Friday, April 12, 2024
Home / PARTNER MK  / Leczenie stomatologiczne, czyli jakie zabiegi wykonuje dentysta

Leczenie stomatologiczne, czyli jakie zabiegi wykonuje dentysta

Nie zaniedbuj uśmiechu, nie warto

dentysta

fot. Envato Elements

Wielu z nas, wizyta w gabinecie dentystycznym kojarzy się niezbyt pozytywnie, co niestety jest dużym błędem. Już dawno minęły czasy, w których ból i uczucie dyskomfortu to jedyne doświadczenia, jakie mogliśmy wynieść z wizyty u specjalisty. Zabiegi wykonywane w gabinecie nie są związane jedynie z leczeniem, ale także z profilaktyką dentystyczną. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie zabiegi aktualnie możesz wykonać u dentysty, odpowiedź znajdziesz poniżej. Przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy

 

Nowoczesne gabinety stomatologiczne

W gabinecie stomatologicznym wykonać można mnóstwo przeróżnych zabiegów. Począwszy od tych, które mają za zadanie leczyć, bądź wspomagać leczenie, skończywszy na tych związanych z estetyką. W Polsce takich gabinetów jest coraz więcej. Dobrym przykładem może być np. Dent Kraków, gdzie wykonamy większość zabiegów, chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź!

Gabinety dentystyczne pracują na coraz to nowszym sprzęcie, dzięki czemu mają coraz większe możliwości. Co więcej, nie wszystko musi wiązać się z bólem, gdyż niektóre zabiegi są całkowicie bezbolesne, a inne wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a nawet ogólnym.

wizyta u dentysty

fot. Envato Elements

Jakie zabiegi wykonuje dentysta

Pomijając to, co każdy zna, czyli wypełnianie ubytków, wyrywanie i ogólne leczenie, można wyszczególnić kilka innych zabiegów, jakie wykonuje się u dentysty.

 

Wybielanie zębów — chyba jeden z najpopularniejszych zabiegów, jakie kojarzą się nam z dentystą. Istnieje kilka metod wybielania, np. metoda z zastosowaniem nakładek, czy wykorzystująca specjalną lampę. Wybielanie zębów jest bardzo cenionym i lubianym zabiegiem, gdyż jak można się domyślić, świetnie wpływa na estetykę. Ponadto nie trwa długo i efekty są widoczne zaraz po zakończonym zabiegu. Warto wiedzieć, że istnieją też różne przeciwwskazania odnośnie wybielania zębów.

Usuwanie kamienia — Kolejny popularny zabieg, bardziej z kategorii tych estetycznych, chociaż nie do końca. Usuwanie kamienia jest niezwykle ważne, aby w późniejszym czasie nie dopadła nas paradontoza. To właśnie kamień jest jednym z jej czynników. Usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym nie należy do długich zabiegów i jest całkowicie bezbolesne. Warto pamiętać, że powinno się je wykonywać regularnie.

Piaskowanie — zabieg dentystyczny, który ma na celu czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, lub przy mocno stłoczonych zębach. Piaskarka, która pod ciśnieniem wystrzeliwuje ziarenka piasku, czyści powierzchnię szkliwa z nagromadzonego osadu.

 

Ponadto lekarze dentyści mogą mieć różne specjalności, np.:

 

• chirurgia stomatologiczna,

• chirurgia szczękowo-twarzowa,
• ortodoncja,
• protetyka stomatologiczna,
• stomatologia dziecięca,
• periodontologia,
• stomatologia zachowawcza z endodoncją,
• implantologia,
i inne.

 

Poniżej znajdziesz krótkie opisy niektórych specjalizacji.

 

Ortodoncja — bardziej uogólniony temat. Chodzi tutaj o poprawę estetyki zębów. Wiele osób posiada wady zgryzu, przez które mogą czuć się skrępowani itp. Ortodoncja jest idealną metodą, aby te wady zniwelować. Aktualnie istnieje wiele metod poprawy wad zgryzu. Jedną z nich może być aparat ortodontyczny stały, którego istnieje kilka rodzajów. Inną aparat ortodontyczny ruchomy, czy aparat ortodontyczny blokowy. Do aparatów ruchomych można zaliczyć popularną metodę w ostatnim czasie o nazwie Clear Aligner. Jest to bezpieczna i innowacyjna metoda na wyprostowanie zębów. Polega na noszeniu specjalnych nakładek, które co najważniejsze są niewidoczne na zębach. Nie utrudniają one także mowy i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

 

Implanty — opcja dla osób, które np. straciły ząb z powodu jakiegoś wypadku, choć nie tylko. Leczenie to polega na wszczepieniu implantu, lub implantów w miejsce ubytków zębowych. Dzięki temu można cieszyć się znaczącą poprawą jakości życia. Warto wiedzieć, że nie jest to prosty zabieg i wiele czynników może wpływać na niemożliwość jego wykonania, np. paradontoza, czy nowotwory.

 

Protetyka stomatologiczna — leczenie polegające na wykonaniu protezy dla pacjenta. Wiele osób decyduje się na taki krok, jeżeli posiada ubytki w uzębieniu, a w szczególności są to ludzie starsi. Protezy można podzielić na kilka rodzajów, np. protezy całkowite, lub protezy częściowe (szkieletowe, akrylowe, akronowe, nylonowe, acetalowe, overdenture). Ponadto w dziedzinie protetyki wpisuje się również stosowanie wkładów koronowych, czyli stałych uzupełnień, które mocuje się do istniejących zębów lub implantów. Korony można podzielić na licowe porcelanowe, pełnoceramiczne, pełnoceramiczne z cyrkonu. Ponadto protetyka stomatologiczna zajmuje się również wykonywaniem licówek porcelanowych, szyn relaksacyjnych, mostów porcelanowych, czy naprawą protez.

 

Chirurgia stomatologiczna — polega ona na ekstrakcji zębów, czyli chirurgicznego usuwania zębu z zębodołu jamy ustnej. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na łagodnym usunięciu zęba z zębodołu, zamiast na wyrywaniu go. Najczęściej stosuje się go w przypadkach, kiedy ósemka nie może wydostać się z dziąsła. Warto wiedzieć, że również nie jest to prosty zabieg i istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania.
Ponadto jeszcze w gabinecie stomatologicznym można wykonać np. rentgen zębów (RTG), który od pewnego czasu jest niezbędny w skutecznym leczeniu. Tomografia komputerowa jest również rzeczą, jaką można wykonać w niektórych gabinetach stomatologicznych. Wykonuje się ją po to, aby móc odwzorować przekrój zęba.

Podsumowanie

Jak widać dentysta nie może kojarzyć się tylko z prostym wyrywaniem zęba, czy bólem, który niesie za sobą borowanie. Aktualnie u dentysty można wykonać naprawdę mnóstwo zabiegów. Warto na niektóre z nich się decydować, np. te z zakresu higienizacji, czy estetyki zębów. Większość zabiegów jest całkowicie bezbolesne, a inne są wykonywane ze znieczuleniem.

 

Jeżeli potrzebujesz wykonać któryś z wymienionych wyżej zabiegów, sprawdź, czy dentysta w Twojej okolicy go oferuje!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ