Monday, March 27, 2023
Home / Uroda  / Leczenie nerwicy i depresji

Leczenie nerwicy i depresji

Zarówno depresja, jak i nerwica, wymagają pomocy psychoterapeuty

leczenie depresji i nerwicy

Zgodnie z najnowszymi badaniami psychoterapia uchodzi za jedną z podstawowych metod leczenia nerwicy i jednocześnie skutecznie pozwala zwalczać przyczyny depresji. / fot. materiał prasowy

Zarówno nerwica, jak i depresja to choroby, które wymagają zastosowania więcej niż jednej metody leczenia. Obok środków farmakologicznych najczęściej specjaliści zalecają pacjentom podjęcie psychoterapii.

O ile depresja jest chorobą z kręgu zaburzeń nastroju, o tyle lekarz podkreślają, że nerwica warunkowana jest przez nieświadome konflikty psychiczne. Niezależnie jednak od tego, która z chorób zostanie zdiagnozowana u pacjenta, niezbędne jest opracowanie właściwej ścieżki leczenia. Najczęściej nie wystarcza wyłącznie przepisanie leków. Środki farmaceutyczne pomagają, ale jednocześnie nie pozwalają na odnalezienia źródła problemu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się psychoterapia, która pozwala pacjentowi zmierzyć się ze swoimi problemami.

Psychoterapia – podstawowa metoda leczenia nerwicy i depresji

Zgodnie z najnowszymi badaniami psychoterapia uchodzi za jedną z podstawowych metod leczenia nerwicy i jednocześnie skutecznie pozwala zwalczać przyczyny depresji. Dzieje się tak dlatego, że pacjent na indywidualnych spotkaniach ze specjalistą poznaje przyczyny swojej choroby i ma szansę zrozumieć problem, z jakim musi się zmierzyć. Warto przy tym zauważyć, że podjęcie takiego leczenia pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednocześnie zawsze zostaje wyznaczony cel, który sprowadza się do tego, aby chory powrócił do sprawnego funkcjonowania zarówno w sferze psychicznej, jak i społecznej.

Jak sobie poradzić z nerwicą i depresją?

Zdiagnozowanie u chorego depresji lub nerwicy wymusza na nim konieczność nauczenia się, w jaki sposób może on samodzielnie sobie poradzić. W przypadku depresji niezbędne jest poznanie technik, które pozwalają na zmianę negatywnych myśli. Te najczęściej są niezgodne z rzeczywistością, ale mają ścisły związek z chorobą. Psychoterapia pozwala zrozumieć mechanizm działania depresji czy nerwicy i skutecznie z nim walczyć. Trzeba przy tym wskazać na fakt, który podkreślają specjaliści – nie każda osoba tak samo reaguje na środki farmakologiczne i rozmowę. W przypadku niektórych pacjentów to właśnie dyskusja pozwala na osiągnięcia lepszych rezultatów.

Psychoterapia i farmakologia

Podawanie leków nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem. Pacjenci, którzy sięgają po środki farmakologiczne i jednocześnie nie uczęszczają na psychoterapię, często nie potrafią sobie pomóc w sytuacji, gdy dochodzi do nawrotu choroby. Wówczas najczęściej ponownie udają się do lekarza po receptę. Tymczasem dobrze poprowadzona psychoterapia pozwala choremu opanować emocje i wzmocnić pozytywne wzorce zachowania. Inaczej mówiąc, metoda ta umożliwia pacjentowi – nawet w przyszłości – korzystać z opracowanych technik, które ukierunkowane są na opanowanie niepokoju, bezradności lub napięcia (charakterystycznych dla nerwic) czy pesymistycznego myślenia (pojawia się przy depresji).

Systematyczność w psychoterapii

Jak wspomniano wyżej, psychoterapia jest najczęściej metodą, która stosowana jest równolegle do leczenia farmakologicznego. Choć może przynieść oczekiwane rezultaty, nie można zapominać, że niezbędna jest systematyczność. Osoby z nerwicą czy depresją powinny być pod stałą kontrolą lekarza, zaś z psychoterapeutą demaskować patologiczne wzorce myślowe i zastępować je pozytywnymi. Ponadto, trzeba podkreślić, że znaczenie psychoterapii wzrasta w momencie, w którym objawy chorobowe stopniowo ustępują i możliwe jest odstawienie przez pacjenta stosowanych dotychczas leków. Wówczas siła poszczególnych spotkań ukierunkowana powinna zostać na redukowanie ryzyka nawrotu choroby.

Artykuł został przygotowany przez serwis psycholog Beaty Matys-Wasilewskiej psychoterapiakobiet.pl specjalizującej się w leczeniu depresji, nerwicy oraz psychoterapii osób indywidualnych oraz par i małżeństw.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ