Friday, October 4, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Leczenie atopowego zapalenia skóry – jak sobie radzić z tym schorzeniem?

Leczenie atopowego zapalenia skóry – jak sobie radzić z tym schorzeniem?

Zaczyna się już w okresie niemowlęcym

Atopowe zapalenie skóry

fot. Amanda Dalbjörn / Unsplash

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba skóry. Jej objawy to bardzo sucha i swędząca skóra, a także rumieniowe zapalne zmiany skórne. Dolegliwości towarzyszące AZS wpływają na pogorszenie jakości życia pacjentów, w tym zaburzeń snu. Jakie są aktualne zalecenia dotyczące leczenia AZS? Jak pielęgnować skórę przy tym schorzeniu? Co powinien zawierać krem na atopowe zapalenie skóry?

 

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących na świecie dermatoz (chorób skóry). Dotyka dzieci, jak i dorosłych, przy czym szacuje się, że objętych nią jest aż 15-30% dzieci na całym świecie. Przyczyny atopowego zapalenia skóry wciąż nie są do końca rozpoznane. Wśród możliwych czynników wywołujących chorobę wskazuje się obciążenia genetyczne, stres, zanieczyszczenie powietrza oraz współistnienie alergii. Jak radzić sobie na co dzień z atopowym zapaleniem skóry?

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Należą do nich:

• suchość skóry;
• świąd;
• zmiany w postaci rumienia z wysuszoną powierzchnią, którym może towarzyszyć wysięk lub powstawanie strupów.

 

W AZS zmiany najczęściej występują na twarzy, szyi, w zgięciach kolan i łokci.

Emolienty i kremy na atopowe zapalenie skóry jako podstawa odpowiedniej pielęgnacji

Skóra obarczona AZS wymaga specjalnej pielęgnacji, zawierającej nawilżenie, natłuszczenie, ukojenie i ochronę przed zewnętrznymi czynnikami. W tym celu do oczyszczania skóry należy stosować dermokosmetyki takie jak emolienty i krem na atopowe zapalenie skóry.
Dobrej jakości dermoskosmetyki w postaci kremów i emolientów mogą być stosowane u niemowląt, nawet od pierwszych dni życia. Tego rodzaju preparaty pozbawione są substancji barwiących, zapachowych i konserwantów. W skład kremów na atopowe zapalenie skóry i emolientów wchodzą następujące składniki:

 

substancje okluzyjne, m.in. oleje mineralne, wazelina;
substancje nawilżające, m.in. mocznik, kas mlekowy, glicerol;
lipidy – ceramidy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwasy linolowy i oleinowy, źródłem których jest m.in. masło shea);
substancje przeciwzapalne (cytokiny);
antyoksydanty.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Jeżeli w przebiegu atopowego zapalenia skóry pojawiają się zmiany zapalne, konieczne może być miejscowe leczenie glikokortykosteroidami (mGKS). Substancje te występują w postaci maści, kremów, aerozolu. Leczenie takie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ długotrwała terapia mGKS nie tylko podrażnia skórę, ale może też wywołać inne poważne skutki uboczne, zwłaszcza u dzieci.

 

Inną substancją przeznaczoną do miejscowego leczenia AZS są inhibitory kalcyneuryny. Występują w maściach w stężeniu 1%. W porównaniu do gikokortykosteroidów ich zaletą jest brak skutków ubocznych takich jak uszkodzenie bariery skórnej czy rozszerzenie naczyń krwionośnych. W leczeniu AZS stosuje się też leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd. W przypadku ostrej postaci AZS wdraża się złożone leczenie z wykorzystaniem wielu leków.

 

Bibliografia:
1. Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, Leczenie atopowego zapalenia skóry – stanowisko ekspertów, https://bestmedicalbrands.com/pl/n/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-stanowisko-ekspertow/28 (dostęp 12.04.2024).
2. Bartoszek Barbara, Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna – analiza badań, https://kul.pl/files/822/public/download/Bartoszek_Barbara.pdf (dostęp 12.04.2024).
3. Bożek Agnieszka, Adam Reich, Metody oceny nasilenia atopowego zapalenia skóry, https://www.termedia.pl/Metody-oceny-nasilenia-atopowego-zapalenia-skory,56,28785,0,0.html
(dostęp 12.04.2024).
4. Millan Magdalena, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2018/03/np_2017_114-122.pdf (dostęp 12.04.2024).
5. Woldan-Tambor Agata, Jolanta B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku (https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/11-2009/08%20%20AZS.pdf (dostęp 12.04.2024).

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ