Wednesday, April 23, 2025
Home / PARTNER MK  / Leczenie i profilaktyka żylaków – jak dbać o nogi?

Leczenie i profilaktyka żylaków – jak dbać o nogi?

Coraz powszechniejsza dolegliwość cywilizacyjna

Leczenie żylaki

fot. Maksim Shmeljov / Shutterstock

Żylaki to problem, który dotyka przede wszystkim kobiety (choć nie tylko). Uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, nieodpowiednia dieta czy siedzący tryb życia – wszystko to sprawia, że z chorobami żylnymi borykają się coraz częściej nie tylko osoby starsze, ale także młode, czynne zawodowo. Czy pojawienie się żylaków można opóźnić? Czy można im zapobiegać? Jak dbać o nogi i jak leczyć żylaki? Sprawdź, co możesz robić samodzielnie w domu, a w czym pomoże Ci specjalista z zakresu flebologii

 

Czy można zapobiec pojawieniu się żylaków?

Główną przyczyną powstawania żylaków są (najprawdopodobniej) uwarunkowania genetyczne, powodujące tendencje do powstawania nieprawidłowości w zastawkach żylnych lub zaburzeń ścian żył. Prawdopodobieństwo powstania żylaka zwiększa się wtedy, gdy naczynia stają się coraz delikatniejsze i coraz bardziej podatne na rozciąganie, a także wtedy, gdy maleje ilość zastawek w żyłach. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby mogą zwiększać także siedzący tryb życia, brak ruchu i szereg innych czynników środowiskowych (którym przyjrzymy się za chwilę).

 

Z żylakami najczęściej zmagają się:

• kobiety (chorują częściej niż mężczyźni),
• osoby starsze, u których żyły słabną wraz z wiekiem,
• osoby obciążone genetycznie, czyli takie, których rodzice lub dziadkowie chorowali na choroby żył (zwłaszcza w młodym wieku).

 

Oczywiście nie oznacza to, że także młode kobiety czy mężczyźni nie są narażeni na rozwój choroby.

 

Czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko powstania żylaków to przede wszystkim:

• długotrwałe stanie lub siedzenie bez ruchu – gdy mięśnie nie pracują, krew zalega w żyłach i tworzy zastoje (to z kolei przyczynia się do rozciągania naczyń),
• zbyt mała aktywność fizyczna,
• długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
• dźwiganie ciężarów,
• ciąża – dochodzi wówczas do zwiększania się objętości krwi i do ucisku na żyły przez powiększającą się macicę; w czasie ciąży na powstawanie żylaków wpływ mają także hormony, nadwaga i otyłość,
• wcześniejsze urazy i operacje nóg.

 

Czy można zapobiegać żylakom? Jeśli Twój organizm jest obciążony genetycznie, to prawdopodobieństwo, że całkowicie unikniesz żylaków, jest niskie. Możesz jednak znacznie spowolnić proces, stosując odpowiednią profilaktykę, a gdy pojawią się pierwsze objawy, szybko rozpocząć leczenie.

Profilaktyka. Co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się nogami bez żylaków?

Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka (czyli jeśli występują u Ciebie czynniki wymienione wyżej), to zdecydowanie warto rozpocząć lub kontynuować profilaktykę żylaków. Choć nawet jeśli nie dotyczą Cię ani czynniki środowiskowe, ani genetyczne, warto po prostu dbać o nogi. Co możesz robić? Oto kilka podstawowych zasad:

 

• Stosuj wyroby uciskowe – możesz nosić podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Zwłaszcza wtedy, gdy długo siedzisz lub stoisz (w pracy, podczas podróży), albo gdy dźwigasz ciężary. Noszenie wyrobów uciskowych to zarówno element profilaktyki, jak i leczenia żylaków – tego rodzaju produkty nosi się także po zabiegach usuwania żylaków.

Ważne! Wyroby uciskowe warto kupować w sklepach medycznych czy klinikach zajmujących się leczeniem chorób żylnych. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiedni rozmiar i stopień ucisku pończochy lub rajstop. Tylko odpowiednio dobrane produkty pozwolą osiągnąć optymalny efekt.

•Odpoczywaj z uniesionymi nogami – połóż się na podłodze lub na łóżku, wyciągnij nogi w górę i oprzyj je o ścianę. • Odpoczywaj w taki sposób 20-30 minut dziennie.
• Jeśli masz pracę siedzącą, kilka razy w ciągu dnia wstań od biurka i przejdź się, najlepiej po schodach w górę i w dół. Ruszaj nogami pod biurkiem, a także napinaj i rozluźniaj łydki. Postaw na dobre krzesło – nie powinni uwierać Cię w nogi pod kolanami.
• Nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia, nie siadaj na stopie.
• Staraj się nie nosić bardzo obcisłych ubrań czy podkolanówek uciskających nogi pod kolanami.
• Ogranicz chodzenie w butach na obcasach.
• Odżywiaj się zdrowo, unikaj wysokoprzetworzonych produktów, jedz dużo błonnika, by nie pojawiły się zaparcia.

• Dbaj o prawidłową masę ciała.
• Unikaj alkoholu – przyspiesza krążenie krwi i może powodować poszerzanie się żył.
• Ruszaj się regularnie – biegaj, maszeruj, jeźdź na rowerze pływaj itp. Unikaj podnoszenia ciężarów.
• Unikaj długich, gorących kąpieli i częstych wizyt w saunie. Staraj się nie wystawiać nóg na działanie wysokich temperatur i słońca.

 

Co zrobić, gdy pojawią się objawy żylaków lub gdy masz już dosyć przykrych dolegliwości związanych z żylakami? Udaj się do specjalisty z zakresu flebologii.

Gdzie szukać pomocy? Z wizytą u flebologa

Niezależnie od tego, czy na Twoich nogach pojawiły się pierwsze, niepokojące zmiany, czy może od dawna dokuczają Ci żylaki, bóle i obrzęki nóg, wybierz się na konsultację do specjalisty. Działem medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób żył, jest flebologia – dobrze znana i dynamicznie rozwijająca się dziedzina.

W Polsce flebologią zajmują się przede wszystkim chirurdzy naczyniowi. Możesz spotkać także flebologów specjalizujących się np. w chirurgii ogólnej, radiologii, a nawet dermatologii.

 

W czym może pomóc Ci flebolog?

Na pierwszym spotkaniu lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i najprawdopodobniej wykona badanie USG Doppler. Na tej podstawie oceni wielkość zmian i dobierze odpowiednią metodę leczenia żylaków. Dzięki innowacyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym zabiegom flebolog może usunąć zmiany, takie jak:

 

• widoczne żyły i popękane naczynka (pajączki),
• widoczne zgrubienia na skórze (kręte wybrzuszenia),
• bóle, obrzęki i uczucie ciężkości nóg, często nasilające się w ciągu dnia,
• stany zapalne i przebarwienia w okolicach kostek i łydek,
• piekący, tępy ból w okolicach widocznych żył.

Metody leczenia żylaków

Medycyna oferuje dziś wiele różnych metod leczenia żylaków. Nowoczesne zabiegi trwają krótko, nie wymagają hospitalizacji ani znieczulenia ogólnego, są bezbolesne, a po ich przeprowadzeniu nie pozostają widoczne blizny. Pacjenci najczęściej wracają do domów o własnych siłach, tego samego dnia.

Specjalistyczne kliniki, takie jak KRIOCENTRUM wykonują hybrydowe leczenie żylaków, które polega na łączeniu kilku różnych technik podczas jednego zabiegu. Wszystko po to, by uzyskać optymalne efekty leczenia w krótkim czasie.

 

W leczeniu hybrydowym wykorzystuje się metody, takie jak:

Metody termiczne – laserowe leczenie żylaków czy też usuwanie żylaków przy pomocy pary wodnej lub fal radiowych. Niezależnie od wybranej techniki zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny. Nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji czy długiej rekonwalescencji.
• Skleroterapia – zamykanie naczyń odbywa się przy użyciu bezpiecznego dla zdrowia środka chemicznego (sklerozantu), aplikowanego do żył przy pomocy cieniutkich igieł.
• Klejenie żylaków – do naczyń wprowadza się tzw. kleje tkankowe (także przy pomocy cieniutkich igieł).

 

Jedną z metod hybrydowego leczenia żylaków, jest zamykanie naczynek metodą CLaCS (Cryo Laser and Cryo Sclerotherapy), która polega na jednoczesnym wykorzystaniu skleroterapii i laseroterapii. Zabieg również wykonują lekarze z kliniki Kriocentrum, która ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu żylaków kończyn dolnych.

Źródło: Materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ