
fot. Lenets_tan / Adobe Stock
Niezależnie od tego, czy niedawno się przeprowadziłeś, czy chciałbyś dokonać zmiany, wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia sobie fachowej opieki medycznej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest specjalistą, którego odwiedzasz w przypadku większości potrzeb medycznych, wypisania e-Recepty, czy e-Zwolnienia. Często zjawisz się u niego w przypadku chorób takich, jak ból ucha i gardła
Czy wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest aż tak istotny?
Dla jednych nie ma to większego znaczenia. Ich kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, sprowadza się do sporadycznego wypisania e-Recepty na potrzebne leki. Można często się przeprowadzać i nie zwracać na ten aspekt większej uwagi.
Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre relacje między pacjentem a lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, mogą trwać dziesiątki lat. Bez względu na to, jak długo planujesz pozostać pod opieką swojego lekarza pierwszego kontaktu, dobra komunikacja oraz zaufanie, jest bardzo ważne. Warto więc wybrać kogoś, z kim czujesz się komfortowo, możesz prowadzić szczerą rozmowę oraz mającego doświadczenie w dziedzinach, w których możesz mieć problemy zdrowotne.
Lekarz POZ ‒ na co zwrócić szczególną uwagę?
Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru lekarza POZ, które warto wziąć pod uwagę:
1. Znajdź lekarza z doświadczeniem, który odpowiada Twoim potrzebom zdrowotnym
Istnieje kilka różnych rodzajów lekarzy, którzy będą określani jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – zazwyczaj jest to lekarz z przychodni rodzinnej, lekarz medycyny wewnętrznej lub przychodnia ogólna. Są też lekarze, którzy skupiają się na leczeniu dzieci, zwani pediatrami, którzy będą służyć jako lekarz pierwszego kontaktu dla Twojego dziecka.
Praktyka rodzinna – lekarze praktyk rodzinnych są w stanie leczyć pacjentów w każdym wieku, od noworodków po osoby starsze. Są lekarzami ogólnymi, którzy mogą leczyć wiele różnych schorzeń, a często mogą również leczyć pewne bardziej poważne dolegliwości.
Medycyna wewnętrzna – Lekarze chorób wewnętrznych zazwyczaj leczą osoby dorosłe i specjalizują się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób i stanów przewlekłych.
Ogólna praktyka – lekarze przychodni ogólnej, są jak lekarze rodzinni i mogą leczyć pacjentów dowolnej płci i wieku.
2. Poproś o polecenia
Wiele osób najlepiej czuje się, odwiedzając lekarza poleconego przez kogoś, kogo znają, np. przez członka rodziny, współpracownika lub przyjaciela. Zapytaj i porównaj lekarzy, których odwiedzają Twoi bliscy. Możesz również poprosić o rekomendację innego pracownika służby zdrowia, z którym masz kontakt, np. lekarza innej dziedziny, farmaceutę, a nawet dentystę. Jeśli się przeprowadzasz, zapytaj swojego obecnego lekarza, czy ma zalecenia dotyczące lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Twoim nowym miejscu zamieszkania.
3. Pomyśl o logistyce
Potrzebujesz lekarza znajdującego się blisko Twojego domu lub biura? Szukaj lekarzy z dogodną lokalizacją gabinetu. Będziesz także chciał wziąć pod uwagę godziny przyjęć – w jakie dni i o jakich godzinach lekarz przyjmuje pacjentów? Czy będziesz musiał wziąć wolne od pracy, aby uzyskać poradę lekarską, czy możesz iść na wizytę po pracy lub w weekendy? Wszystkie pobudki są ważne, a dla każdego coś innego będzie czynnikiem, który zaważy na wyborze danego lekarza.
4. Odwiedź lekarza
Nic tak naprawdę nie daje poczucia, czy wybrałeś odpowiedniego lekarza, jak wizyta w jego gabinecie i spotkanie twarzą w twarz. Upewnij się, że czujesz się przy nim komfortowo. Twój lekarz POZ powinien być osobą, której ufasz, na której możesz polegać i której możesz powierzyć swoje zdrowie. Porozmawiaj z nim o wszelkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz swojej historii medycznej.
Będąc w przychodni, należy ocenić też inne czynniki środowiskowe. Weź pod uwagę zachowanie personelu, pielęgniarek, osób, pracujących na recepcji, które odbierają telefon i witają Cię, gdy wchodzisz. Czy telefony odbierane są na czas? Z jakim wyprzedzeniem musisz umówić się na wizytę? A jak długo trzeba czekać na wizytę u lekarza po przyjeździe na wizytę?
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. Jego gabinet jest przeważnie pierwszym miejscem, do którego się udasz, jeśli przypuszczasz, że Ci coś dolega. Odgrywa on kluczową rolę w prowadzeniu Twojego zdrowia. Zapewnia opiekę nad zapobieganiem i leczeniem powszechnych chorób, a także promowaniem lepszego zdrowia. Twój lekarz POZ będzie również osobą, która skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty w razie konieczności.