Wednesday, May 29, 2024
Home / Zdrowie  / Leczenie made in Poland

Leczenie made in Poland

Świadomość rośnie, co cieszy. Dbamy o zdrowie i robimy to odpowiedzialnie.

leczenie zdrowie medycyna

Coraz więcej z nas decyduje się na prywatne wizyty / fot. Fotolia

Stawiamy na wysokiej jakości usługi medyczne

leczenie zdrowie medycyna

Coraz więcej z nas decyduje się na prywatne wizyty / fot. Fotolia

Jaki jest polski pacjent? Według ekspertów firmy doradczej PwC[1], coraz bardziej wymagający. Stawia na profesjonalizm, indywidualne podejście do leczenia oraz pakiety zdrowotne. W efekcie rynek medyczny wyraźnie się zmienia. W sektorze prywatnej opieki rośnie konkurencyjność. Najnowsze trendy w ochronie zdrowia pokazują, że jest ona coraz częściej wybierana przez Polaków. Dbamy o siebie i oczekujemy wysokich standardów. Dlaczego korzystamy z niepublicznego leczenia?

Specjaliści na wyciągnięcie ręki

Badanie ekspertów PwC wskazuje zmianę mentalności pacjentów w Polsce. W rezultacie coraz więcej osób decyduje się na prywatne leczenie. Jakie są ich przesłanki? Zbyt odległe terminy wizyt. Z kolei CBOS wskazuje większe zaangażowanie lekarzy, możliwość zrealizowania wszystkich potrzeb w ramach jednej wizyty oraz dogodniejsze godziny przyjęć. Jak wynika z cyklicznego raportu GUS[2], podsumowującego ostatnie kilka lat, już co trzecie domostwo (35,1%) korzysta z tego rodzaju usług medycznych, a niemal połowa (40%) wybiera niepubliczne świadczenia stomatologiczne. Natomiast Diagnoza Społeczna 2015 pokazuje, że ponad połowa rodzin w Polsce (54%) korzysta z usług prywatnych placówek zdrowotnych[3]. Na przestrzeni ostatnich 15 lat ten sposób finansowania leczenia odnotował największy wzrost. To trend, który cieszy się popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Jednak zmiany w podejściu do zdrowia idą dalej.

– Badania zrealizowane przez firmę Grafton Recruitment pokazały, że pakiety medyczne należą do najbardziej pożądanych benefitów socjalnych. Wyniki nie dziwią. Coraz częściej korzystamy z usług zdrowotnych na własną rękę. Dlaczego? To duży komfort dający poczucie bezpieczeństwa. Już Abraham Maslow wyróżnił je jako pierwotną potrzebę psychiczną. Niestety, problematyczne skierowania oraz odległe terminy wizyt mogą przyczynić się do jej zachwiania. To dlatego częściej inwestujemy w prywatne leczenie. Istotne jest poczucie, że robimy dla siebie coś dobrego oraz fakt, że opiekują się nami najlepsi specjaliści. Zmiana związana jest również z naszym stylem życia. Pragniemy zdystansować się od codziennej gonitwy oraz zadbać o najważniejsze dla nas aspekty. Zdrowie jest teraz na topie. Częściej wybieramy zbilansowaną dietę i ekologiczne produkty. Pamiętamy też o regularnym sporcie. Bycie fit to trend. A profesjonalna opieka medyczna czy systematyczne badania są jego częścią – komentuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog z Columna Medica.

Medyczna destynacja zagranicznych turystów

Polskie ośrodki specjalistyczne są konkurencją dla wielu zachodnich klinik. Badania pokazują, że turystyka medyczna w Europie Środkowo-Wschodniej rozwija się w tempie ok. 12-15%. Już teraz do naszego kraju przyjeżdża prawie 400 tysięcy zagranicznych pacjentów rocznie. Zjawisko to najczęściej dotyczy kuracjuszy klinik specjalizujących się w danej dziedzinie. Do jednych z nich należy Columna Medica, która zajmuje się rehabilitacją narządu ruchu. Ośrodek współpracuje ze specjalistami z zagranicy. Przykład kliniki potwierdza zmiany, które mają miejsce na polskim rynku medycznym.

– Umowa z DGUV (Nadrzędne Stowarzyszenie Ustawowego Ubezpieczenia Wypadkowego), pozwala Polakom pracującym i mieszkającym w Niemczech podjąć rehabilitację w naszej klinice. Pacjenci od lat mieszkający zagranicą doceniają jakość usług, ale też kompleksowe podejście do potrzeb pacjenta i holistyczne spojrzenie na zdrowie, na poziomie zachodnich ośrodków. Bez wątpienia są to też elementy coraz częściej poszukiwane przez osoby w kraju. Inwestujemy w swoje zdrowie, oczekujemy fachowej opieki i wysokiego standardu obsługi. To efekt zmiany w podejściu do leczenia. Rośnie świadomość, że to się po prostu opłaca, a prywatna opieka medyczna nie jest poza naszym zasięgiem finansowym. Tak jak w innych strefach życia, doceniamy jakość. Pacjenci wolą zapłacić nieco więcej, wiedząc, że otrzymają kompleksową opiekę, komfortowe warunki i oczekiwane efekty – mówi Julita Małuszyńska, prezes Columna Medica.

By nie przypłacić zdrowiem nie musimy przepłacać

Prywatne leczenie nie musi drogo kosztować, a z pakietów medycznych korzysta wiele osób, które nie są objęte takim benefitem w ramach stosunku pracy. Obecnie wśród ofert placówek medycznych każdy odnajdzie coś dla siebie. Są one dostosowywane do zmieniającego się rynku. Osoby zainteresowane uzyskaniem prywatnej opieki medycznej mają dwie możliwości. Pierwszą jest abonament w niepaństwowej klinice, a drugą – polisa zdrowotna u ubezpieczyciela. Przy czym warto zaznaczyć, że abonamenty, które można nabyć bezpośrednio w placówce medycznej, należą również do rodzaju ubezpieczenia. Wysokość opłat zależna jest od zakresu usług w ramach pakietu oraz liczby osób objętych ochroną.

Doceniamy indywidualne ubezpieczenia zdrowotne

Najnowsza analiza Polskiej Izby Ubezpieczeń[4] wskazuje na rosnącą popularność polis zdrowotnych. – Tylko w 2015 r. liczba osób, które zdecydowały się na tego rodzaju zabezpieczenie, wzrosła aż o 19% w stosunku do roku poprzedniego. Ten trend świadczy o zwiększającej się świadomości Polaków, dotyczącej zapewnienia sobie i bliskim odpowiedniej ochrony. Posiadający pakiety medyczne w wielu sytuacjach omijają kolejki w publicznej służbie zdrowia, zastępując je wizytami u specjalistów w prywatnych przychodniach i nowoczesną diagnostyką – mówi Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych. – Wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi przyczynia się do rozwoju oferty dostępnej na rynku. Klienci mogą korzystać z ubezpieczeń szpitalnych, świadczeń lekowych, a także ubezpieczeń od poważnych zachorowań.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ