Sunday, June 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Leczenie chrapania za pomocą laseroterapii

Leczenie chrapania za pomocą laseroterapii

Jaki laser w leczeniu chrapania?

leczenie chrapania

Czy chrapania można się pozbyć? / fot. juan garcia / Unsplash

Chrapanie to bardzo często występujący objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło w trakcie snu. Charakteryzuje się wydobywaniem specyficznego, charczącego odgłosu z ust śpiącego

 

Leczenie chrapania laserem

Za chrapanie odpowiedzialne są drgania wiotkich części gardła, głównie podniebienia miękkiego oraz języczka. Gdy te części są pozbawione napięcia, dochodzi do ich zapadnięcia się, a następnie zmniejszona zostaje wielkość otworu przez który przedostaje się powietrze. Aby zachować przepływ powietrza przez zmniejszony otwór, wytwarza się podciśnienie w czasie wydechu, które unosi podniebienie miękkie i w ten sposób pojawia się chrapanie.
Tego typu przypadłość można leczyć wykorzystując laseroterapię. W tym celu wykorzystywany jest laser erbowo-YAGowy.

Jak to działa?

Dzięki temu, że jego działanie jest bardzo delikatne, polecany jest do oddziaływania na wrażliwe tkanki takie jak właśnie błona śluzowa jamy ustnej. Naświetlane nim jest podniebienie miękkie, języczek, łuki podniebienne i boczne części nasady języka. Powoduje on ablację tych tkanek, czyli mocne podgrzanie. W ten sposób obkurcza istniejące włókna kolagenu i stymuluje fibroblasty do produkowania nowych. Leczone tkanki unoszą się, stają się bardziej jędrne, sprężyste i sztywne, dzięki czemu nie opadają już w trakcie snu. Przepływ powietrza staje się lepszy, a tkanki miękkiej języczka i podniebienia nie są już tak podatne na wibracje, które wywołują zjawisko akustyczne, jakim jest chrapanie.
W rezultacie problem chrapania zostaje wyeliminowany wraz z ryzykiem wystąpienia bezdechów sennych. Dzieje się to w sposób bezinwazyjny i praktycznie niewymagający żadnej rekonwalescencji. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

Marek Wasiluk

O autorze

Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.
Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium www.triclinium.pl Warszawa, Al. KEN 47 lokal 13 tel. +48 794 375 715

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • rms 13 marca, 2020

    Mój mąż zdecydował sie na zabieg oraz nie żałuje. Jak twierdził nie było to nic przyjemnego bo jednak zabieg to zabieg, ale jednak mu pomogło. Najtrudniejsze były chwile po zabiegu jednak potem wszystko się ładnie wygoiło. Mąż o wiele lepiej się wysypia i jak twierdzi, na pewno zdecydowałby się na to ponownie.
    Robił zabieg w tej klinice w Gdańsku
    https://drlaryngolog.pl/zabiegi/leczenie-chrapania/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ