Tuesday, July 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Legendy bożonarodzeniowe – sprawdź czy znasz je wszystkie!

Legendy bożonarodzeniowe – sprawdź czy znasz je wszystkie!

Sprawdź, czy znasz wszystkie legendy bożonarodzeniowe

legendy bozonarodzeniowe

Warto sobie przypomnieć najważniejsze i najpopularniejsze legendy związane ze świętami Bożego Narodzenia / Kaboompics

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Świętujemy moment narodzin Jezusa albo po prostu spędzamy czas razem. Czas, o którym dowiadujemy się z ewangelii, legend i apokryfów. Warto sobie przypomnieć najważniejsze i najpopularniejsze legendy wigilijne związane ze świętami Bożego Narodzenia

 

Boże Narodzenie Ewangelii

Kanoniczne ewangelie niewiele mówią o narodzinach Jezusa. Ewangelista Mateusz pisze o tym bardzo skrótowo:

oto anioł ukazuje się we śnie Józefowi i uprzedza go, że poślubiona przez niego niewiasta spodziewa się dziecka.

Narodziny już wcześniej były zapowiadane przez proroka Izajasza: „Oto panna pocznie i porodzi syna”. Józef z pokorą przyjmuje nowinę. Niedługo potem Maria rodzi w Betlejem synka, któremu nadaje imię Jezus. Zaraz po  tym Mateusz informuje o przybyciu mędrców ze Wschodu.

Ewangelista Łukasz dodaje, iż dziecko narodziło się w stajence i zostało położone do żłobu. Po czym pisze o niezwykłych zjawiskach, które towarzyszyły przyjściu Dzieciątka na świat. Otóż ukazała się wówczas chwała pańska, anioł poinformował pasterzy o narodzinach Syna Bożego, rozlegały się głosy chórów anielskich. Gdy wszystko ucichło, pasterze przybyli do szopy i w nowo narodzonym dziecku rozpoznali Mesjasza.

Legenda wigilijna o Salome

Gdy Józef wraz z brzemienną Marią przybyli do Betlejem na spis ludności, wówczas zaczął się poród. Józef umieścił kobietę w grocie pod opieką swoich dorosłych synów, a sam udał się na poszukiwanie położnej. Wtedy umilkły wszelkie dźwięki, nie było słychać głosów ludzi ani śpiew ptaków, ucichł nawet szum rzeki. Gdy Józef powrócił do groty z położną o imieniu Salome, Dzieciątko już spało owinięte w pieluszki. Salome nie mogła uwierzyć, że Maria właśnie wydała je na świat. Gdy próbowała zbadać kobietę, wtedy jej ręka niczym spalona ogniem odpadła. Jednak nastąpił cud. Gdy Salome tylko dotknęła dzieciątka, została uzdrowiona. Nie miała już wątpliwości, że narodził się zwiastowany przez proroków Syn Boży.

Inna legenda mówi, że położną była Ewa, pierwsza kobieta, która pomogła Jezusowi przyjść na świat. Ona to powiedziała Salome o narodzeniu niezwykłego Dzieciątka.

Może zainteresuje cię też: Lilith. Kim naprawdę była pierwsza żona Adama?

Legenda świąteczna o przybyciu Trzech Króli

Obecnie przyjmuje się, że to trzej królowie powitali nowo narodzone Dzieciątko. Ewangelista Mateusz pisze natomiast o magach, którzy przybyli, by złożyć pokłon Synowi Bożemu. Nie podaje ich liczby. We wczesnym chrześcijaństwie podawano, że było ich dwóch, trzech, albo sześciu, a nawet dwunastu. Przyjęło się jednak uważać, że było trzech przybyszy, bo mowa jest o trzech darach: złocie, kadzidle i mirrze.

Magowie (czyli mędrcy, astronomowie, uczeni) przybyli do groty w Betlejem prowadzeni przez gwiazdę. Niektórzy uważają, że była to kometa. Inni to kwestionują, tłumacząc, że kometa w starożytnym Wschodzie miała zwiastować złe wydarzenia.  Jednak tajemnicze światło zainteresowało astrologów, którzy zinterpretowali je jako zapowiedź cudownego zjawiska. Wiedząc o proroctwie Izajasza, poszli za światłem gwiazdy, spodziewając się spotkania z Dzieciątkiem.

Przyjmuje się też, iż powitanie Jezusa przez mędrców ze Wschodu miało miejsce 6 stycznia, w dzień epifanii. Przez kilka wieków chrześcijaństwa to 6 stycznia obchodzono święta Bożego Narodzenia. Dopiero gdy chrześcijaństwo stało się oficjalną religią imperium rzymskiego, cesarz Konstantyn nakazał świętować Boże Narodzenie 24 grudnia. Wcześniej  był to dzień poświęcony pogańskiemu bogu słońca.

Niektóre apokryfy podają, że trzej królowie pokłonili się dopiero 2-letniemu Jezusowi w domu Jego rodziców. Wcześniej bowiem nie wypadało witać Syna Bożego  spowitego w pieluszki.

Legendy bożonarodzeniowe – nie może zabraknąć świętego Mikołaja

legendy swiateczne

Mikołaja nie witaj z wałkiem… / fot. materiał prasowy

Jak głoszą bożonarodzeniowe legendy, w stajence przywitali Jezusa pasterze, magowie i zwierzęta. Nie było tam świętego Mikołaja. A to ta postać od lat towarzyszy, zwłaszcza dzieciom, w ceremoniach i zabawach świątecznych.  Tak jak Trzej Królowie przybyli do Jezusa z darami, tak św. Mikołaj składa dzieciom pod choinką podarunki…

Pozwólmy dzieciom cieszyć się świętami także i z tego powodu!  Może ten dobrotliwy staruszek w czerwonym stroju poszuka prezentów na www.smyk.com ?

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ