazuje uczucie małżonków jako przywilej, na który nie każda osoba mogła sobie pozwolić. Mężczyźni w powieści Austen również posiadają swoje miejsce, jednak jest ono znacznie ograniczone w historii. Autorka jak nikt inny w przepiękny sposób pokazała obraz kobiet, dzięki czemu jej powieść zyskała całe grono odbiorców. Jej książka chwyta czytelnika za serce, dlatego warto zamówić ją do swojego domu, by razem z autorką przenieść się do średniowiecznej Anglii.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ