Thursday, July 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Lektor języka obcego – jak przygotować się do rekrutacji?

Lektor języka obcego – jak przygotować się do rekrutacji?

Ścieżki kariery nie muszą być kręte

lektor języka angielskiego

fot. Christina Wocintechchat / Unsplash

Rekrutacja lektora języka obcego najczęściej przebiega w kilku etapach. Twoje CV to tylko początek drogi, która ma cię doprowadzić do szczęśliwego podpisania umowy. Jak wyglądają kolejne etapy? Na co zwrócić uwagę? Jak się przygotować?

CV to podstawa

Nasz życiorys bardzo często decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, czy nie. Warto więc zadbać, aby nas odzwierciedlał. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dość dokładne przedstawienie dotychczasowej kariery i posiadanych kompetencji. Warto zadbać, aby CV współgrało z nami. Jeśli jesteś osobą bardzo poukładaną, konkretną – zadbaj, aby twoje CV także takie było. Jeśli masz w sobie żyłkę artysty, spróbuj znaleźć sposób na bardziej kreatywne, szalone CV. Z pewnością pomoże Ci się ono wyróżnić na tle innych zgłoszeń. Przygotowując CV, myśl jednak nie tylko o sobie, lecz także o szkole, do której aplikujesz. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest kluczowe dla tej szkoły, jej charakteru, jakie oczekiwania dyrekcja może mieć w stosunku do lektorów i spróbuj na to odpowiedzieć w swoim CV. Taki spersonalizowany dokument zostanie z pewnością dostrzeżony.

Rozmowa o edukacji

Oczywiście podczas rozmowy rekrutacyjnej musisz przygotować się na test ze znajomości języka. Wiele nowoczesnych szkół języków obcych nie myśli jednak tylko o poziomie językowym lektorów, ale ich świadomości dydaktycznej. Jak możesz zobaczyć w tym ogłoszeniu https://universe.earlystage.pl/praca/praca-proces-rekrutacji, w Early Stage możesz oczekiwać rozmowy o technikach i metodach nauczania, czy też Twojej wizji kontaktu z uczniem. To bardzo cenne i wartościowe rozmowy, które jednocześnie dają rekruterowi obraz Ciebie jako lektora. Tutaj nie ma podchwytliwych pytań, warto jednak na taką dyskusję się przygotować, przemyśleć swoje dotychczasowe doświadczenia, spisać przemyślenia, pomysły na przyszłość, metody i rozwiązania, które dotychczas Ci się sprawdziły. Na tej podstawie bardzo często ocenia się, czy lektor pasuje do modelu nauczania, w ramach którego funkcjonuje dana szkoła.

Lekcja próbna

Kiedy już poznasz metodykę szkoły, jej założenia i styl nauczania, a rekruter stwierdzi, że masz szansę dołączyć do zespołu lektorskiego, bardzo możliwe, że zaprosi Cię do poprowadzenia lekcji próbnej. To pewnego rodzaju sprawdzian dla Ciebie, ciekawe doświadczenie, a jednocześnie źródło bezcennych informacji dla przedstawicieli szkoły, jak pracujesz w praktyce, jak radzisz sobie z uczniami i na ile szybko jesteś w stanie wejść w interakcję.

 

Do lekcji pokazowej także można się przygotować. Najczęściej masz na to kilka dni. Warto zastanowić się, jakimi metodami najlepiej przedstawisz dany temat, jak stosunkowo szybko możesz nawiązać nić porozumienia z uczniami. Kreatywność w prowadzeniu lekcji z reguły działa na plus, natomiast nie rób nic na siłę, bo efekt będzie nienaturalny.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ